رسوایی جدید جنسی محافظه کاران انگلیس چالشی برای سوناک

کد خبر: 1283814

در حالی که نخست وزیر انگلیس تلاش می‌کند در سال حساس انتخاباتی اعتبار از دست رفته محافظه کاران را بهبود بخشد افشای رسوایی جدید جنسی در این حزب بار دیگر سوناک را با چالش مواجه کرده است.

 رسوایی جدید جنسی محافظه کاران انگلیس چالشی برای سوناک

در حالی که نخست وزیر انگلیس تلاش می‌کند در سال حساس انتخاباتی اعتبار از دست رفته محافظه کاران را بهبود بخشد افشای رسوایی جدید جنسی در این حزب بار دیگر سوناک را با چالش مواجه کرده است.

روزنامه "هندلزبلات" آلمان در مطلبی نوشت: برای ریشی سوناک، نخست وزیر انگلیس شرایط این روزها باید کمی شبیه به فیلم معروف "روز گروند هاگ" باشد به گونه ای که هر زمان که نخست وزیر بریتانیا بخواهد پیام مثبتی را به مردم منتقل کند، رسوایی در صفوف خودی خود را نشان می دهد. حالا هم این اتفاق دوباره افتاده است در حالی که نخست وزیر انگلیس می خواست به خاطر کاهش دو امتیازی نرخ بیمه تامین اجتماعی مورد تجلیل قرار گیرد، اما همکار حزبی او "ویلیام راگ" به جای آن خبرساز شد.

این نماینده 36 ساله عکس‌های نامتعارف خود را برای مخاطبی که در اپلیکیشن دوستیابی برای مردان همجنس‌گرا با وی ملاقات کرده بود، فرستاد. وی که نایب رئیس برجسته یک کمیته مهم گروه پارلمانی است اکنون اعتراف کرده است که با این تصاویر جنسی مورد اخاذی قرار گرفته است: وراگ اعتراف کرده از ترس عمومی شدن این مطالب، شماره تلفن خصوصی سایر نمایندگان محافظه‌کار را فاش و دست به دست کرده است. وی هنوز تعلیق نشده است.

رسانه های انگلیسی حالا این پرسش را مطرح می کنند که این پرونده چقدر بزرگ خواهد شد. همانطور که روزنامه تایمز گزارش داد، گفته می شود که علاوه بر راگ، یک نماینده دیگر نیز درگیر این پرونده شده است. گفته می‌شود که سایر شخصیت‌های منطقه پارلمانی وست‌مینستر لندن، مانند مشاوران سیاسی و روزنامه‌نگاران نیز پیام‌های فریبنده دریافت کرده‌اند.

افشای این رسوایی برای محافظه کاران بار دیگر در زمان نامناسبی رخ داده است. در نظرسنجی‌ها، محافظه‌کاران مدت‌هاست که از حزب مخالف کارگر عقب افتاده‌اند. در حال حاضر، آنها احتمالاً در انتخابات پارلمانی که برای امسال برنامه ریزی شده است - هنوز تاریخ دقیقی تعیین نشده است - با قاطعیت شکست خواهند خورد و تعدادی از نمایندگان نیز اختیارات خود را از دست خواهند داد.

در سال‌های اخیر، تعداد پرونده‌های بدنام در میان سیاستمداران محافظه‌کار افزایش یافته است. چارلی الفیک، نماینده سابق مجلس، به اتهام تجاوز جنسی و همچنین عمران خان نماینده سابق پارلمان به دلیل آزار جنسی یک نوجوان 15 ساله به زندان محکوم شدند.

چندین محافظ دیگر هم از فراکسیون این حزب اخراج شدند: نیل پریش محافظه کار در حال تماشای فیلم های مستهجن در اتاق جلسه دیده شد، کریستوفر پینچر زمانی که بسیار مست بود و در حال رفتارهای جنسی دیده شد و اخراج شد. حدود یک سال پیش، اپوزیسیون لیبرال دموکرات ها "الفبای جنایات و رسوایی های محافظه کار" را منتشر کرد و چندین مورد را فهرست کرد.

هانا وایت از اندیشکده مؤسسه دولتی در پایان سال 2023 به پورتال «پولیتیکو» گفت: اکنون مکانیسم‌های حفاظتی بهتری در حال اجراست و موارد بیشتری در حال شناخته شدن هستند که قبلاً زیر فرش کشیده شده بودند. به گفته وی اما هنوز هیچ کس به دلایل اصلی این مسائل رسیدگی نکرده است.

به این ترتیب هر چه انگلیس به زمان برگزاری انتخابات پارلمانی نزدیک‌تر می‌شود شرایط برای حزب محافظه کار حاکم دشوارتر می‌شود و دومینوی رسوایی‌های این حزب که منجر به تضعیف جایگاه آن می‌شود گسترده‌تر می‌شود.

بهر حال اوضاع برای محافظه‌کاران در انگلیس در سال انتخاباتی به شدت منشنج است. جناح راست افراطی حزب به ویژه از سوناک ناراضی است و در سمت راست طیف حزب، حزب دیگری موسوم به اصلاحات بریتانیا UK اکنون به طور فزاینده‌ای با محافظه‌کاران رقابت می‌کند.

حزب اصلاحات بریتانیا هدف خود را "تخریب" محافظه کاران قرار داده است. ریچارد تایس، رهبر این حزب، چندی پیش این مسئله را تأیید کرد. وی تاکید کرد که می‌خواهد اطمینان حاصل کند که محافظه‌کاران «دیگر هرگز به اکثریت دست پیدا نکنند».

اصلاحات بریتانیا با شعارهایی مانند "بیایید بریتانیا را بزرگ کنیم" یا "بیایید بریتانیا را نجات دهیم" رای دهندگان را جذب می کند.

این حزب البته بازیگر جدیدی در بریتانیا نیست: این حزب در سال 2019 با نام حزب برگزیت تأسیس شد. نایجل فاراژ، فعال برگزیت، اندکی پس از تأسیس به این حزب پیوست و حزب استقلال بریتانیا (UKIP) را به دلیل اختلاف بر سر هدایت آن ترک کرد. هدف این حزب متوقف کردن روند نرم ترزا می، نخست وزیر برگزیت بود./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها