گزارش رسانه‌های روس از رزمایش مشترک با ایران و چین

کد خبر: 1280180

آغاز رزمایش مشترک کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۴ ایران، روسیه و چین در آب های دریای عمان بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های روسیه داشته و این رسانه‌ها از حضور "گل سر سبد" (بهترین) ناوگان روس‌ها در اقیانوس آرام در این رزمایش خبر داده‌اند.

گزارش رسانه‌های روس از رزمایش مشترک با ایران و چین

آغاز رزمایش مشترک کمربند امنیت دریایی ۲۰۲۴ ایران، روسیه و چین در آب های دریای عمان بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های روسیه داشته و این رسانه‌ها از حضور "گل سر سبد" (بهترین) ناوگان روس‌ها در اقیانوس آرام در این رزمایش خبر داده‌اند.

تقریباً اکثر قریب به اتفاق رسانه‌های تصویری، برخط و مکتوب روسیه روزهای دوشنبه و سه‌شنبه (۲۱ و ۲۲ اسفند ۱۴۰۲) به استناد گزارش‌های وزارت دفاع این کشور و همچنین منابع خبری ایران به بازتاب حضور ناوگان روسی در این رزمایش پرداخته‌اند.

در این گزارش‌ها به اهمیت منطقه محل برگزاری رزمایش اشاره شده و آمده است: ایران، روسیه و چین تضمین امنیت شاهراه کلیدی انرژی جهان را تمرین کردند.

خبرگزاری اینترفکس در خبری با عنوان "رزمایش دریایی روسیه، ایران و چین در دریای عمان آغاز شد"، اعلام کرد: در مجموع بیش از ۲۰ کشتی، شناور پشتیبانی و قایق رزمی نیروی دریایی کشورهای روسیه، ایران و چین در این رزمایش شرکت دارند و بالگردهای هوانوردی دریایی نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

این رسانه روس نوشت: روسیه در این رزمایش با ناوگانی شامل رزمناو موشکی «واریاگ» و ناو «مارشال شاپوشنیکوف» شرکت کرده است.

اینترفکس در ادامه گزارش داد: رزمناو "واریاگ" گل سرسبد ناوگان روسیه در اقیانوس آرام است.

در این گزارش آمده است‌: ناو «مارشال شاپوشنیکوف» نیز از ناوگان اقیانوس آرام در این رزمایش شرکت کرده است که پس از مدرن‌سازی به موشک‌های کروز روسی پیشرفته مجهز است.

کانال یک تلویزیون روسیه نیز گزارش داد: روسیه، ایران و چین رزمایش مشترک «کمربند امنیتی دریایی ۲۰۲۴» را آغاز کردند.

این شبکه تلویزیونی اعلام کرد: عملیات مشترک و تیراندازی به اهداف سطحی و هوایی و همچنین رهاسازی کشتی سرقت شده توسط دزدان دریایی و نیز کشتی در شرایط بحرانی از جمله برنامه‌های عملیاتی این رزمایش است.

شبکه تلویزیونی راشاتودی نیز در گزارشی به مخاطبان خود خبر داد که ناوگان نیروی دریایی روسیه تمرینات دریایی مشترک خود با ایران و چین را در دریای عمان آغاز کرد.

به نوشته این رسانه روس، هدف اصلی این رزمایش، تقویت امنیت در منطقه از جمله حفاظت از تجارت بین المللی دریایی است.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز در گزارشی با اشاره به اینکه رزمایش مشترک دریایی ایران،‌ روسیه و چین با شعار "با هم برای برقراری صلح و امنیت" برگزار می‌شود، در سایت فارسی خود نوشت: اصلی ترین اهداف این رزمایش، تقویت امنیت تجارت دریایی بین المللی، مقابله با دزدی و تروریسم دریایی، اقدامات بشردوستانه، تبادل اطلاعات در حوزه امداد و نجات دریایی و تبادل تجربیات عملیاتی و تاکتیکی است.

این رسانه روس در ادامه از قول یک پژوهشگر نظامی نوشت:‌ این رزمایش نشان دهنده همکاری راهبردی سه کشور در زمینه امنیت و دفاع دریایی است و این کشورها در این چارچوب، فرصتی را برای نیروی دریایی خود فراهم می کنند تا با یکدیگر آموزش ببینند، دانش و تخصص را تبادل کنند و قابلیت همکاری را افزایش دهند.

آرشام عباسیان افزود: شمال اقیانوس هند بین سه تنگه راهبردی از پنج تنگه راهبردی دنیاست، تنگه هرمز در شمال، تنگه مالاکا در شرق و تنگه باب المندب در غرب منطقه اقیانوس هند واقع شده که در حقیقت منطقه تأمین و تبادل انرژی دنیا را احاطه کرده است.

وی اظهار داشت: ایران، روسیه و چین با نمایش توانایی‌ها و هماهنگی‌های دریایی خود پیامی قوی در مورد توانایی خود در دفاع از منافع ملی به سایر کشورها ارسال می کنند.

این رسانه روس در ادامه به نقل از این کارشناس نوشت: این رزمایش همچنین قدرت و آمادگی ایران در مناطق کلیدی دریایی را به عنوان یک اقدام استراتژیک در مقابله با نفوذ رقبای منطقه‌ای خود و دخالت بازیگرانی همچون ایالات متحده آمریکا به تصویر می‌کشد.

خبرگزاری ریانووستی نیز نوشت: وزارت دفاع روسیه از آغاز رزمایش مشترک کشتی‌های روسیه، ایران و چین در دریای عمان خبر داد.

به نوشته این رسانه روس، برای نخستین بار نمایندگانی از نیروی دریایی پاکستان، قزاقستان، جمهوری آذربایجان، عمان، هند و آفریقای جنوبی به عنوان ناظر در این رزمایش حضور یافته اند.

خبرگزاری تاس نیز با انتشار گزارشی در این باره نوشت:‌ رزمایش بین المللی دریایی «کمربند امنیتی دریایی - ۲۰۲۴» برای ششمین بار برگزار می شود. این رزمایش نخستین‌بار در سال ۲۰۱۸ میلادی در آبهای دریای عرب اقیانوس هند برگزار شد.

به نوشته این رسانه روس، ناوهای نیروی دریایی ایران، چین و روسیه به صورت مستمر در این رزمایش شرکت می کنند.

تاس در ادامه نوشت: پارسال ناو دریاسالار ناوگان اتحاد جماهیر شوروی گورشکوف، اولین حامل تمام وقت تسلیحات موشکی مافوق صوت در جهان، در این مانور شرکت داشت.

روزنامه ایزوستیا نیز در این باره نوشت: ناوهای روسیه، ایران و چین مرحله عملی رزمایش مشترک «کمربند امنیتی دریایی ۲۰۲۴» را در دریای عمان آغاز کردند. این روزنامه این موضوع را برجسته کرد که هدف اصلی این رویداد تمرین تضمین ایمنی فعالیت های اقتصادی دریایی است.

دیگر رسانه‌های روسیه نیز خبرهایی از برگزاری این رزمایش منتشر کرده‌اند./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها