مشاجره لفظی سران صهیونیست درباره ورود فلسطینی‌ها به مسجدالاقصی

کد خبر: 1279511

منابع خبری گزارش دادند که میان سران رژیم صهیونیستی بر سر مساله ورود فلسطینی‌ها به مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان مشاجره شدید لفظی رخ داده است.

مشاجره لفظی سران صهیونیست درباره ورود فلسطینی‌ها به مسجدالاقصی

منابع خبری گزارش دادند که میان سران رژیم صهیونیستی بر سر مساله ورود فلسطینی‌ها به مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان مشاجره شدید لفظی رخ داده است.

به گزارش ایسنا، نشست شورای امنیتی رژیم صهیونیستی شاهد مشاجره کلامی شدید میان بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی از یک طرف و ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی این رژیم و یعقوب شبتای، رئیس پلیس رژیم صهیونیستی از طرف دیگر بود.

به نقل از اسپوتنیک، این نشست اواخر پنجشنبه شب برگزار شده بود و سران رژیم صهیونیستی بر سر مساله ورود فلسطینی‌ها به مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان به اختلاف شدید افتادند.

در این نشست بن‌گویر خطاب به نتانیاهو گفت: تو از من چیزی می‌خواهی که در تضاد با مواضعم است.

وی با اشاره به ازدحامی که ممکن است در جریان رفتن مسلمانان فلسطینی به سمت مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان رخ دهد، گفت: ما پاسخ واقعی درمورد ازدحام در ورودی‌ها نداریم و یک خطر امنیتی ما را تهدید می‌کند.

نتانیاهو در جریان این مشاجره کلامی و اختلاف‌نظرها رو به یعقوب شبتای، رئیس پلیس رژیم صهیونیستی کرد و گفت: تو به من گفتی که این کار امکان‌پذیر است، ما اوایل هفته جلسه برگزار کردیم و این مساله را بررسی کردیم و تو گفتی که توان انجام این کار را داری و تصمیمات اتخاذ شد.

یعقوب شبتای در پاسخ گفت: چیزی که می‌گویی نادرست است، ما گفتیم که مشکل ازدحام جمعیت در ورودی‌ها و همچنین مشکل امنیتی وجود دارد به همین دلیل درمورد سن افرادی که می‌توانند وارد شوند تبادل‌نظر کردیم.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز سه شنبه گذشته اعلام کرد که ورود نمازگزاران به مسجدالاقصی در هفته اول ماه مبارک رمضان با همان تعداد سال‌های گذشته امکان پذیر است.

در بیانیه‌ای که دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی منتشر کرد، آمده‌ است پس از جلسه تمام نیروهای امنیتی با حضور بنیامین نتانیاهو تصمیم گرفته شد که نمازگزاران در هفته اول ماه رمضان اجازه ورود به مسجد الاقصی را با همان تعداد سال‌های گذشته داشته باشند.

در این بیانیه آمده‌است: «وضعیت هر هفته از لحاظ امنیتی و ایمنی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و بر این اساس تصمیم گیری می‌شود.»

در این بیانیه به رغم محدودیت‌های نظامیان رژیم صهیونیست علیه فلسطینی‌ها و یورش‌های مکرر و هتک حرمت مسجدالاقصی توسط شهرک‌نشینان صهیونیست ادعا شده‌ است: «رمضان برای مسلمانان مقدس است و حرمت این مناسبت مثل هر سال حفظ خواهد شد.»

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی تندرو رژیم صهیونیستی بار دیگر در مواضعی خصمانه اظهارات نتانیاهو در مورد مسجدالاقصی را «به خطر انداختن جان شهروندان اسرائیل و تصویری از پیروزی برای حماس» خواند.

بن گویر در بیانیه خود گفت: «تصمیم به اجازه دسترسی به "کوه معبد" (مسجدالاقصی) در ماه رمضان، مانند سال‌های گذشته، برخلاف موضع پلیس و موضع من است و نخست وزیر نتانیاهو و کابینه کوچک امور سیاسی و امنیتی طوری عمل می‌کنند که گویی اتفاقی در هفتم اکتبر نیفتاده‌ است.»

این در حالی است که کمیته پیگیری اعراب اراضی اشغالی پیشتر نسبت به قصد دولت اشغالگر در «قبول درخواست‌های بن گویر برای اعمال محدودیت در ورود مسلمانان و فلسطینی‌ها از داخل اراضی اشغالی و بیت‌المقدس به مسجد الاقصی در ماه رمضان» هشدار داده بود.

مقامات سرویس‌های امنیتی طی مذاکراتی که در روزهای اخیر انجام شد، تاکید کردند که «اگر از ورود عرب‌های اسرائیلی که دارای کارت‌های شناسایی آبی هستند به مسجد الاقصی در ماه رمضان ممانعت شود، این امر ممکن است منجر به ناآرامی گسترده شود.»

 این مقامات افزودند که «پتانسیل التهاب در میان فلسطینی‌های قدس شرقی و شهروندان فلسطینی اسرائیل در پی چنین اقدامی می‌تواند بسیار بیشتر از آن چیزی باشد که ممکن است در کرانه باختری اتفاق بیفتد.

در حالی که کانال ۱۲ عبری نیز اشاره کرد که «بن گویر تلاش می‌کند محدودیت‌های گسترده‌ای را برای ورود همه فلسطینی‌ها به مسجدالاقصی اعمال کند.»

نشست اضطراری کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی برای بررسی آتش‌بس در غزه

نشست اضطراری کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی برای بررسی آتش‌بس در غزه

تهران - ایرنا - کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی در یک نشست اضطراری، آخرین تحولات مربوط به توافق آتش‌بس در غزه را بررسی می‌کند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از خبرگزاری فلسطینی سما، کابینه امنیتی رژیم اشغالگر قدس روز پنج شنبه برای بررسی توافق آتش بس و تبادل اسرا، نشست اضطراری برگزار می کند.

باوجود اعلام آمادگی مقاومت فلسطین برای امضای توافق آتش بس، زیاده خواهی رژیم اشغالگر، آخرین دور مذاکرات را نیز به شکست کشاند.

«حسام بدران» عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)، احتمال هرگونه آتش‌بس در نوار غزه پیش از ماه مبارک رمضان را منتفی دانست.

بدران علت عدم توافق برای اجرای آتش‌بس را مواضع و مخالفت رژیم صهیونیستی در جریان مذاکرات قاهره دانست و گفت: حماس، رایزنی‌های فشرده‌ای در سطح داخلی انجام خواهد داد تا درباره آینده این توافق به اتفاق نظر برسد.

شبکه الجزیره پیشتر از پایان بی‌نتیجه مذاکرات قاهره برای دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه خبر داد.

این شبکه خبری به نقل از منابع مطلع اعلام کرد: مذاکرات آتش‌بس در قاهره بدون دستیابی به توافق پایان یافت و اسرائیل درخواست حماس برای آتش‌بس دائمی، خروج از نوار غزه و بازگشت بی قید و شرط آوارگان فلسطینی به خانه‌هایشان را نپذیرفت.

منابع الجزیره گفتند: میانجیگران در قاهره تلاش کردند که اختلافات میان حماس و (رژیم) اسرائیل را رفع کنند، اما تلاش‌های آنها بی‌نتیجه بود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها