نشست شورای امنیت درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق

کد خبر: 1283037

نمایندگان کشورهای عضو در شورای امینت سازمان ملل در نشست اضطراری این شورا درباره حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق سوریه را محکوم کردند و درباره اقدامات این رژیم و آشوب های بیشتر در منطقه هشدار دادند.

نشست شورای امنیت درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق

نمایندگان کشورهای عضو در شورای امینت سازمان ملل در نشست اضطراری این شورا درباره حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق سوریه را محکوم کردند و درباره اقدامات این رژیم و آشوب های بیشتر در منطقه هشدار دادند.

محمد خالد الخیاری دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه در نشست شورای امنیت درباره حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه گفت: مصونیت اماکن و پرسنل دیپلماتیک و کنسولی باید در همه موارد مطابق با قوانین بین‌المللی رعایت شود.

محمد خالد الخیاری دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه عصر سه شنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه گفت: من مانند دبیرکل سازمان ملل بار دیگر بر محکومیت این حمله تاکید می کنم.

او تصریح کرد: بگذارید خیلی واضح بگویم: مصونیت اماکن و پرسنل دیپلماتیک و کنسولی باید در همه موارد مطابق با قوانین بین‌المللی رعایت شود. حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای عضو باید مطابق با قوانین بین المللی محترم شمرده شود.

این مقام ارشد سازمان ملل گفت: نظم بین المللی مبتنی بر قوانین برای صلح و امنیت بین المللی ضروری است که این شورا موظف به حفظ آن است.

دستیار دبیرکل سازمان ملل افزود: گیر پدرسن، فرستاده ویژه شورای امنیت, این شورا را از خشونت بی امان در سوریه، که شش ارتش خارجی در خاک آن فعالیت می کنند و این فعالیت ها بر زندگی غیرنظامیان تأثیر می گذارد و مانعی برای راه حل مسالمت آمیز درگیری هستند، آگاه کرده است. در میان این خشونت ها، حملات مرگبار فزاینده ای به اهداف مرتبط با ایران در سوریه است که به اسرائیل نسبت داده شده است. این حملات  به ویژه از زمانی که درگیری فعلی با حماس در غزه در ۷ اکتبر آغاز شد, افزایش یافته است. منابع آگاه حداقل ده حمله از این دست را از ابتدای سال جاری گزارش کرده اند.

او تصریح کرد: در حالی که اسرائیل به ندرت مسئولیت این حوادث را بر عهده گرفته است، مقامات آن بارها به عملیات نظامی اسرائیل  در سوریه اذعان کرده و گفته اند که در آینده چنین عملیات های بیشتری انجام خواهد شد.  ما از شورای امنیت می‌خواهیم تا به تعامل فعالانه همه طرف‌های ذینفع برای جلوگیری از تشدید بیشترتنش‌هایی که صلح و امنیت منطقه‌ای را تضعیف می‌کند، ادامه دهد.

خالد الخیاری تاکید کرد: من بار دیگر درخواست دبیرکل از همه افراد ذینفع برای حفظ حداکثر خویشتن داری و اجتناب از تشدید بیشتر تنش ها را تکرار می کنم.  همچنین تاکید می‌کنم که او از همه طرف‌ها می‌خواهد که به تمام تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی، از جمله حقوق بشردوستانه بین‌المللی، احترام بگذارند و از حملاتی که می‌تواند به غیرنظامیان  و زیرساخت‌های غیرنظامی آسیب برساند، اجتناب کنند.

دستیار دبیرکل سازمان ملل همچنین تاکید کرد: هر گونه اشتباه محاسباتی می‌تواند منجر به درگیری گسترده‌تر در منطقه‌ای از قبل بی‌ثبات، با پیامدهای ویرانگر برای غیرنظامیانی شود که در حال حاضر شاهد رنج بی‌سابقه‌ای در سوریه، لبنان، سرزمین‌های فلسطینی اشغالی و خاورمیانه هستند.

به گزارش سازمان ملل، واسیلی نبنزیا، سفیر و نماینده روسیه در سازمان ملل در نشست شورای امنیت، حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق و همچنین حملات به سوریه را محکوم کرد و گفت این اقدامات باعث تشدید درگیری‌ها در منطقه می‌شود.

روسیه: اقدامات اسرائیل غیرنظامیان را هدف قرار داده است

سفیر روسیه در سازمان ملل گفت: ما هدف قرار دادن ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران که باعث کشته شدن کارمندان آن شده است به شدیدترین راه ممکن محکوم می کنیم. ما هیچ گاه حمله به مراکز دیپلماتیک را تائید نکرده و نمی کنیم و آن را محکوم می کنیم.

وی تصریح کرد: مصونیت دیپلماتیک کارمندان سفارت باید بر اساس کنوانسیون 1963 وین مورد احترام قرار بگیرد. این اولین اقدام اسرائیل در حمله به غیرنظامیان در سوریه نبوده است، از ابتدای هفتم اکتبر تا به امروز شاهد چندین برابر شدن اقدامات اسرائیل علیه غیرنطامیان بوده ایم

نبنزیا تصریح کرد: طی چند ماه گذشته هواپیماهای اسرائیل، حملاتی را علیه فرودگاه های مختلف از جمله فرودگاه دمشق که دروازه ورود کمک های انسان دوستانه از سوی سارمان ملل متحد بوده است، هدف قرار  داده است.برغم اینکه مقامات آمریکا بیانات بلند بالایی در این باره صادر میکنند، اما در برابر اقدامات اسرائیل سکوت می کنند.

هشدار چین درباره منجر شدن اقدامات اسرائیل به آشوب بیشتر در منطقه 

معاون نمایندگی چین در سازمان ملل نیز در این نشست شورای امنیت با محکوم کردن اقدامات اسرائیل در غزه نسبت به منجر شدن این اقدامات به آشوب‌های بیشتر در منطقه هشدار داد.

نماینده چین در این نشست شورای امنیت گفت: اقدام اسرائیل نقض تمامیت ارضی سوریه است و چین به طور قاطع اقدام روز گذشته را محکوم می کند.

معاون نمایندگی چین در سازمان ملل گفت: بیست سال پیش سفارت چین در یوگسلاوی، هدف حمله هوایی آمریکا قرار گرفت و تعدادی کشته شدند. ما این درد و غمی که بر اثر حادثه روز گذشته بر مردم ایران وارد شد، عمیقا درک می کنیم و با آنان ابراز همدردی می کنیم.

او تصریح کرد: اقدام اسرائیل نقض فاحش کنوانسیون ۱۹۶۸ وین است. نباید اجازه داد تا این دست اقدامات بی محابا علیه اماکن دیپلماتیک صورت پذیرد.

الجزایر: نقض تعهدات بین المللی توسط اسرائیل قابل تحمل و توجیه نیست

سفیر و نماینده دائم الجزایر در سازمان ملل نیز در این نشست شورای امنیت با ابراز همدردی و تسلیت نسبت به کشته شدن مستشاران و نیروهای ایرانی در حمله اسرائیل به ساختمان کنسولی ایران در دمشق گفت: «چنین مواردی از نقض تعهدات بین‌المللی توسط رژیم اشغالگر اسرائیل قابل توجیه و تحمل نیست.»

نماینده الجزایر در نشست شورای امنیت افزود:  مان‌بندی این حمله، در شرایطی که اسرائیل با فشار بین‌المللی برای آتش‌بس در غزه مواجه است نشان‌دهنده بی‌اعتنایی عامدانه به درخواست کل جامعه بین‌الملل برای ترک خصومت‌ها است. 

دیپلمات ارشد کشور الجزایر در سازمان ملل تصریح کرد: هدف چنین اقدام عامدانه‌ای آشکار است. پاسخ دادن به فشارهای بین‌المللی با بالا بردن درگیری‌ها، مشخص است که هدف از این اقدام کشاندن کل منطقه به درگیری است و نشان‌دهنده احساس مصونیت توسط رژیم اشغالگر اسرائیل است که خود را بالاتر از قوانین بین‌المللی می‌داند. رفتار اسرائیل با آنچه ما از یک عضو سازمان ملل انتظار داریم فاصله دارد.

سفیر الجزایر تاکید کرد: شورای امنیت باید با قاطعیت به این فشارها بر اصول حاکمیت کشورها، مصونیت اماکن دیپلماتیک و تمامیت ارضی کشورها پاسخ دهد. تمامیت نظم بین‌المللی ما در معرض خطر قرار گرفته و بایستی برای این بی‌اعتنایی فاحش به قوانین تبعاتی وجود داشته باشد تا بتوان تعهد جمعی‌مان به قانون را حفظ کنیم.

انتقاد شدید روسیه از غربی ها  در محکوم نکردن حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در سوریه

سفرا و نمایندگان کشورهای آمریکا، انگلیس و فرانسه در این نشست شورای امنیت حمله رژیم اسرائیل به کنسولگری ایران را محکوم نکردند که منجر به واکنش تند سفیر روسیه در سازمان ملل شد.

سفیر و نماینده فرانسه در سازمان ملل در این نشست شورای امنیت بدون محکوم کردن جنایت رژیم اسرائیل، خواستار خویشتن داری همه بازیگران منطقه در موضوع حمله به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق شد که سخنان او واکنش سفیر روسیه را به همراه داشت که خطاب به او گفت: کنسولگری خودتان هم هدف قرار می‌گرفت، واکنش شما این بود؟

سفیر و نماینده روسیه در سازمان ملل خطاب به سفیر فرانسه افزود:  شما هیچ کلمه‌ای در محکوم‌کردن نقض قوانین بین‌المللی توسط اسرائیل نگفتید، اگر کنسولگری خودتان هدف قرار می‌گرفت هم واکنش‌تان همین بود؟

نبنزیا ادامه داد: آمریکا همیشه به اطلاعات دست اولش افتخار می‌کند اما در خصوص حمله به کنسولگری ایران اطلاعاتی به‌دست نیاورده و این باورکردنی نیست.

او گفت: غربی‌ها نه‌تنها حملۀ اسراییل را محکوم نکردند بلکه ایران را متهم هم می‌کنند. نمی‌شود به قربانیان بگویید اگر به آن‌ها حمله شد، واکنشی نشان ندهند./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها