تحولات اوکراین| اوکراین قانونی را برای تشدید بسیج تصویب کرد

کد خبر: 1284897

آسیب پذیرترین موقعیت ارتش اوکراین از زمان آغاز درگیری، توافق امنیتی کی‌یف با چک و لتونی، تصویب قانون تشدید بسیج در اوکراین، اعتراف به برتری عددی ارتش روسیه، هشدار زلنسکی درباره عواقب عدم کمک غرب و هزینه بازسازی اوکراین، از رویدادهای مهم جنگ هستند.

تحولات اوکراین| اوکراین قانونی را برای تشدید بسیج تصویب کرد

آژانس خبری بلومبرگ به نقل از منابع خبری خود گزارش داده است که کاخ سفید جز یک بسته کمک نظامی 60 میلیارد دلاری که هنوز در کنگره آمریکا مورد توافق قرار نگرفته، "طرح B" برای ادامه حمایت از اوکراین ندارد.

در این تحلیل یادآوری شده که کاخ سفید از جمهوری خواهان در کنگره و متحدان خویش در اروپا به دلیل تاخیر در تامین مالی اوکراین ناامید شده است. یک مقام ارشد دولت جو بایدن که نامش فاش نشده، اشاره کرد که کشورهای اروپایی باید فورا به درخواست‌های اوکراین برای ارائه بیشتر سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت از ذخایر خود به این کشور پاسخ  مثبت دهند و هرگونه تعلل در این زمینه، پیامد «غم انگیزی» برای کی‌یف خواهد داشت.

این مطلب همچنین تاکید کرده که آنچه متحدان غربی را بیش از همه نگران می کند، عدم توانایی اوکراین برای ادامه دفاع از حریم هوایی خود است، چرا که نیروهای مسلح روسیه دارای برتری هوایی آشکار هستند، در حالی که ارتش  اوکراین "شرایط ضعف کامل خود را تجربه می‌کند."

به گفته مقامات غربی آشنا به وضعیت، کمبود شدید مهمات و نیروی انسانی در طول 1200 کیلومتری نقطه تماس جبهه و شکاف‌های پدافند هوایی نشان می‌دهد که نیروهای مسلح اوکراین در آسیب‌پذیرترین موقعیت خود در طول بیش از دو سال درگیری قرار دارد. این در حالی است که اوکراین به دلیل درگیری‌های سیاسی داخلی در ایالات متحده در معرض خطر فقدان کمک‌های مالی و نظامی آمریکا قرار دارد.

بلومبرگ یادآور شده، نیروهای مسلح روسیه نیز از کمبود فزاینده مهمات طرف اوکراینی سود برده و حملات همه جانبه خود به مواضع ارتش اوکراین را تشدید کرده‌اند. علاوه بر این، روحیه نظامیان اوکراینی بسیار ضعیف است، آنها طی چند ماه اخیر سخت ترین شرایط را سپری کرده‌اند و خطر فروپاشی خطوط دفاعی این کشور وجود دارد. 

پیش از این، در اوایل آوریل، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین، الکساندر سیرسکی، اعتراف کرد که نیروهای مسلح روسیه در عرصه هوایی، موشکی و توپخانه دارای برتری کامل هستند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به هفتصد و هفتاد و نهمین روز جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

وعده رئیس جمهور چک درباره امضای توافق امنیتی با اوکراین 

پیتر پاول، رئیس جمهور چک شب گذشته پس از دیدار با ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی خود در ویلنیوس، وعده داد که کی‌یف و پراگ ممکن است در ماه مه تا ژوئن توافقنامه ای در مورد تضمین‌های امنیتی منعقد کنند.

وی با اشاره به اینکه حمایت جمهوری چک از اوکراین به ویژه در کمک‌های غیر مادی، شامل عرصه فناوری اطلاعاتی می‌شود، افزود: هدف ما تقویت ثبات و توان دفاعی اوکراین است. پاول به زلنسکی از تعهد خود به نظریه ادغام اوکراین در ساختارهای سیاسی غربی اطمینان داد و گفت: «نه تنها در زمینه تأمین مهمات در همکاری با شرکای خارجی، بلکه به منظور برنامه ریزی برای بازسازی اوکراین پس از جنگ و حمایت از این کشور در مسیر پیوستن اتحادیه اروپا و ناتو.» 

وی تاکید کرد برای متوقف کردن حملات ارتش روسیه، اوکراین به مهمات بیشتری نیاز دارد؛ آنها به هر وسیله ای برای تقویت دفاع هوایی خود نیاز دارند.

اوکراین یک توافق دوجانبه در مورد تضمین های امنیتی با لتونی امضا کرد

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین روز گذشته در دیدار با ادگارس رینکوویچ، رئیس جمهور لتونی، یک توافقنامه امنیتی دوجانبه امضا کرد. 

زلنسکی در کانال تلگرامی خود یادآور شد که  طبق این سند، ریگا سالانه 0.25 درصد از تولید ناخالص داخلی را برای کمک نظامی به کی‌یف اختصاص می دهد. لتونی همچنین به مدت 10 سال به اوکراین در زمینه دفاع سایبری، پاکسازی مناطق مین گذاری شده و همچنین ارائه فناوری‌های بدون سرنشین کمک خواهد کرد. علاوه بر این، طرف لتونی متعهد شده که پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا و ناتو را «بدون قید و شرط» تسهیل کند.

لهستان امکان انتقال سامانه پدافند هوایی پاتریوت به اوکراین را ندارد

 آندری دودا، رئیس جمهور لهستان روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با روسای جمهور لیتوانی و اوکراین در ویلنیوس، اعلام کرد که  ورشو نمی تواند سامانه های دفاع هوایی پاتریوت را به کی‌یف منتقل کند.

او گفت: «لهستان در حال حاضر سامانه‌های دفاع هوایی پاتریوت در اختیار ندارد، ما تازه نصب این سامانه‌ها را آغاز کرده‌ایم. در واقع، امروز حتی اگر بخواهیم، امکان انتقال آنها به کی‌یف را نخواهیم داشت.»

دودا یادآور شد که سامانه‌های پاتریوت متعلق به ارتش آمریکا اکنون در خاک لهستان مستقر هستند.به عقیده او، کشورش دائماً در معرض تهدید "حمله بالقوه" از سوی روسیه قرار دارد.

نابودی بیش از 30 هزار سلاح حملات هوایی ارتش اوکراین

ژنرال سپهبد آندری سیمینوف، فرمانده نیروهای دفاع هوایی و موشکی و معاون فرمانده کل نیروهای هوا-فضای روسیه شب گذشته در مصاحبه‌ ای اعلام کرد که در طول دو سال گذشته، نیروهای دفاع هوایی و دفاع موشکی این کشور بیش از 30 هزار سلاح حملات هوایی نیروهای مسلح اوکراین را از بین برده ‌اند.

وی گفت: «تا به امروز، نیروهای نظامی ما بیش از 30 هزار سلاح حمله هوایی دشمن را منهدم کرده‌اند. از جمله آنها می توان به هواپیماهای تاکتیکی، موشک‌های تاکتیکی، هواپیماهای بدون سرنشین و موشک‌های ضد رادار اشاره کرد.  ضمن ایمکه حملات ارتش اوکراین به شهرهای مرزی در بخش اروپای غربی روسیه و جمهوری کریمه با موفقیت دفع شده است.»

علاوه بر این، به گفته این مقام نظامی، ارتش روسیه برای پوشش موثر در برابر حملات پهپادهای دشمن، بیش از 50 سامانه موشکی و توپ ضدهوایی از نوع "پانتسیر" را در مناطق مرزی مستقر کرده است.

اعتراف مقام نظامی اوکراینی به برتری عددی ارتش روسیه 

ژنرال یوری سودول، فرمانده نیروهای مشترک نیروهای مسلح اوکراین اعلام کرد که تعداد نیروهای نظامی روسیه در منطقه عملیاتی تقریباً 7 تا 10 برابر بیشتر از  ارتش اوکراین است. 

وی گفت: «نیروهای مسلح روسیه 7 تا 10 برابر بزرگتر از ما هستند. با یک مثال کوچک برایتان توضیح می دهم. یک جوخه تفنگ مکانیزه، پیاده نظام، پیاده نظام موتوری، معمولاً 8 تا 10 نفر به اضافه یک وسیله نقلیه جنگی است. در حالی که اکنون دو نفر و در برخی از بخش‌ها هر کدام سه یا چهار نیرو در اختیار دارند.»

این مقام نظامی توضیح داد که به طور متوسط ​​یک تیپ فقط از حدود 5 کیلومتر جبهه می تواند دفاع کند در حالی که یک محدوده دفاعی حدود 15 کیلومتری لازم است.

اوکراین قانونی را برای تشدید بسیج تصویب کرد

روز پنج شنبه، 11 آوریل، پارلمان اعلای اوکراین قانونی را در خصوص تشدید بسیج تصویب کرد. این قانون با اکثریت آرا به تصویب رسید: 283 نماینده از 351 نماینده به آن رای موافق دادند.

در این قانون برنامه ریزی شده که روند بسیج، از جمله مجازات فرار و روشن شدن دسته بندی افراد مشمول بسیج، تشدید شود.

اکنون  این سند مطابق با قانون اساسی اوکراین باید توسط رئیس پارلمان امضا و  سپس برای امضا به رئیس جمهور ارائه شود. پس از آن، یک ماه بعد این قانون اجرایی می شود.

تنها 20 درصد از مردان اوکراینی در سن بسیج حاضر به پیوستن به ارتش هستند

اکثریت مردان اوکراینی تمایلی به پیوستن به نیروهای مسلح اوکراین از طریق بسیج یا قرارداد ندارند. بر اساس نتایج یک نظرسنجی در این خصوص، تنها 20 درصد از مردان در رده سنی بین 25 تا 59 سال در اوکراین، امکان پیوستن به ارتش به صورت داوطلبانه، تحت قرارداد یا بسیج را بررسی می‌کنند و 63 درصد از آنها تمایلی برای این کار ندارند. 

همچنین بر اساس نتایج این نظرسنجی، 60 درصد از مردان ارزیابی منفی از کار دفاتر ثبت نام و سربازگیری دارند و از اعمال فشارها در این زمینه شکایت دارند. 

وعده آمریکا برای انتقال 138 میلیون دلار برای نوسازی پدافند هوایی اوکراین

بریجت برینک، سفیر آمریکا در کی‌یف اعلام کرد که ایالات متحده 138 میلیون دلار برای نوسازی سامانه‌های دفاع هوایی اوکراین به این کشور ارسال خواهد کرد.

او در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «امروز توافق نامه‌ای را امضا کردیم که بر اساس آن 138 میلیون دلار به اوکراین برای مدرنیزه سازی سیستم‌های دفاع هوایی حیاتی اختصاص خواهد یافت.

برینک همچنین یادآور شد که این بودجه به عملیاتی ماندن پدافند هوایی در مواجهه با حملات مداوم به سیستم انرژی اوکراین کمک خواهد کرد. به گفته سفیر آمریکا، در حال حاضر کی‌یف "به سیستم‌های دفاع هوایی اضافی" و کمک نظامی ایالات متحده نیاز مبرم دارد.

درخواست زلنسکی برای آغاز مذاکرات الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا در ماه ژوئن

ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین معتقد است که اتحادیه اروپا باید مذاکرات الحاق اوکراین را از ژوئن سال جاری رسما آغاز کند.

وی در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی به همراه روسای جمهور لیتوانی و لهستان در ویلنیوس در این باره گفت: هر کشور دموکراتیک در اروپا که ارزش‌های مشترک اروپا و منطقه یورو آتلانتیک را به اشتراک گذاشته و از آن دفاع می کند، شایسته عضویت در اتحادیه اروپا و اتحاد آتلانتیک شمالی است. و این یک واقعیت است و باید به آن پاسخ داد. 

به عقیده او، ماه ژوئن زمانی است که برای شروع مذاکرات در مورد الحاق اوکراین به اتحادیه اروپا مناسب است. زلنسکی با بیان اینکه اکنون هیچ جایگزین امنیتی دیگری وجود ندارد، افزود: لازم است روند الحاق اوکراین به ناتو آغاز شود. ما به این دعوت نیاز داریم.

هشدار زلنسکی درباره از دست دادن سرزمین و مردم بیشتر بدون کمک غرب

رئیس‌جمهور اوکراین روز پنجشنبه اعتراف کرد که اگر متحدان غربی از کی‌یف حمایت نکنند، این کشور شهروندان و مناطق بیشتری را از دست خواهد داد.

ولادیمیر زلنسکی در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی در ویلنیوس گفت: «اگر کمکی در کار نباشد، شرایط برای ما بسیار دشوار خواهد بود - ما مردان و سربازان بیشتری را از دست خواهیم داد <...> سوال فقط مربوط به سرزمین نیست، مردم مطرح هستند. البته مناطق نیز برای ما مهم هستند.»

به عقیده او، اگر تمامیت ارضی اوکراین اعاده نشود، احترام به حاکمیت این کشور از بین خواهد رفت. به گفته وی، این وضعیت منجر به انجماد درگیری می شود.

صربستان علیرغم فشارهای خارجی تحریمی علیه روسیه اعمال نخواهد کرد

 الکساندر ووچیچ، رئیس جمهور صربستان اعلام کرد که مقامات بلگراد علیرغم اعمال فشارهای خارجی، هیچ تحریمی را علیه مسکو وضع نکرده و قصد این کار را نیز ندارد. 

وی تاکید کرد: صربستان به موضع گیری خود که مبتنی بر دفاع از منافع قانونی مردم این کشور است افتخار می‌کند و هیچ کس نمی تواند از بلگراد باج خواهی کند.

چند روز قبل، نایب رئیس کمیسیون اروپا گفت که اتحادیه اروپا کار بر روی چهاردهمین بسته تحریم‌ها علیه روسیه را آغاز کرده و انتظار می رود در بهار امسال در خصوص آن  توافق حاصل شود.

بانک جهانی: اوکراین به 486 میلیارد دلار برای بازسازی نیاز دارد

بانک جهانی پیش بینی کرده است که برای بازسازی  اوکراین پس از پایان جنگ به حدود 500 میلیارد دلار  نیازی است. در گزارش این سازمان آمده: "هزینه بازسازی زیرساختارهای تخریب شده در اوکراین در طول جنگ به 486 میلیارد دلار افزایش یافته است."

به گفته این موسسه مالی بین المللی، میزان ذکر شده در این گزارش تقریبا دو برابر هزینه در نظر گرفته شده در سال 2021 است. آنها همچنین اشاره کردند که بخش قابل توجهی از هزینه ها برای بازسازی زیرساخت های کشور به ویژه سیستم انرژی آن مورد نیاز است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها