لاوروف خواستار افزایش همکاری کشورهای بریکس در «مبارزه با تروریسم» شد

کد خبر: 1284789

پس از حمله تروریستی به سالن کنسرت کروکوس در حوالی مسکو، وزیر خارجه روسیه امروز پنجشنبه از ۹ کشور عضو بریکس خواست تا همکاری خود را در مبارزه با تروریسم افزایش دهند.

لاوروف خواستار افزایش همکاری کشورهای بریکس در «مبارزه با تروریسم» شد

حمله تروریستی به سالن کنسرت کروکوس در حوالی مسکو در تاریخ ۲۲ مارس (۳ فروردین) رخ داد؛ حمله‌ای که به کشته شدن بیش از ۱۴۰ نفر و زخمی شدن ده‌ها تن دیگر منجر شد و «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه فورا پس از این حمله تروریستی وعده داد که همه عوامل این حمله مجازات خواهند شد.

طبق گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه طی نشست نمایندگان پارلمانی بریکس در امور خارجی بیان کرد: درخصوص آماده‌سازی برای نشست کازان، ما توجه ویژه‌ای به همکاری نزدیک‌تر در مبارزه با تروریسم داریم. فاجعه اخیر در تالار کنسرت کروکوس در نزدیکی مسکو بار دیگر بر لزوم تشدید اقدامات مشترک کارشناسان و قانونگذاران برای مبارزه با این شر جهانی تاکید کرد.

لاوروف میزبان اعضای کمیته‌های روابط خارجی بریکس در مسکو بود تا درخصوص آمادگی برای نشست بریکس در شهر کازان، واقع در جنوب غربی روسیه در ماه اکتبر گفت‌وگو و رایزنی کنند.

وزیر خارجه روسیه خطاب به قانونگذاران گفت: بریکس دارای یک کارگروه مشترک ضد تروریسم است که متشکل از پنج زیرگروه می‌باشد و روسیه از کشورهای عضو می‌خواهد امنیت سایبری و همکاری‌های مبارزه با مواد مخدر را در دوره ریاست دوره‌ای روسیه در بریکس افزایش دهند.

پنج کشور اعم از ایران، عربستان سعودی، امارات عربی متحده، اتیوپی و مصر در تاریخ یکم ژانویه (۱۱ دی) به عضویت کامل گروه «بریکس» درآمدند که اکنون «بریکس پلاس» نامیده می‌شود. گروه بریکس در سال ۲۰۰۶ توسط برزیل، روسیه، هند و چین تاسیس شد، درحالی‌که آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۱ به این بلوک پیوست و در سال ۲۰۲۴ روسیه ریاست دوره‌ای بریکس پلاس را برعهده خواهد داشت./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها