شولتس: به کی‌یف اعتماد نداریم

کد خبر: 1280391

صدراعظم آلمان در جلسه استماع پارلمان این کشور بار دیگر مخالفت خود را با ارسال موشک‌های تاروس به اوکراین تکرار کرد و گفت برلین به کی‌یف اعتماد ندارد چون ممکن از این موشک‌ها علیه خاک روسیه استفاده شود.

شولتس: به کی‌یف اعتماد نداریم

صدراعظم آلمان در جلسه استماع پارلمان این کشور بار دیگر مخالفت خود را با ارسال موشک‌های تاروس به اوکراین تکرار کرد و گفت برلین به کی‌یف اعتماد ندارد چون ممکن از این موشک‌ها علیه خاک روسیه استفاده شود.

به نقل از آناتولی، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان روز چهارشنبه از تصمیم خود مبنی بر عدم تامین موشک های دوربرد تاروس به اوکراین برای جلوگیری از رویارویی بین ناتو و روسیه دفاع کرد.

شولتس در جلسه استماع پارلمان آلمان خطاب به نمایندگان گفت: تحویل سلاح‌های پیشرفته و دوربرد بدون حضور سربازان آلمانی امکان‌پذیر نیست.

وی گفت: استقرار این سلاح‌ها در خارج از آلمان بدون حضور سربازان آلمانی معقول نیست و این خط قرمزی است که من به عنوان صدراعظم نمی‌خواهم از آن عبور کنم.

این سیاستمدار سوسیال دموکرات خاطرنشان کرد که استفاده از سیستم های موشکی قدرتمند و پیشرفته بدون نظارت ارتش آلمان ممکن است عواقب ناخواسته‌ای داشته باشد.

شولتس در پاسخ به انتقاد برخی از نمایندگان پارلمان آلمان گفت که بخشی از عدم تمایل برلین برای ارسال موشک‌های تاروس به اوکراین عدم اطمینان به رژیم کی‌یف است چون امکان دارد زلنسکی بخواهد با این موشک ها به خاک روسیه حمله کند.

اوکراین بارها از آلمان برای ارسال موشک‌های تاروس درخواست کرده است.

دیمیتری کوله‌با، وزیر خارجه اوکراین ماه گذشته گفت که کی‌یف تنها برای هدف گرفتن زیرساخت‌های نظامی روسیه به این موشک‌ها نیاز دارد.

آلمان قرارداد گازی با ایتالیا و سوئیس را تایید کرد

وزارت اقتصاد آلمان امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که دولت برلین قرارداد گازی با ایتالیا و سوئیس برای تامین گاز در صورت بروز بحران را تصویب کرده است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری رویترز، در بیانیه این وزارتخانه آمده است: روبرت هابک وزیر اقتصاد آلمان، آلبرت روستی وزیر انرژی سوئیس و ژیلبرتو پیچتو فراتین وزیر انرژی ایتالیا، این توافقنامه را هفته آینده در نشستی در برلین امضا خواهند کرد.

بیانیه وزارت اقتصاد آلمان اضافه می‌کند: این توافقنامه قرارداد موجود بین آلمان و ایتالیا را با [اضافه شدن] سوئیس گسترش می‌دهد و بنابراین ترانزیت گاز بین ۲ کشور اول را تضمین می‌کند.

طبق آمارهای منتشر شده توسط اداره آمار آلمان در ماه آذر، این کشور در ۲ سال اخیر نتوانسته به اندازه کافی گاز ذخیره کند و به همین دلیل بهای گاز برای آلمانی‌ها به ۲.۵ برابر قبل از تحریم‌های روسیه رسیده است.

واردات گاز آلمان در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۲۳ از ۶۵.۹ میلیارد متر مکعب در مدت مشابه سال گذشته به ۴۷.۹ میلیارد متر مکعب کاهش یافته است. مقایسه داده‌ها نشان می‌دهد که این کشور در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۲۱.۷ میلیارد متر مکعب گاز وارد کرده بود.

اولاف شولتس صدراعظم آلمان پیشتر روسیه را به دلیل قطع گاز خط لوله به اروپا و افزایش قیمت انرژی متهم کرده بود.

دیمیتری مدودف معاون رئیس شورای امنیت روسیه نیز در واکنش به سخنان شولتس اعلام کرده بود این اروپا بود که نخواست گاز از روسیه وارد کند و این کشور را تحریم کرد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها