بورل: حوثی‌ها از ایران فرمان نمی‌گیرند

کد خبر: 1284205

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به عملیات‌های ارتش یمن در دریای سرخ گفت آن‌ها مستقل عمل می‌کنند و در تصمیم‌گیری‌های خود تحت کنترل ایران نیستند.

بورل: حوثی‌ها از ایران فرمان نمی‌گیرند

مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به عملیات‌های ارتش یمن در دریای سرخ گفت آن‌ها مستقل عمل می‌کنند و در تصمیم‌گیری‌های خود تحت کنترل ایران نیستند.

«جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با اشاره به استقلال عمل انصارالله یمن، گفت فرایند تصمیم‌گیری در این جنبش مقاومت منطقه تحت کنترل ایران نیست.

او در یک نشست خبری در بروکسل گفت: «ما می‌خواهیم کانال‌های ارتباطی خود با ایران را حفظ کنیم و از ایران خواسته‌ایم تا خویشتن‌داری نشان داده و از نفوذ خود برای پرهیز از تنش استفاده کند؛ مخصوصا در ارتباط با حوثی‌ها (انصارالله). اما فکر نمی‌کنم ایران کنترل کاملی بر تصمیمات حوثی‌ها داشته باشد، آن‌ها تقریبا مستقل شده‌اند.»

در ماه مارس، رسانه‌ها مدعی شدند که واشنگتن از ایران خواسته کاری کند تا عملیات‌های ارتش یمن در دریای سرخ متوقف شود؛ ادعایی که «جان کربی» مشاور ارتباطات امنیت ملی کاخ سفید آن را تکذیب کرد.

از آغاز جنگ غزه و حمله رژیم صهیونیستی به این باریکه، انصارالله یمن در محکومیت این جنایت‌ها اعلام کرد تمامی کشتی‌هایی که به نحوی با رژیم صهیونیستی ارتباط دارند یا به مقصد اراضی اشغالی سفر می‌کنند را هدف قرار خواهد داد. در پاسخ به این حمایت یمن از فلسطینیان در غزه، آمریکا یک ائتلاف دریایی با حضور متحدان خود از جمله انگلیس ایجاد کرد تا با این حملات مقابله کند.

بورل: حملات در دریای سرخ هزینه حمل‌ونقل به اروپا را ۲ برابر کرده است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با ارائه توضیحاتی درباره ماموریت دریایی اروپا در دریای سرخ، مدعی شد که حملات نیروهای مسلح یمن به کشتی‌ها در این منطقه، هزینه‌های بیمه کشتیرانی و حمل‌ونقل کانتینرها به چین را افزایش داده است.

به گزارش ایسنا، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) مدعی شد که ماموریت ویژه دریایی اتحادیه اروپا به نام «اسپایدز» تاکنون ۱۱ حمله نیروهای مسلح یمن را دفع کرده و در حدود ۷۰ کشتی را از زمان آغاز آن در اواخر فوریه اسکورت کرده است.

خبرگزاری اسپوتنیک در این باره گزارش داد که بورل در یک نشست خبری در بروکسل گفت: تا کنون، چهار کشور عضو، ناوهای محافظ خود را برای این ماموریت اعزام کرده‌اند و ۱۹ کشور عضو نیز با حضور کارکنانشان در فرماندهی عملیاتی و فرماندهی نیروها کمک می‌کنند. این ماموریت با گذشت کمتر از دو ماه از آغاز آن، ۶۸ کشتی را اسکورت کرده و ۱۱ حمله انجام داده است.

نیروهای مسلح یمن در پی تداوم جنایات جنگی رژیم صهیونیستی در جنگ غزه در نوامبر ۲۰۲۳ اعلام کرد که تمامی کشتی‌های مرتبط با رژیم صهیونیستی را تا زمان متوقف شدن حملات آن در نوار غزه هدف قرار خواهد داد. نیروهای مسلح یمن از آن موقع، ده‌ها حمله علیه کشتی‌ها در منطقه انجام داده‌اند که حملات متجاوزانه آمریکا و انگلیس به خاک یمن به بهانه متوقف کردن این حملات را در پی داشته است.

اتحادیه اروپا در ۱۲ فوریه تصمیم خود برای آغاز ماموریت اسپایدز را با هدف تامین امنیت دریانوردی در دریای سرخ اعلام کرد. این ماموریت به طور رسمی در ۱۹ فوریه با دستور کاری یک ساله و بودجه ۹ میلیون یورویی آغاز شد.

بورل گفت که ماموریت دریایی اتحادیه اروپا در اقدامات علیه نیروهای مسلح یمن مشارکت نخواهد کرد، بلکه تنها امنیت دریانوردی را تامین می‌کند.

بورل هم‌چنین با اشاره به ضرورت تغییر مسیر کشتی‌ها از دریای سرخ در نتیجه این حملات، گفت: حملات حوثی‌ها (نیروهای مسلح یمن) به مسیر دریانوردی که باعث می‌شود ترافیک دریایی به سمت دماغه امید نیک تغییر مسیر دهد، به معنی ۱۰ الی ۱۴ روز سفر بیشتر است. هزینه انتقال یک کانتینر از چین به اروپا دو برابر شده و هزینه بیمه کشتیرانی نیز تا ۶۰ درصد افزایش داشته است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها