نظر مکرون درباره توافق تجاری اتحادیه اروپا با مرکوسور

کد خبر: 1282146

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه توافق تجاری پیشنهادی بین اتحادیه اروپا و بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی موسوم به گروه مرکوسور را به دلیل فقدان ملاحظات آب و هوایی مناسب، توافقی «بسیار بد» توصیف کرد.

نظر مکرون درباره توافق تجاری اتحادیه اروپا با مرکوسور

رویترز نوشت: رئیس جمهوری فرانسه در دیدار سه روز از برزیل بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین، به مقامات تجاری این کشور در سائوپائولو (بزرگترین شهر و مرکز مالی برزیل) گفت: توافقی که اکنون مورد مذاکره قرار می گیرد هم برای شما و هم برای ما توافق بسیار بدی است.

اظهارات مکرون در بحبوحه مذاکرات دشوار بر سر توافق تجارت آزاد بین دو بلوک اقتصادی مطرح شده است.

مکرون تصریح کرد: در این توافق چیزی وجود ندارد که موضوع تنوع زیستی و آب و هوا را لحاظ کند؛ هیچ چیز. بیایید با توجه به اهداف و واقعیت های خود، توافق تجاری جدیدی را ترسیم کنیم که در قبال توسعه، آب و هوا و تنوع زیستی مسوول باشد.

در حالی که برزیل اعلام کرده آماده امضای این توافق است، فرانسه بارها محافظه کاری نشان داده و گفته است که کشاورزان فرانسوی مخالف آن چیزی هستند که می‌تواند اجازه دهد محصولات کشاورزی، به ‌ویژه گوشت گاو را که استانداردهای سختگیرانه اتحادیه اروپا را برآورده نمی‌کند، وارد این کشور و اتحادیه اروپا شود.

فرناندو حداد وزیر دارایی برزیل در دیدار مکرون با مقامات تجاری برزیل گفت: ما هنوز زمان داریم. درست است که ما در پایان سال گذشته یک فرصت را از دست دادیم، اما نباید از این توافق دست بکشیم.

وی افزود لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل زمان زیادی را در این توافق سرمایه گذاری کرده است و به سرمایه گذاری در رابطه نزدیک تر با بازار اروپا ادامه خواهد داد.

مکرون خواستار سرمایه گذاری مستقیم بیشتری از سوی شرکت های برزیلی در فرانسه است و گفته که ۲ کشور باید در زمینه سرمایه گذاری در بازارهای ثالث از جمله آفریقا همکاری کنند.

داسیلوا از زمان بازگشت به قدرت در سال گذشته از چند کشور آفریقایی بازدید کرده و گفته است که به دنبال از سر گیری روابط مثبت و موثری است که کشورش اولین بار بعد از انتخاب شدن او به عنوان رئیس جمهور در سال ۲۰۰۰ با کشورهای این قاره داشت.

دولت وی به دنبال لغو برخی از سیاست های دولت قبلی به ریاست ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری راست افراطی است که به دنبال حذف مقررات حفاظت از آب و هوا بود.

مکرون پیشتر در اجلاس آب و هوایی COP و گروه بیست گفته بود که بدنبال استانداردهای بین المللی بیشتری جهت ایجاد مشوق های مالی برای بانک ها و شرکت و سرمایه گذاران با هدف کربن زدایی در صنعت و حفاظت بیشتر از محیط زیست است.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها