وال‌استریت‌ژورنال: پیروزی اسرائیل بر حماس دور از دسترس است

کد خبر: 1282195

مقام‌های اطلاعاتی و نظامی آمریکایی و اسرائیلی می‌گویند هدف نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای شکست حماس، غیرقابل دسترسی است.

وال‌استریت‌ژورنال: پیروزی اسرائیل بر حماس دور از دسترس است

مقام‌های اطلاعاتی و نظامی آمریکایی و اسرائیلی می‌گویند هدف نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای شکست حماس، غیرقابل دسترسی است.

امیدها برای رسیدن به توافق میان حماس و رژیم صهیونیستی پس از اینکه «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تیم مذاکره‌کننده اسرائیلی را از دوحه خارج کرد و همچنین پاسخ رد حماس  به پیشنهاد جدید طرف مقابل، کمرنگ‌تر از گذشته شده است.

انتظار می‌رود مذاکرات غیرمستقیم بر سر آتش‌بس در غزه، هفته آینده و در قاهره پیگیری شود و این درحالی‌ است که نتانیاهو در درون کابینه خود دچار شکاف شده و افکار عمومی در سرزمین‌های اشغالی هم نگران جنگ فرسایشی و بدون تحقق ۲ هدف تل‌آویو هستند: «نابودی حماس و آزادی اسرا».

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال روز چهارشنبه نوشت نتانیاهو اگر با خواسته حماس که «آزادی اسرای فلسطینی‌ای است که برای کشتن اسرائیلی‌ها محکوم شده‌اند»، موافقت کند، در درون ائتلاف حاکم نیز با تهدیدهایی مواجه خواهد شد.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی با اعضای کابینه جنگ نیز دچار کشمکش است و آن‌ها به دنبال یک فرصت برای برکناری او هستند.

رسانه آمریکایی نوشته با هر توافق بالقوه، نتانیاهو در خطر ناکامی در رسیدن به هدفی است که بارها در طول جنگ تعیین کرده است: «یک پیروزی کامل در برابر حماس از جمله فروپاشی قدرت سیاسی و نظامی این گروه».

مقام‌های اطلاعاتی و نظامی آمریکایی و اسرائیلی می‌گویند این هدف «صرف‌نظر از ادامه یا خاتمه جنگ، به‌صورت فزاینده‌ای دور از دسترس است». آن‌ها می‌گویند با وجود اینکه حماس در پی اسرائیل به غزه آسیب دیده است اما این گروه احتمالا، به عنوان یک جنبش‌ اجتماعی و همچنین مسلح باقی خواهد ماند.

«نوآم تیبون» ژنرال بازنشسته ارتش رژیم صهیونیستی می‌گوید: «اکثریت کابینه جنگ اسرائیل از جمله بنی گانتز، گادی آیزنگوت و عاریه دِری به‌دنبال توافق هستند و تنها کسی که آن را سخت می‌کند، نتانیاهو است».

مقام‌های نزدیک به نتانیاهو می‌گویند او هم به‌دنبال توافق است اما باید درباره توافقی مذاکره کند که کابینه‌اش را متحد نگه دارد و پایگاه حمایت راستگرایان آن‌هم پیش از انتخابات احتمالی در اواخر سال را از دست ندهد.

وال‌استریت‌ژرونال در ادامه می‌نویسد مقام‌های اسرائیلی مقاومت حماس در طول مذاکرات را عامل به نتیجه‌ نرسیدن آن می‌دانند.

حماس در طول مذاکرات بر شروط خود از جمله آتش‌بس، خروج اشغالگران از غزه و بازگشت آوارگان به محل زندگی خود تاکید کرده‌اند.

افراد نزدیک به نتانیاهو همچنین می‌گویند فشار آمریکا به تل‌آویو برای بستن پرونده جنگ و سازش با حماس نیز موقعیت مذاکراتی اسرائیل را تضعیف می‌کند.

در داخل سرزمین‌های اشغالی هم نتانیاهو از طرف مذاکره‌کننده‌ها و مقام‌های امنیتی سابق تحت فشار قرار گرفته چراکه آن‌ها می‌گویند به تیم خود در مذاکرات قطر اختیارات کمی را داده است.

یک مقام ارشد اسرائیلی اما می‌گوید تیم مذاکره‌کننده آن‌ها اختیار مذاکره جدی را دارد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها