هشدار سی‌ان‌ان درباره وقوع جنگ داخلی در آمریکا

کد خبر: 1281058

ترامپ هشدار داده است در صورتی که وی در انتخابات برنده نشود در کشور حمام خون به راه خواهد افتاد. همزمان نیز شبکه خبری سی‌ان‌ان با ارزیابی شرایط داخلی آمریکا و حساسیتی که در این دور از انتخابات ریاست جمهوری این کشور با آن مواجه است در تحلیلی به گمانه‌زنی پیرامون احتمال وقوع جنگ داخلی دراین کشور پرداخت.

هشدار سی‌ان‌ان درباره وقوع جنگ داخلی در آمریکا

5 نوامبر 2024 میلادی (15 آبان 1403) انتخابات ریاست جمهوری قرار است در آمریکا برگزار شود. بر اساس گزارش‌ها، رقابت بایدن و ترامپ در این انتخابات قطعی شده و این دو نامزدهای دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در انتخابات پیش رو هستند. جدای از سلطه ثروتمندان و شرکت‌های بزرگ بر انتخابات در آمریکا و این که هر شخصی روی کار بیاید متعهد به حفظ منافع بنگاه‌های بزرگ و نظام سرمایه‌داری خواهد بود انتخابات 2024 ریاست جمهوری این کشور تبدیل به رقابت به نوشته رسانه‌های آمریکایی دو پیرمرد منفور شده شده است. «جایی برای پیرمردها نیست» این چکیده تقریباً تمامی نظرسنجی‌ها در آمریکا طی روزها و هفته‌های اخیر درباره صلاحیت جسمی و ذهنی بایدن و ترامپ برای تصدی دوباره قدرت در آمریکاست. تقریباً اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که نزدیک به 70 درصد از مردم این کشور هر دو نامزد اصلی حزب دموکرات و جمهوریخواه را بسیار پیر و فاقد صلاحیت جسمی و ذهنی برای تصدی دوباره سکان ریاست جمهوری آمریکا می‌دانند. از سوی دیگر روزی نیست که بایدن و ترامپ برای یکدیگر به رجزخوانی نپرداخته و سلامت جسمی و روانی یکدیگر را زیر سؤال نبرد. طی یک سال گذشته بارها ترامپ با تمسخر گاف‌های بایدن وی را دارای زوال عقل خوانده است. وی در یک گام رو به جلو هشدار داده است که در صورتی اگر در انتخابات پیش رو برنده نشود در آمریکا حمام خون به راه خواهد افتاد. اظهاراتی که می‌تواند نشانه‌ای از تشدید فضای دو قطبی در آمریکا و بروز جنگ داخلی در این کشور باشد.طبق گزارش خبرگزاری رویترز، «دونالد ترامپ» روز شنبه در جریان گفت‌وگو با حامیانش در ایالت اوهایو مجدداً به ادعای خود مبنی بر «تقلب در انتخابات ۲۰۲۰» اشاره کرد و گفت: «اگر در انتخابات ریاست‌جمهوری ماه نوامبر پیروز نشوم، به معنای پایان دموکراسی آمریکا خواهد بود.» ترامپ در ادامه سخنرانی‌اش افزود: «اگر ما در انتخابات پیروز نشویم، فکر نمی‌کنم انتخابات دیگری در این کشور داشته باشیم.» ترامپ سخنان خود را در شهر دیتون با ادای احترام به هوادارانش آغاز کرد که در حال حاضر به دلیل شورش کنگره ایالات متحده در ششم ژانویه ۲۰۲۱ در زندان به سر می‌برند؛ طرفدارانی که در راستای ادعای ترامپ، به دنبال جلوگیری از پیروزی جو بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ بودند و این رئیس‌جمهور سابق آمریکا آنها را «میهن‌پرست و گروگان» می‌خواند. دونالد ترامپ در میانه بخشی از سخنان خود درباره وضع تعرفه بر خودروهای وارداتی و رقابت خارجی برای صنعت خودروسازی آمریکا تأکید کرد: «اگر من انتخاب نشوم، حمام خون در کل کشور به راه خواهد افتاد.»«جیمز سینگر» سخنگوی ستاد انتخاباتی جو بایدن در پاسخ به اظهارات دونالد ترامپ مبنی بر «حمام خون»، ابتدا «افراط‌گرایی» این رئیس‌جمهور سابق و سپس «عطش او برای انتقام و خشونت سیاسی‌» را محکوم کرد. دونالد ترامپ در قسمت دیگری از سخنرانی‌اش با اشاره به جنگ اوکراین و رئیس‌جمهور این کشور گفت: «زلنسکی یکی از بزرگ‌ترین فروشنده‌های تاریخ است. هربار که او به آمریکا سفر می‌کند، با ۵۰ یا ۶۰ میلیارد دلار خارج می‌شود. من هرگز نتوانسته‌ام این کار را انجام دهم.»

طی روزهای اخیر متقابلاً بایدن هم سلامت ذهنی و عقلی ترامپ را زیر سؤال برده است. «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی در یک گردهمایی در شهر واشنگتن دی.سی به کنایه گفت: معرفی دو کاندیدای ریاست جمهوری احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه خبر بزرگ هفته است اما از میان این دو کاندیدا یک نفر بیش از حد سالمند و فاقد سلامت روانی برای ریاست جمهوری است. او ادامه داد: «نفر دیگر خود من هستم.» بایدن در حالی این اظهارات را در یک مراسم ضیافت شام سالانه «بنیاد و باشگاه‌گریدیرون» علیه ترامپ مطرح کرد که رقیب جمهوری‌خواهش نیز پیش از این در سخنرانی‌ها و مطالبش بارها سلامت روانی و جسمانی بایدن را زیر سؤال برده و مورد تمسخر قرار داده بود. جو بایدن تلاش کرد انتقادها از ضعف حافظه و سردرگمی‌هایش مقابل انظار عمومی را رد کرده و در عوض روی گاف‌هایی که ترامپ ۷۷ ساله هم در برابر انظار عمومی داشته، تمرکز کند. به گزارش ایسنا بایدن ۸۱ ساله گفت: «به او این حرف را نگویید، او فکر می‌کند دارد با باراک اوباما رقابت می‌کند، این حرفی است که او زد.» رئیس‌جمهور آمریکا همچنین به تمسخر گفت که او ظاهراً تا مدت زیادی بعد از آن که از وقت خوابش می‌گذرد، بیدار می‌ماند. بایدن از سوی دیگر گفت در صورتی که ترامپ بار دیگر به کاخ سفید برگردد تهدیدی واقعی علیه دموکراسی آمریکا به وجود می‌آید.

در مسیر جنگ داخلی

شبکه خبری سی‌ان‌ان هم با ارزیابی شرایط داخلی آمریکا و حساسیتی که در این دور از انتخابات ریاست جمهوری این کشور با آن مواجه است، در تحلیلی به گمانه‌زنی پیرامون احتمال وقوع جنگ داخلی دراین کشور پرداخت. به گزارش ایرنا سی‌ان‌ان در تحلیل خود نوشت: درحالی که تنها سه ماه از سال ۲۰۲۴ می‌گذرد به نظر می‌رسد از جریان‌های اصلی و فرعی سیاسی در آمریکا، خشونت‌های سیاسی ناگواری از آنها پیش‌بینی می‌شود، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق آمریکا از هم اکنون یکی از پرسروصداترین پیشگویی‌های سیاسی را مطرح کرده و هشدار داده است چنانچه اتهامات جنائی علیه وی منجر به شکست او در انتخابات ۲۰۲۴ شود، «بلوایی در کشور» به پا خواهد شد. این گزارش می‌افزاید: امروزه، حتی رویه‌های سیاسی به ظاهر پیش پا افتاده نیز می‌تواند به خشونت منجر شود، به‌طور مثال حذف موانع مرزی و سیم خاردار‌ها در ایالت تگزاس بنابر دستور دادگاه عالی آمریکا که جانب دولت بایدن را در این ماجرا گرفت و فرماندار ایالت تگزاس در مقابل اقدام به ایجاد پادگان‌های مرزی برای مقابله با موج مهاجران کرد، برخی از دولتمردان آن‌ را نشانه‌ای از یک جنگ داخلی می‌دانند. تهدیدهایی که از سوی وزارت امنیت داخلی آمریکا برای سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی و به آن پرداخته، یکی از این موارد تهدید چرخه انتخاباتی است که می‌تواند به خشونت آفرینی احتمالی در آمریکا منجر شود. سی‌ان‌ان از قول باربارا والتر نویسنده کتاب «جنگ‌های داخلی چگونه آغاز می‌شوند چگونه آنها را متوقف ساخت» آورده است: بیش از آنکه هرکدام از ما بدان باور داشته باشیم، به (وقوع) جنگ داخلی (در آمریکا) نزدیک هستیم، چراکه بامجموعه‌ای مسموم از تندروهای سیاسی و قطبی شدن و فرقه‌گرایی اجتماعی و فرهنگی، استقبال افکار عمومی از تئوری‌های توطئه، وفور سلاح (نزد افراد عادی در آمریکا) و شبه نظامیان مسلح و عدم اعتماد به دولت لیبرال و دموکراتیک غربی را مواجه‌ایم. تارنمای این رسانه تصویری آمریکایی در ادامه تحلیل خود که چرا آمریکا در آستانه یک جنگ داخلی قرار دارد‌، به وقوع اختلافات و درگیری‌های فرقه‌ای اشاره کرد و نوشت: «استیون سیمون» و «جاناتان استیونسون» دو نفر از کارکنان سابق «شورای امنیت ملی» آمریکا با دانشی عمیق نسبت به وقوع درگیری‌های فرقه‌ای در ایرلند شمالی و منطقه خاورمیانه می‌گویند وضعیت به گونه‌ای است که آمریکا به راحتی می‌تواند وارد یک جنگ داخلی شود. در همین حال به نوشته «استفان مارکه»، روزنامه‌نگار کانادایی در کتاب خود به نام «جنگ داخلی بعدی» وقوع جنگ داخلی در آمریکا را اجتناب ناپذیر می‌داند.وی می‌گوید که آمریکا به پایان کار خود نزدیک می‌شود اما پرسش این است که چگونه؛ به عقیده او آمریکا در حال رفتن به سمت نوعی درگیری فرقه‌ای است، درگیری که معمولاً در کشورهای فقیر با سابقه خشونت در آنها سابقه داشته و نه در پایدارترین دموکراسی و بزرگ‌ترین اقتصاد جهان».

کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها