هشدار بوریس جانسون به ترامپ برای رهانکردن اوکراین

کد خبر: 1284788

نخست‌ وزیر سابق بریتانیا به ترامپ هشدار داد که اگر اجازه دهد بخش‌هایی از اوکراین به دست پوتین بیفتد، ترامپ در تحقق شعار «بازگرداندن دوباره عظمت به آمریکا» شکست خواهد خورد.

هشدار بوریس جانسون به ترامپ برای رهانکردن اوکراین

نخست‌ وزیر سابق بریتانیا به ترامپ هشدار داد که اگر اجازه دهد بخش‌هایی از اوکراین به دست پوتین بیفتد، ترامپ در تحقق شعار «بازگرداندن دوباره عظمت به آمریکا» شکست خواهد خورد.

به نقل از تارنمای دیلی میل، بوریس جانسون نخست‌وزیر سابق بریتانیا گفت: اگر به ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اجازه داده شود در جنگ اوکراین پیروز شود، این فاجعه‌ای برای غرب و آمریکا خواهد بود.

جانسون در رویدادی در اتاوا، پایتخت کانادا، برای متقاعد کردن جمهوری‌خواهان مردد آمریکا برای ادامه یافتن کمک مالی واشنگتن به کی‌یف تلاش کرد.

وی همچنین درخواست خود را برای پیوستن اوکراین به ناتو تکرار کرد.

جانسون به دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق و نامزد احتمالی جمهوری خواه آمریکا هشدار داد که در صورت بازگشت به کاخ سفید اوکراین را رها نکند.

وی بیان کرد: «اگر از حزب رونالد ریگان هستی، اگر می‌خواهی دوباره به آمریکا عظمت ببخشی، ریاست جمهوری جدید جمهوری‌خواهان را با واگذاری پیروزی به ولادیمیر پوتین شروع نکن. این برای غرب و آمریکا یک فاجعه محسوب خواهد شد».

جانسون پس از سفر هفته جاری دیوید کامرون وزیر امور خارجه بریتانیا به واشنگتن در بحبوحه کشمکش‌های سیاسی درباره کمک‌های نظامی ۶۰ میلیارد دلاری جدید آمریکا به اوکراین این سخنان را مطرح کرد.

کامرون امیدوار بود جلسه‌ای برای گفتگو درباره این‌که چرا جمهوری خواهان و متحدان ترامپ در کنگره، اعطای کمک نظامی ۶۰ میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین را به تعویق می اندازند، برگزار شود.

جانسون افزود: آمریکا بر روی اختصاص دادن ۵ درصد یا کمتر از بودجه نظامی سالانه خود برای حمایت از اوکراین سرمایه گذاری کرده است. این راهی کارآمد برای حمایت از آزادی است.

به گزارش ایرنا، دیوید کامرون بر این باور است که پیروزی اوکراین «برای امنیت آمریکا و اروپا حیاتی است» اما دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق و نامزد احتمالی جمهوری‌خواه، مخالف ادامه حمایت آمریکا از این کشور است. قانون‌گذاران همسو با ترامپ نیز بسته کمکی برای کی‌یف را در کنگره آمریکا مسدود کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، کامرون پیش از سفر به واشنگتن دی‌سی در روز سه‌شنبه، با ترامپ دیدار کرده است. کامرون و ترامپ در گذشته اختلاف نظرهای قابل‌توجهی با یکدیگر داشته اند.

ماه گذشته، سنا یک بسته الحاقی ۹۵ میلیارد دلاری را تصویب کرد که شامل حدود ۶۰ میلیارد دلار برای اوکراین است. کی یف در حال حاضر در میدان جنگ به دلیل کمبود مهمات با شکست های متوالی مواجه است.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین گفت که اگر کمک‌های نظامی آمریکا به کی‌یف نرسد، ارتش کشورش مجبور خواهد شد در مقابل روسیه عقب‌نشینی کند./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها