اعتراضات در وان ترکیه پس از انتخابات شهرداری‌ها

کد خبر: 1283082

در اعتراض به شرایط پس از انتخابات شهرداری‌ها در ترکیه، اعتراضات و تنش‌ها در شهر وان تشدید شده است.

اعتراضات در وان ترکیه پس از انتخابات شهرداری‌ها

به گزارش  لوموند، اعتراضات و تنش‌ها در شهر وان ترکیه در اعتراض به شرایط پس از انتخابات شهرداری‌ها ادامه دارد.

در همین ارتباط گزارش شده است که خودروی ارتش ترکیه توسط معترضان انتخاباتی در شهر وان به آتش کشیده شد.

پیش از این رویترز گزارش داده بود که مقامات دولتی ترکیه روز سه‌شنبه مانع از تصدی شهردار تازه منتخب حزب طرفدار کردها در شهر وان شدند و از برگزاری مجدد رأی‌گیری در این شهر خبر دادند. منطقه‌ای که در آن حزب رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور حاکم در ترکیه در انتخابات شهرداری‌ها متحمل شکست شده است.

در جریان برگزاری انتخابات اخیر محلی و شهرداری‌ها در ترکیه، برای اولین بار در دو دهه گذشته، حزب عدالت و توسعه جایگاه نخست را از دست داده و از حیث میزان رأی، دومین حزب ترکیه است.

انتخابات شهرداری‌های ترکیه پایان یافته و برخلاف ادعاهای حزب عدالت و توسعه و دولت اردوغان، مردم حاضر نشدند یک بار دیگر به شهرداران حزب حاکم اعتماد کنند. مردم ترکیه با مشارکت ۷۷ درصدی در انتخابات دیروز، پایین‌ترین میزان مشارکت در ۲۰ سال گذشته را ثبت کردند. گفته می‌شود که تورم و فقر و نارضایتی از عملکرد دولت و حزب حاکم، مهمترین عامل مشارکت پایین بوده است.

پیروزی مخالفین در این دوره از انتخابات شگفتی ساز شد و حالا شرایط به نفع اردوغان و کابینه او نیست. چرا که با وجود آنکه حزب اردوغان؛ دولت و اکثریت کرسی‌های پارلمان را در اختیار دارد اما یک بار دیگر در آنکارا و استانبول شکست خورده و در چندین شهر مهم و استراتژیک دیگر، شهرداری‌ها را به مخالفین واگذار کرده است.

شکست سنگین نامزدهای مورد حمایت حزب اردوغان در آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا، مرسین و چندین استان دیگر، باعث شد که حزب جمهوری خلق به عنوان قدیمی‌ترین حزب ترکیه یا قدمت صد و یک ساله، یک بار دیگر خود را در جایگاهی ببیند که مدعی کنار زدن حزب حاکم و رسیدن به قدرت شود.

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها