فیدان: ترکیه آماده گفت‌وگو با دولت سوریه است

کد خبر: 1281245

«هاکان فیدان» وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد آنکارا آماده دیدار و گفت‌وگو با دولت سوریه است.

فیدان: ترکیه آماده گفت‌وگو با دولت سوریه است

وزیر امور خارجه ترکیه دوشنبه در مصاحبه با شبکه خبری «سی‌ان‌ان ترک» گفت: «ما هرگز مذاکره با دمشق را رد نکرده‌ایم. ما در گذشته جلساتی داشتیم و اکنون آماده دیدار هستیم، اما دولت دمشق هم باید در موضع خود تجدیدنظر کند.»

هاکان فیدان افزود، آنکارا همچنین خواهان ادامه فعالیت «فرمت آستانه» در مورد سوریه است.

سوریه از سال ۲۰۱۱ درگیر جنگ داخلی است و نیروهای «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه با چندین گروه‌ شورشی مسلح می‌جنگند. از سال ۲۰۱۶، نیروهای مسلح ترکیه هم عملیات هوایی و زمینی را در سوریه علیه حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) انجام می‌دهند. دمشق بارها حضور نیروهای ترکیه در مرز سوریه را غیرقانونی خوانده و از آنکارا خواسته است نیروهای خود را خارج کند.

در سال ۲۰۱۷ روسیه، ترکیه و ایران یک گروه میانجی برای حل و فصل درگیری سوریه در آستانه قزاقستان راه‌اندازی کردند. در ژانویه ۲۰۱۸، شهر سوچی روسیه میزبان کنگره گفت‌وگوی ملی سوریه بود که اولین تلاش از زمان آغاز درگیری برای گردآوری مجموعه‌ای فراگیر از نیروهای سیاسی سوریه بود. نتیجه اصلی این کنگره، تصمیم به ایجاد کمیته قانون اساسی بود که در ژنو فعالیت می‌کند و وظیفه اصلی آن تهیه اصلاح قانون اساسی در سوریه است.

به گزارش اسپوتنیک، در دسامبر ۲۰۲۲ وزرای دفاع روسیه، سوریه و ترکیه مذاکراتی سه‌جانبه در مسکو برگزار کردند تا راه‌های حل و فصل بحران سوریه را بررسی کنند. این مذاکرات اولین دیدار رسمی میان روسای دفاع ترکیه و سوریه در ۱۱ سال گذشته بود.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها