فرانسه و مولداوی توافق دفاعی منعقد می‌کنند

کد خبر: 1279332

رئیس جمهور فرانسه از انعقاد توافق دفاعی با مولداوی با هدف تقویت حاکمیت و امنیت این کشور خبر داد.

 فرانسه و مولداوی توافق دفاعی منعقد می‌کنند

رئیس جمهور فرانسه از انعقاد توافق دفاعی با مولداوی با هدف تقویت حاکمیت و امنیت این کشور خبر داد.

به نقل از سایت رادیو آلمان، فرانسه اعلام کرده که می خواهد با انعقاد توافق دفاعی از جمهوری مولداوی حمایت کند. امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه روز پنجشنبه در پاریس پیش از امضای این توافق گفت که هدف تقویت حاکمیت و امنیت این کشور است. به گفته وی پیامدهای جنگ روسیه در اوکراین همچنان ثبات در اروپا، به ویژه در جمهوری مولداوی را تهدید می‌کند.

به گفته ماکرون این کشور نقض غیرقابل قبول حریم هوایی خود توسط هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های روسیه و همچنین کمپین اطلاعات نادرست و تلاش برای اعمال نفوذ برای تقسیم جمعیت را تجربه کرده است. مکرون در جریان دیدار با مایا ساندو، رئیس جمهور مولداوی گفت: «واقعیت دموکراتیک مولداوی، پیگیری آینده اروپایی آن، در واقع چالشی برای روسیه ولادیمیر پوتین است.

فرانسه و مولداوی در بیانیه ای مشترک از روسیه خواستند به تعهدات بین المللی خود احترام بگذارد. براین اساس نیروهای مسلح مستقر غیرقانونی در خاک مولداوی باید خارج شوند.

در جمهوری مولداوی که بین اوکراین و رومانی قرار دارد، اخیراً نیروهای طرفدار روسیه دوباره فعال شده‌اند. در منطقه جدایی طلب ترانس نیستریا، که هم مرز با اوکراین است، کنگره ای از نمایندگان در پایان فوریه از روسیه خواست تا از آن در برابر فشارهای مولداوی محافظت کند. پوتین، رئیس جمهور روسیه روز چهارشنبه رهبری منطقه خودمختار کوچک گاگاوزهای ترک زبان در جنوب مولداوی را در سوچی پذیرفت./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها