تعهد آمریکا به مصر درباره عدم حمله اسرائیل به رفح

کد خبر: 1283184

روزنامه الاخبار نوشت ایالات متحده به مصر تعهد داده است تا پیش از اواسط ماه مه هیچ حمله‌ای در رفح انجام ندهد.

تعهد آمریکا به مصر درباره عدم حمله اسرائیل به رفح

براساس گزارش الاخبار، منابع آگاه مصری می‌گویند آمریکا به مصر اطمینان داده که رژیم صهیونیستی حتی در صورت شکست مذاکرات دست کم تا قبل از اواسط ماه مه و تکمیل تدابیر مربوط به وضعیت غیرنظامیان هیچ حمله‌ای به رفح نخواهد کرد؛ تدابیری که عدم ایجاد تنش در نوار مرزی بین غزه و مصر را تضمین کند.

براساس تماس‌هایی که بین مسؤولان مصری و همتایان آمریکایی‌شان برقرار شده، طرح‌هایی که رژیم صهیونیستی درباره عملیات نظامی در رفح ارائه کرده هنوز شامل تمام شروط آمریکا نیست.

این وعده در حالی است که هیئت مذاکره کننده رژیم صهیونیستی بعد از پایان دور دیگر مذاکرات با حضور میانجی‌ها روز سه شنبه از قاهره به اراضی اشغالی بازگشت. در این مذاکرات هیئت حماس حضور نداشت.

براساس گزارش‌های عبری، میانجی‌ها پیشنهاد جدیدی را درباره معامله تبادل اسرا ارائه کردند که شامل نرمش و انعطاف در موضوع بازگشت آوارگان به شمال غزه است.

کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد احتمالا حماس پاسخ مثبتی به پیشنهاد جدید خواهد داد. اگر حماس پاسخ مثبت بدهد فشارها افزایش خواهد یافت و این مساله رژیم صهیونیستی را وارد شرایطی می‌کند که در آن هیچ گزینه‌ای جز موافقت با این معامله نخواهد داشت. اگر حماس پاسخ مثبت بدهد هیئت اسرائیلی طی روزهای آینده به قاهره خواهند رفت.

براساس گزارش شبکه «کان» رژیم صهیونیستی یک مسؤول ارشد صهیونیست که در مذاکرات شرکت کرده است، گفت: اگر حماس پیشنهاد جدید ما را رد کند، توافق با حماس دشوار و حتی محال است.

از سوی دیگر قاهره امیدوار است طرف‌ها بتوانند قبل از هفته آینده به یک توافق آتش‌بس ۶ هفته‌ای دست یابند. منابع آگاه مصری گزارش دادند تغییراتی در موضع رژیم صهیونیستی درباره بازگشت ساکنان شمال غزه و تعداد و اسامی اسرای فلسطینی که از زندان‌های این رژیم در ازای سربازان زن اسیر صهیونیست در غزه آزاد می‌شوند، ایجاد شده است.

این منابع به خواسته‌های رژیم صهیونیستی درباره ایجاد مکانیزم پایدار برای ارتباط با اسرای صهیونیست در غزه و اطمینان یافتن از سلامتی آن‌ها و اعلام تعداد دقیق اسرایی که توسط گروه‌های فلسطینی بازداشت شده‌اند، اشاره کردند.

مسؤولان مصری متعهد شده‌اند رهبری حماس را به قبول کردن بخش بزرگی از پیشنهاد جدید قانع کنند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها