دانایی‌فر: حمله به کنسولگری پیامدهای فرامنطقه‌ای دارد

کد خبر: 1282951

سفیر اسبق کشورمان در عراق معتقد است جمهوری اسلامی ایران بایستی به حمله رژیم صهیونیستی پاسخ خوب و مناسب دهد اما در زمین طراحی شده صهیونیست‌ها یعنی درگیر کردن مستقیم ایران در یک نبرد منطقه‌ای وارد نشود.

 دانایی‌فر: حمله به کنسولگری پیامدهای فرامنطقه‌ای دارد

سفیر اسبق کشورمان در عراق معتقد است جمهوری اسلامی ایران بایستی به حمله رژیم صهیونیستی پاسخ خوب و مناسب دهد اما در زمین طراحی شده صهیونیست‌ها یعنی درگیر کردن مستقیم ایران در یک نبرد منطقه‌ای وارد نشود.

«حسن دانایی فر» سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در عراق درباره هدف رژیم صهیونیستی از حمله به کنسولگری کشورمان در دمشق گفت: این رژیم هم در میدان نبرد در نوار غزه و هم در داخل سرزمین‌های اشغالی و همچنین در سطح جهانی از لحاظ سیاسی، روانی و حقوقی دچار یک بن بست جدی شده‌ است. صهیونیست‌ها تصور می‌کنند برای خروج از این بن‌بست بایستی جنگ غزه را از این مرحله به مرحله دیگری منتقل کنند. جنگ فعلی که در اصل یک نبرد محدود منطقه‌ای است به یک جنگ فرامنطقه‌ای تبدیل کنند.

وی افزود: در این صورت ( انتقال جنگ به مرحله مورد نظر رژیم صهیونیستی) ، فشارهای داخلی سرزمین‌های اشغالی کاهش پیدا می‌کند زیرا یک مسئله جدید و مهم تری به وجود آمده و این رژیم بهتر می‌تواند وحشیگری‌ها خود را در نوار غزه  توجیه کند و به آن ادامه بدهد و شرایطی را به وجود بیآورد که به نفع تل آویو باشد لذا مدت‌هاست تئوری درگیری کردن مستقیم جمهوری اسلامی ایران را  دنبال می‌کند. بر همین اساس، طی چند ماه گذشته شاهد بودیم رژیم صهیونیستی اقدامات جنایتکارانه زیادی انجام داد مثل ترور شهید سید رضی موسوی (سوریه دی 1402). به هرحال، رژیم صهیونیستی این خط ( درگیری کردن مستقیم ایران در یک نبرد منطقه‌ای ) را دنبال می‌کند.

دانایی فر در پاسخ به این سئوال «حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران چه تاثیرات بر تحولات غرب آسیا به جای می‌گذارد و چه پیامدهایی برای این رژیم به دنبال دارد؟ » گفت: یک تفاوتی که این حمله با اقدامات جنایتکارانه قبلی داشت این است رژیم صهیونیستی به طور مستقیم به خاک جمهوری اسلامی ایران که همان کنسولگری کشورمان در دمشق است حمله کرده و از لحاظ حقوقی این حمله با اقدامات قبلی متفاوت است.

دوم اینکه بیشتر کشورهای جهان حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری کشورمان  را محکوم کرده و آن را یک اقدام حساسیت‌زا برای منطقه و جهان دانسته‌اند زیرا این حمله می‌تواند پیامدهای فرامنطقه‌ای به همراه داشته باشد.

سوم اینکه جمهوری اسلامی ایران باید واکنش نشان دهد، چرا که  به خاکش حمله شده و نمی‌تواند بگوید من اقدام نمی‌کنم، باید اقدام کند. ممکن است این اقدام همانند سازی حمله رژیم صهیونیستی باشد و مراکز دیپلماتیک این رژیم در اروپا و یا در منطقه هدف قرار گیرد. به هرحال، هرجا که مراکز دیپلماتیک رژیم صهیونیستی است، این احتمال وجود دارد، اقدام به مثل صورت گیرد.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بایستی به حمله رژیم صهیونیستی پاسخ قاطعانه دهد، اظهار داشت: البته این را نباید فراموش کرد که در زمین ( طراحی شده ) رژیم صهیونیستی نباید بازی کنیم. این نکته مهمی است، صهیونیست‎ها دوست دارند ما را وارد زمینی بکنند که خودشان دوست دارند تا یک باری از روی دوش شان برداشته شود زیرا به شدت زیر این بار تحت فشارند لذا این بار باید به همین شیوه استمرار پیدا بکند ولی از طرف دیگر انتظار می‌رود اقدام به مثل در یک چارچوب توازن صورت بگیرد. ما بایستی به این دو یک تعادلی برقرار کنیم یعنی از یک طرف بایستی تلافی بکنیم و از طرف دیگر در میدان بازی صهیونیست‌ها وارد نشویم.

دانایی فر در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه «با توجه به اینکه پرونده رژیم صهیونیستی در ارتباط با جنگ غزه در دیوان کیفری بین‎المللی « لاهه» مفتوح است، نظر شما درباره شکایت ایران علیه رژیم صهیونیستی در مجامع بین‌المللی حقوقی چیست؟ » گفت: در بازی راهبردی شما از هر ابزاری که در اختیار دارید باید استفاده کنید. یکی از ابزارهای جدی ، ابزار حقوقی است.

به عقید وی، در سایه جنایت‌های رژیم صهیونیستی در نوار غزه، یک فضای حقوقی و رسانه‌ای برای اولین بار به این حجم علیه رژیم اسرائیل شکل گرفته و از لحاظ حقوقی زمینه‌هایی برای شکایت علیه تل آویو فراهم شده‌ است اما شان جمهوری اسلامی ایران فقط شکایت نیست، هرچند در نبرد راهبردی بایستی از هر ابزاری استفاده کرد و لو این ابزار 3 یا 5 درصد تاثیر داشته باشد اما قرار نیست ایران آویزان ابزار دو یا سه درصدی باشد. من قبول دارم بحث حقوقی را باید دنبال کرد اما به اندازه و حد خودش./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها