ابتکار آمریکا برای آتش‌بس ۲ هفته‌ای در غزه در ماه رمضان

کد خبر: 1280239

رئیس سرویس اطلاع رسانی مصر گفت: پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس در نوار غزه از یک هفته تا ۲ هفته است، اما نه با همان شرایط آتش‌بس اول.

ابتکار آمریکا برای آتش‌بس ۲ هفته‌ای در غزه در ماه رمضان

ضیاء رشوان، رئیس سرویس اطلاع رسانی مصر تصریح کرد که این آتش‌بس با خروج کامل نیروهای اسرائیلی از نوار غزه همراه نخواهد بود.

وی طی اظهارات تلویزیونی افزود: در این مدت جلسات مستمری برای رسیدن به فرمول نهایی برای آتش‌بس با شرایط کامل برگزار می‌شود که به منزله وقفه‌ای به منظور مذاکره برای بازنگری در معامله بین ۲ طرف است.

وی ادامه داد: «در ماه رمضان هستیم و ممکن است با توجه به تداوم تجاوزات نظامیان اشغالگر اسرائیل، اوضاع در کرانه باختری بدتر شود، بنابراین ایده وقفه موقت پیامی درباره آتش‌بس در ماه رمضان می‌فرستد».

ویلیام برنز، مدیر سیا نیز روز سه‌شنبه تاکید کرد که «هنوز امکان» دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه علی‌رغم ادامه بسیاری از مسائل پیچیده وجود دارد.

برنز در جلسه استماع در مجلس نمایندگان آمریکا گفت: معتقدم هنوز امکان دستیابی به چنین توافقی وجود دارد.

وی ادامه داد: همانطور که گفتم این به دلیل عدم تلاش ما نخواهد بود، ما با همتایان اسرائیلی، قطری و مصری خود همکاری نزدیک داریم.

برنز خاطرنشان کرد: «این یک روند بسیار دشوار است.»

وی در پایان سخنان خود گفت: تنها چیزی که فکر می‌کنم می‌توانید تضمین کنید این است که جایگزین‌ها بدتر هستند.

بیانیه برنز در چارچوب تشدید تجاوزها به نوار غزه و در بحبوحه تلاش‌های بین‌المللی برای دستیابی به آتش‌بس و دستیابی به ثبات در منطقه بیان می‌شود.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز با اشاره به اینکه «صلح ممکن، ضروری و فوری» است، گفت که وضعیت انسانی در نوار غزه «یک موضوع دلخراش» است.

مذاکرات با میانجیگری مصر، قطر و آمریکا برای دستیابی به آتش‌بس در نوار غزه در ماه رمضان ادامه دارد. اما امروز این مذاکرات با موانع دشواری روبه‌رو است که این نگرانی را ایجاد کرده است که آنها به هیچ توافقی دست نخواهند یافت.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها