جنجال آفرینی رسانه‌های غربی: روسیه عامل "سندروم هاوانا" است

کد خبر: 1282702

علیرغم تکذیب واشنگتن، تعدادی از رسانه های غربی ادعا کردند که شواهدی دال بر دخالت یکی از واحدهای ارتش روسیه در بیماری مرموز دیپلمات ها و مقام های دولتی آمریکایی موسوم به "سندروم هاوانا" وجود دارد.

جنجال آفرینی رسانه‌های غربی: روسیه عامل "سندروم هاوانا" است

 اسکات پلی (Scott Pelley) خبرنگار شبکه تلویزیونی آمریکایی «سی بی اس» مدعی است که یافته های تحقیقات پنج ساله وی به همراه رسانه های اینسایدر (The Insider) و اشپیگل نشان می دهد که واحد ۲۹۱۵۵ اداره اطلاعات ارتش روسیه ممکن است در ایجاد علائم عصبی سندروم مذکور دست داشته باشد.

در عین حال، تارنمای آکسیوس امروز دوشنبه نوشت که سازمان های اطلاعاتی آمریکا بعید می دانند که یکی از دشمنان این کشور مسئول این پدیده باشد.

علائم "سندرم هاوانا" شامل سردرد شدید، سرگیجه، حالت تهوع و گوش درد بوده و به دلیل آنکه نخستین موارد بیماری مقام های آمریکایی در اواخر سال ۲۰۱۶ و در سفارت این کشور در پایتخت کوبا ثبت شد، به این نام مشهور شده است.

اینسایدر مدعی است که شواهد جدید نشان می دهد که "دو سال پیش از بیماری کارکنان سفارت آمریکا در کوبا، در فرانکفورت آلمان نیز احتمالاً حملاتی رخ داده بوده و یکی از کارمندان دولتی مستقر در کنسولگری آمریکا با چیزی شبیه به یک پرتو قدرتمند انرژی بیهوش شده بود. "

این رسانه خبری در ادعای خود افزود: این فرد که آسیب مغزی دیده بود توانست یکی از عوامل واحد ۲۹۱۵۵ مستقر در ژنو را شناسایی کند.

گرگ ادگرین (Greg Edgreen)، سرهنگ بازنشسته ارتش که تحقیقات سازمان اطلاعات دفاعی درباره "سندرم هاوانا" را از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ میلادی انجام داد، در گفت وگو با خبرنگار سی بی اس ادعا کرد که آمریکا هدف حمله روسیه قرار گرفته است.

ادگرین مدعی است که ۵ تا ۱۰ درصد از افسران این سازمان هدف این حملات بوده اند.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها