انتقاد وزیر خارجه آلمان از اظهارات اخیر «پاپ»

کد خبر: 1279944

وزیر امور خارجه آلمان از اظهارات رهبر کاتولیک‌های جهان درباره «پرچم سفید نشان دادن» اوکراین برای مذاکرات صلح با روسیه انتقاد کرد.

انتقاد وزیر خارجه آلمان از اظهارات اخیر «پاپ»

در پی اظهارات اخیر «پاپ فرانسیس» رهبر کاتولیک‌های جهان درباره این که اوکراین باید با شجاعت برای مذاکرات صلح با روسیه پرچم سفید نشان دهد، اظهاراتی که انتقاد کی‌یف را نیز به دنبال داشت، «آنالنا بربوک» وزیر امور خارجه آلمان به تندی از درخواست پاپ برای مذاکره اوکراین با مسکو انتقاد کرده و گفت که موضع او را درک نمی‌کند.

انتقاد بربوک در پی این مطرح می‌شود که پاپ در گفت‌وگویی با آژانس خبری RSI سوئیس درباره مطرح بودن موضوعی بین مردم اوکراین درباره شجاعت تسلیم شدن و نشان دادن پرچم سفید و اینکه آیا تسلیم می‌تواند به معنای مشروعیت بخشیدن به استفاده از زور در عرصه بین‌المللی باشد، گفت: این نوعی تعبیر است. اما به نظرم، کسی که قدرتمند است، همانی که اوضاع را نظاره می‌کند، به مردم فکر می‌کند و شجاعت نشان دادن پرچم سفید و مذاکره را دارد.

پاپ همچنین با تاکید بر اینکه مذکرات هرگز درباره تسلیم شدن نیست، بلکه شجاعت عدم سوق دادن کشور به سمت خودکشی محسوب می‌شود، افزود: وقتی می‌بینید که شکست خوردید و اوضاع خوب پیش نمی‌رود، باید شجاعت مذاکره را داشته باشید. شما شاید شرمسار شوید اما از کشته شدن مردم جلوگیری می‌شود. به موقع مذاکره کنید و خواهید دید که کشورها میانجی‌گری می‌کنند.

رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین خاطرنشان کرد، بسیاری از کشورها به دنبال کمک برای پایان جنگ اوکراین و روسیه هستند که در فوریه وارد سومین سال خود شد.

بربوک: اظهارت پاپ درباره پرچم سفید نشان دادن اوکراین را درک نمی‌کنم

دیدار «رجب طیب اردوغان» رییس جمهور ترکیه با هیات‌های روس و اوکراینی پیش از دور جدید مذاکرات صلح در استانبول، ۲۹ مارس ۲۰۲۲

پاپ فرانسیس همچنین گفت که خودش آماده میانجی‌گری است و البته پیشتر فرستاده صلحی را به اوکراین، آمریکا و روسیه فرستاده تا فرصت روند صلح را فراهم کند.

اما وزیر امور خارجه آلمان، شامگاه یکشنبه، در گفت‌وگویی با شبکه ای‌آردی درباره اظهارات پاپ گفت: من آن را درک  نمی‌کنم. به گمانم، بعضی چیزها را تنها زمانی می‌‎توان درک کرد که آن را نسبت به خود بسنجید.

بربوک هم‌چنین درباره کودکان در جنگ اوکراین گفت: از خودم می‌پرسم که پاپ کجاست؟ پاپ باید از این چیزها مطلع باشد.

او در ادامه اظهار کرد که اگر اوکراین و متحدانش در موقعیت کنونی «از خود اقتدار نشان ندهند، صلحی در کار نخواهد بود.»

بربوک همچنین گفت: ما باید در کنار اوکراین باشیم و هر کاری که می‌توانیم برای اطمینان یافتن از این که می‌تواند از خود دفاع کند، انجام بدهیم.

آلمان دومین تامین‌کننده بزرگ کمک‌های نظامی به اوکراین، پس از آمریکا است.

پس از این درخواست پاپ، «دیمیترو کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین نیز با اشاره به اینکه در طول جنگ جهانی دوم، «پاپ پیوس» دوازدهم سیاست بی‌طرفی را دنبال می‌کرد، گفت: وقتی صحبت از پرچم سفید به میان می‌آید، ما استراتژی واتیکان را از نیمه اول قرن بیستم می‌دانیم.

کولبا با درخواست از واتیکان مبنی بر «خودداری از از تکرار اشتباهات گذشته و حمایت از اوکراین و مردمش»، افزود: «پرچم ما یک پرچم زرد و آبی است. این پرچمی است که با آن زندگی می‌کنیم، می‌میریم و پیروز می‌شویم. ما هرگز پرچم دیگری را برافراشته نخواهیم کرد.»

جنگ اوکراین که از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ آغاز شد، به تازگی به سومین سال خود وارد شده است.

مذاکرات صلحی که در ابتدای جنگ میان هیات‌های روسی و اوکراینی انجام شد، بی‌نتیجه بوده است. اگرچه، دولت اوکراین تلاش می‌کند برای تایید «فرمول صلح» پیشنهادی «ولودیمیر زلنسکی» رییس جمهور این کشور، اجلاس صلحی به میزبانی سوییس برگزار کند.

سوییس گفته است این مذاکرات تنها برای بررسی برنامه صلح اوکراین نخواهد بود و با توجه به این که روسیه نیز برنامه صلحی در نظر دارد که مغایر با برنامه کی‌یف است، از مسکو نیز برای شرکت در این مذاکرات دعوت خواهد شد.

با این حال، مسکو بارها گفته است، در صورتی که کی‌یف تصرفات روسیه در اوکراین را از ابتدای جنگ اوکراین به رسمیت بشناسد، برای مشارکت در مذاکرات صلح آمادگی دارد./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها