تلاش مقام‌های آمریکایی برای تبرئه بایدن از حمله به ساختمان کنسولی ایران

کد خبر: 1282950

مقام‌های آمریکایی در گفت‌وگو با پایگاه آکسیوس تلاش کرده‌اند دولت جو بایدن را از حمله روز دوشنبه به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق تبرئه کنند.

تلاش مقام‌های آمریکایی برای تبرئه بایدن از حمله به ساختمان کنسولی ایران

مقام‌های آمریکایی در گفت‌وگو با پایگاه «آکسیوس» تلاش کرده‌اند دولت جو بایدن را از مشارکت در حمله روز گذشته به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق، پایتخت سوریه تبرئه کنند.

یک مقام آمریکایی که اشاره‌ای به نام او نشده در مصاحبه با این رسانه گفته که واشنگتن «هیچ مشارکت» یا اطلاع قبلی از حمله اسرائیل به یکی از مقرهای دیپلماتیک ایران در سوریه که به شهادت یک مقام نظامی بلندپایه ایران منجر شد نداشته است.

پایگاه آکسیوس این پیام نادر از سوی دولت بایدن را «نادر» توصیف کرده و آن را نشان‌دهنده نگرانی عمیق مقام‌های آمریکایی از احتمال بالارفت تنش‌ها در منطقه و آغاز مجدد حملات گروه‌های طرفدار ایران به نیروهای آمریکایی توصیف کرده است.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی روز دوشنبه بخش کنسولی سفارت ایران واقع در خیابان «المزه» دمشق را هدف حملات هوایی قرار دادند. «حسین اکبری» سفیر ایران گفت که این ساختمان با جنگنده‌های اف‌35 و  6 موشک هدف حمله قرار گرفته بود.

سردار محمدرضا زاهدی از فرماندهان سپاه قدس در این حمله هوایی به شهادت رسید. سردار محمدهادی حاجی‌رحیمی معاون سردار زاهدی نیز از جمله شهدای این حمله بود. وی پیش از این، معاون هماهنگ‌کننده نیروی قدس بوده است.

یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید که خواسته نامش فاش نشود گفت که «آمریکا هیچ مشارکتی در حمله اسرائیل نداشت و ما از آن اطلاع قبلی نداشتیم.» یک مقام ارشد آمریکایی هم مدعی شده که آمریکا این موضوع را «به طور مستقیم به اطلاع ایران رسانده است.»

مقام‌های اسرائیلی در گفت‌وگو با آکسیوس تصریح کرده‌اند که اسرائیل دقایقی قبل از حمله دولت بایدن را در جریان آن قرار داد اما خواستار چراغ سبز برای اجرای آن نشد. یک مقام آمریکایی مدعی شده که اطلاع‌رسانی اسرائیل فاقد جزئیات بود و هنگامی انجام شد که جنگنده‌های اسرائیل به پرواز درآمده بودند.

این مقام آمریکایی همچنین مدعی شده که اسرائیلی‌ها به عنوان مثال اطلاع ندادند که قصد دارند یکی از ساختمان‌های سفارت ایران را بمباران کنند.

مقام ارشد آمریکایی گفت احتمال تشدید تنش‌ها میان اسرائیل و ایران و نیروهای نیابتی آنها وجود دارد. یک مقام ارشد اسرائیلی همچنین گفت ارتش رژیم بعد از حمله هوایی روز گذشته در وضعیت آماده‌باش قرار گرفته است.

 حمله اسرائیل با محکومیت کشورهای مختلف اعم از سوریه، روسیه، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، پاکستان، مصر، قطر، عمان، کوبا و ونزوئلا مواجه شده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعد از حمله اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «هواپیماهای این رژیم جعلی در جنایتی جدید ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را مورد هدف حمله موشکی قرار دادند که بر اثر این جنایت، سرداران رشید مدافع حرم "سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی" و "سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی‌رحیمی" از فرماندهان، پیشکسوتان و جانبازان سرافراز دفاع مقدس و مستشاران نظامی ارشد ایران در سوریه و 5 تن از افسران همراه آنان به فیض شهادت نائل آمدند»./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد