لاوروف برای یک سفر رسمی وارد چین شد

کد خبر: 1284091

«سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه برای یک سفر رسمی وارد چین شد و هواپیمای وی در فرودگاه پایتخت پکن به زمین نشست.

لاوروف برای یک سفر رسمی وارد چین شد

وزیر امور خارجه روسیه برای دیدار و گفتگو با همتای چینی خود به پکن سفر کرده و موضوعات مهم بین‌المللی و منطقه‌ای، از جمله اوضاع اوکراین و وضعیت منطقه آسیا و اقیانوس آرام و همکاری‌های دوجانبه و چندجانبه در مرکز توجه مذاکرات آنها قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری «تاس»، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه صبح امروز، دوشنبه، وارد فرودگاه بین‌المللی پکن شد. وی در جریان این سفر رسمی، با وانگ ایی، همتای چینی خود دیدار  و گفتگو خواهد کرد.

طبق اطلاعات وزارت خارجه روسیه، روسای دستگاه‌های دیپلماسی دو کشور قرار است در جوی مرسوم دوستانه خود، در خصوص موضوعات مهم بین‌المللی و منطقه‌ای، از جمله اوضاع پیرامون اوکراین و وضعیت منطقه آسیا و اقیانوس آرام مذاکره کنند.دستور کار مذاکرات همچنین شامل موضوعات مربوط به توسعه همکاری‌ها بین فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین و تعامل دو کشور در  عرصه بین‌المللی، از جمله در سازمان ملل، بریکس، سازمان همکاری شانگهای، گروه G20 و همچنین در زمینه امنیت منطقه است.

وزیر خارجه چین روز گذشته تاکید کرد که مسکو و پکن در حال توسعه همکاری‌های خود در عرصه‌های مختلف هستند که اساس روابط دوستانه و مشارکتی بین دو کشور  است.به گفته وانگ ایی، روابط روسیه و چین بر اساس منافع متقابل دو ملت است و این انتخاب راهبردی از سوی هر دو کشور است.

لاوروف نیز پیش از این یادآور شده بود که توسعه روابط با چین، مهمترین وظیفه پیش روی روسیه است و گفتگوهای مرتب بین ولادیمیر پوتین و شی جین پینگ، روسای جمهور  دو کشور نقش بزرگی در این روند ایفا می‌کند. به گفته وزیر خارجه روسیه، روابط  مسکو و پکن اکنون در بالاترین سطح خود در کل تاریخ روابط دوجانبه قرار دارد.

پیش بینی نرخ رشد مبادلات بازرگانی روسیه و  چین در سال 2024

در خبر دیگری آمده است، آلکسی داخنوفسکی، نماینده تجاری روسیه در چین در مصاحبه‌ای اعلام کرد که این کشور در سال 2023، از لحاظ رشد مبادلات تجاری  در بین شرکای اصلی تجاری چین، در رتبه اول قرار داشت، ولی انتظار نمی‌رود که در سال جاری جهش رخ داده در صادرات روسیه به چین، مشابه آنچه در سال 2022 رخ داد، تکرار شود.

به گفته وی، در ساختار صادرات روسیه به چین در سال 2023، محرک‌های رشد، علاوه بر  هیدروکربن‌ها، محصولات کشاورزی، فلزات غیرآهنی و محصولات ساخته شده از آنها، محصولات صنایع شیمیایی و وابسته و کودها بودند. داخنوفسکی افزود: در مورد واردات از چین به روسیه نیز افزایش سریع تقاضا برای ورود ماشین‌ابزار، تجهیزات راه‌سازی، وسایل نقلیه و لوازم الکتریکی مختلف قابل توجه است. به گفته او، ضمن اینکه در آینده قابل پیش بینی، تقاضای بالایی برای محصولات کشاورزی و صنعتی روسیه در بازار  بزرگ چین قابل انتظار است./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها