افزایش مخالفت آمریکایی ها با حملات اسرائیل به غزه

کد خبر: 1284268

بر اساس آخرین نظرسنجی مشترک شورای شیکاگو در امور جهانی و ایپسوس، تعداد بیشتری از آمریکایی ها معتقدند که اسرائیل در غزه زیاده روی کرده و اقدامات نظامی آن در این منطقه موجه نیست.

افزایش مخالفت آمریکایی ها با حملات اسرائیل به غزه

 بر اساس آخرین نظرسنجی مشترک شورای شیکاگو در امور جهانی و ایپسوس، تعداد بیشتری از آمریکایی ها معتقدند که اسرائیل در غزه زیاده روی کرده و اقدامات نظامی آن در این منطقه موجه نیست.

به گزارش "الجزیره انگلیسی" بر اساس این نظرسنجی, ۳۲ درصد از آمریکایی با اقدامات رژیم صهیونیستی در غزه موافق نیستند و ۲۷ درصد فکر می کنند اسرائیل در دفاع از منافع خود موجه بوده است.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که از هر ۱۰ آمریکایی، ۴ نفر (۱۴ درصد) معتقدند که آمریکا باید فشار دیپلماتیک بر اسرائیل افزایش و ۲۶ درصد معتقدندکه کمک های نظامی را کاهش دهد. اما ۲۳ درصد معتقدند که واشنگتن نباید اسرائیل را تحت فشار قرار دهد.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که از هر ۱۰ آمریکایی، ۷نفر (۷۰ درصد) نسبت به نتانیاهو نظر مثبت ندارند. این نظر در مقایسه با ماه سپتامبر بویژه در میان دموکرات ها (از ۲۴ به ۱۷ درصد) و مستقل ها (از ۳۵ به ۲۳ درصد) کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا, گروه‌های مقاومت فلسطین به رهبری حماس، ۱۵ مهرماه ۱۴۰۲برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات غافلگیرکننده‌ای با نام «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ برابر با ۲۴ نوامبر ۲۰۲۳، میان اسرائیل و حماس آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد. این وقفه یا آتش بس موقت هفت روز طول کشید و سرانجام ۱۰ آذر برابر با اول دسامبر ۲۰۲۳ به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

سرانجام پس از نزدیک به ۶ ماه از جنگ اسرائیل در غزه، اعضای شورای امنیت سازمان ملل ۶ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با ۲۵ مارس ۲۰۲۴ با ۱۴ رای مثبت این شورا و نیز رای ممتنع آمریکا و عدم وتوی این کشور، با قطعنامه‌ ۲۷۲۸ را برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه موافقت کردند تا در ۱۵ روز باقیمانده در ماه مبارک رمضان آتش بس میان اسرائیل و حماس برقرار شود.

آمریکا پیش‌تر سه قطعنامه آتش‌بس را وتو کرده بود، اما این بار به این قطعنامه رای ممتنع داد و به این ترتیب، بدلیل عدم مخالفت اعضای دائم شورای امنیت و بدون هیچ مخالفتی این قطعنامه به تصویب رسید. این قطعنامه را ۱۰ عضو غیردائمی شورای امنیت تنطیم کرده بودند.

این قطعنامه خواستار اجرای آتش بس فوری در غزه در ماه رمضان شده و گفته است: آتش بس فوری در ماه رمضان توسط همه طرف ها رعایت شود که منجر به آتش بس پایدار می شود.

این قطعنامه همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها و تضمین دسترسی بشردوستانه برای رفع نیازهای پزشکی و سایر نیازهای بشردوستانه آنها شده است و از طرفین می خواهد به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی در رابطه با تمام افراد بازداشتی، عمل کنند.

در حالیکه ماه رمضان رو به اتمام است، اسرائیل با حمایت آمریکا، قطعنامه برقراری آتش بس در غزه را اجرا نکرده است./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها