گسترش داستان رسوایی‌های حزب محافظه کار انگلیس

کد خبر: 1280558

هر چه انگلیس به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی نزدیک‌تر می‌شود شرایط برای حزب محافظه کار حاکم دشوارتر می‌شود و دومینوی رسوایی‌های این حزب که منجر به تضعیف جایگاه آن می‌شود گسترده‌تر می‌شود.

گسترش داستان رسوایی‌های حزب محافظه کار انگلیس

هر چه انگلیس به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی نزدیک‌تر می‌شود شرایط برای حزب محافظه کار حاکم دشوارتر می‌شود و دومینوی رسوایی‌های این حزب که منجر به تضعیف جایگاه آن می‌شود گسترده‌تر می‌شود.

روزنامه "تاگس سایتونگ" در مطلبی نوشت: هر چه انتخابات در انگلیس نزدیک‌تر می‌شود، به نظر می‌رسد که مشکلات پیش روی محافظه‌کاران حاکم بیشتر می‌شود. در این شرایط شکاف آنها با حزب کارگر در اپوزیسیون هم در نظرسنجی ها به رقم ناامید کننده 20 درصد رسیده است. کرسی های پارلمان یکی پس از دیگری در انتخابات میان دوره ای برای حزب محافظه کار از دست می رود و اکنون هم دو نفر دردسر جدی برای این حزب ایجاد کرده‌اند.

یکی از آن ها لی اندرسون، نماینده 57 ساله پارلمان است که تا اواسط ژانویه معاون مدیر اجرایی محافظه کاران بود. اندرسون روز دوشنبه اعلام کرد که به حزب راستگرای پوپولیستی اصلاحات بریتانیا پیوسته است. وی در یک کنفرانس خبری با ریچارد تایس، رئیس حزب اصلاحات، گفت که خواهان بازگشت کشورش (به شرایط بهتر) است و از مهاجرت گسترده و تظاهرات های طرفدار فلسطین انتقاد دارد.

حزب اصلاحات در بریتانیا که توسط نایجل فاراژ تأسیس شد بر اساس نظرسنجی ها شرایط خوبی دارد و 10 تا 13 درصد آرا را به خود اختصاص داده و از نظر سیاسی مشکلی برای محافظه‌کاران و حزب کارگر است. حالا اندرسون، به عنوان یک نماینده اصلاح طلب، می تواند این مشکل را تشدید کند. وی در ابتدا عضو شورای منطقه کارگری در شهر خود در اشفیلد بود. وی از برگزیت حمایت کرد و در انتخابات 2019 از محافظه کاران و نخست وزیر وقت بوریس جانسون حمایت کرد. او سنگر حزب کارگر اشفیلد را برای محافظه‌کاران به دست آورد و یکی از قهرمانان این حزب محسوب می‌شد که در رای‌دهی اصلی محافظه کاران به موفقیت دست یافت.

از آنجایی که اندرسون می توانست نقش مهمی در پیروزی مناطق کلیدی برای محافظه کاران داشته باشد ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس که در سال 2022 روی کار آمد، اندرسون را به عنوان معاون رهبری این حزب منصوب کرد. اکنون، پس از افزایش اختلافات با ریشی سوناک، او جهش سیاسی را به سمت راست افراطی انجام داده است.

اما گویی این ضربه به حزب محافظه کار کافی نبود و روز سه‌شنبه روزنامه گاردین افشاگری‌هایی را درباره فرانک هستر، یک کار آفرین منتشر کرد که در شش ماه گذشته ده میلیون پوند (کمی کمتر از 12 میلیون یورو) به محافظه‌کاران اهدا کرده است. به گزارش گاردین، هستر، دیان ابوت، سیاستمدار سیاه‌پوست حزب کارگر را در یک جلسه تجاری در سال 2019 مورد تمسخر قرار داده و به زنان سیاه پوست هم توهین کرده است.

گاردین هیچ مدرکی برای این اظهارات ارائه نکرده است و مشخص نیست که چگونه و چرا این توضیحات علنی شده است. حالا هستر توضیح داده است که چندین سال پیش سعی کرده از ابوت عذرخواهی کند. وی این طور توضیح داده که آنچه او گفت را نباید نژادپرستانه درک کرد بلکه باید "بی ادبی" دانست. وی برای کاهش تنش ها اعلام کرد که او به عنوان فرزند مهاجران ایرلندی، خود از نژادپرستی رنج می برد و از آن متنفر است.

پس از مانورهای اولیه، محافظه کاران تلاش کردند از هستر فاصله بگیرند. در این میان بخصوص کیمی بادنوک، وزیر تجارت، برجسته‌ترین سیاستمدار سیاه‌پوست محافظه‌کار، اظهارات هستر را در شامگاه سه‌شنبه «نژادپرستانه و اشتباه» خواند.

نخست وزیر سوناک البته این انتقاد را در جلسه هفتگی خود در پارلمان روز چهارشنبه پذیرفت، اما به درخواست حزب کارگر مبنی بر بازگرداندن کمک مالی از طرف این شخص به حزب پاسخ نداد. آلبی آمانکونا، رهبر محافظه کاران علیه نژادپرستی، خواستار استفاده از این پول برای ترویج و حمایت از گروه های قومیتی محافظه کار سیاه پوست و اقلیت شد.

به این ترتیب حزب حاکم محافظه‌کار بریتانیا نمی‌خواهد کمک‌های میلیون دلاری یکی از حامیان مهم خود را پس از اینکه او به دلیل یک بیانیه نژادپرستانه مورد انتقاد قرار گرفت، پس دهد. ریشی سوناک در پارلمان گفت که فرانک هستر کارآفرین به دلیل اظهارات در مورد دایان ابوت نماینده سیاه پوست عذرخواهی کرده است و این پشیمانی نیز باید پذیرفته شود.

هستر، رئیس شرکت نرم‌افزار مراقبت‌های بهداشتی The Phoenix Partnership، بزرگترین حامی محافظه‌کاران حاکم است و سال گذشته ده میلیون پوند (11.7 میلیون یورو) به این حزب اهدا کرد.

هستر پس از گزارش گاردین گفت که در مورد ابوت اظهارات تحقیر آمیزی کرده است، اما اظهارات نژادپرستانه ای نداشته است. کوین هالین راک، ازوزرای حزب محافظه کار نیز گفت که این بیانیه آشکارا نژادپرستانه است؛ اما این دلیلی برای بازگرداندن کمک مالی نیست. هنگامی که بی‌بی‌سی از او پرسید که آیا در آینده به پذیرش پول از هستر ادامه می‌دهند، او گفت که فکر می‌کند این کار را می‌کنند.

در این میان حتی برخی نمایندگان حزب محافظه کار نیز از رهبری حزب خود خواسته بودند که برای فاصله گرفتن از هستر و بیانیه‌اش، پول را برگرداند. کیر استارمر، رهبر حزب کارگر، روز چهارشنبه به طور مستقیم به سوناک در پارلمان حمله کرد. او پرسید: «آیا نخست‌وزیر به این افتخار می‌کند که از کسی که از زبان نژادپرستانه و زن‌ستیزانه استفاده می‌کند کمک مالی دریافت می‌کند؟»

شرکت هستر از سال 2016 قراردادهایی به ارزش بیش از 400 میلیون پوند از سیستم بهداشت و سلامت NHS و سایر نهادهای دولتی برنده شده است.

روزنامه تاگس آنسایگر سوئیس هم در مطلبی نوشت: اوضاع برای محافظه کاران بریتانیا ترسناک می شود. آنها نه تنها هر چه بیشتر از حزب مخالف کارگر عقب می مانند بلکه یک خطر کاملاً جدید اخیراً برای آنها در سمت راست به وجود آمده است. حزب راستگرای پوپولیست اصلاحات UK که توسط نایجل فاراژ تأسیس شد، شروع به دزدیدن تعداد زیادی از رای دهندگان محافظه کاران کرده است.

این حزب می تواند برای حزب محافظه کار که همیشه خود را "حزب حاکم طبیعی" بریتانیا می دانسته، یک فاجعه باشد.

به دلیل سیستم رای گیری عجیب اکثریت در جزایر بریتانیا، این امکان برای حزب کارگر وجود دارد که دو سوم اکثریت کرسی های مجلس عوام را به دست آورند. اما کابوس واقعی توری ها این است که برای اولین بار یک حزب از سمت راست آنها را تهدید می کند و پایگاه آنها را تضعیف می کند.

در واقع بر اساس نظر سنجی ها محافظه‌کاران به زیر 24 درصد رسیده‌اند، در حالی که حزب اصلاحات 12 درصد یا بیشتر را به دست آورده است. این بدان معناست که حزب اصلاحات به سومین حزب بزرگ در بریتانیا پیش از لیبرال دموکرات ها و سبزها تبدیل شده است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها