تناقض‌گویی وزیر خارجه انگلیس درباره ایران

کد خبر: 1285653

وزیر امور خارجه انگلیس امروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با شماری از رسانه‌های این کشور درباره پاسخ سنگین پهپادی و موشکی ایران علیه اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی، دست به دامن تناقض‌گویی شد.

تناقض‌گویی وزیر خارجه انگلیس درباره ایران

 وزیر امور خارجه انگلیس امروز (دوشنبه) در گفت‌وگو با شماری از رسانه‌های این کشور درباره پاسخ سنگین پهپادی و موشکی ایران علیه اقدام تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی، دست به دامن تناقض‌گویی شد.

دیوید کامرون در مصاحبه با شبکه بی‌بی‌سی ابتدا به تکرار ادعاها علیه پاسخ تنبیهی ایران پرداخت و مدعی شد که حمله شنبه گذشته، یک اقدام بی‌ملاحظه و خطرناک بود.

هنگامی که مجری از او پرسید «اگر یک کشور متخاصم کنسولگری ما را با خاک یکسان کند، پاسخ بریتانیا چه خواهد بود» دست‌پاچه شد و گفت: ما یک اقدام بسیار قوی انجام خواهیم داد.

کامرون در پاسخ به نتیجه‌گیری مجری که بیان داشت «ایران هم همین اقدام را صورت داد» ادعا کرد: اما ایران یک حمله گسترده صورت داد.

در همین حال مجری بی‌بی‌سی سخنان وزیر امور خارجه انگلیس را قطع کرد و گفت: پس ایرانی‌ها حق داشتند که پاسخ دهند اما بیش از حد واکنش نشان دادند.

وزیر امور خارجه انگلیس اینگونه توجیه کرد: آنچه در سوریه و اسرائیل رخ داد دو مقوله متفاوت است. ایران ۳۰۱ موشک و پهپاد به سمت اسرائیل شلیک کرد و این یک اقدام بی‌ملاحظه است. واکنش ایران بیش از حدی بود که انتظار می‌رفت.

کامرون با بیان اینکه «کشورها حق دارند از خود دفاع کنند» افزود: اما به سطح حمله نگاه کنید اگر تسلیحات ایران رهگیری نمی‌شد، ممکن بود هزاران نفر مجروح شوند.

وزیر امور خارجه انگلیس همچنین در گفت‌وگو با سایر شبکه‌های رسانه‌ای این کشور به سیرک تناقض‌گویی‌های خود ادامه داد تا بر اقدامات غیرقانونی متحد خود (رژیم صهیونیستی) سرپوش بگذارد. او از یک سو عملیات ایران علیه رژیم صهیونیستی را ضعیف و شکست خورده توصیف و از سوی دیگر نسبت به اهمیت مشارکت کشورهای غربی در عملیات دفاعی تل‌آویو تاکید کرد.

او در گفت‌وگو با شبکه خبری اسکای مدعی شد: از بسیاری جهات، این یک شکست مضاعف برای ایران بود. حمله (ایران) تقریباً یک شکست کامل بود، و آنها به دنیا نشان دادند که به‌عنوان جریان بدخواهانه در منطقه آماده انجام این کار هستند.

کامرون در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی انگلیس هم تلاش کرد تا از تصمیم دولت لندن برای رهگیری موشک‌های ایرانی حمایت کند. او در پاسخ به سوال مجری که پرسید چرا باید پول مالیات دهندگان خرج دفاع از اسرائیل شود اینگونه ادعا کرد که اقدام لندن برای مهار موشک‌های قاره‌پیمای ایران ضروری بود.

به گزارش ایرنا، ایران با بهره گیری از حق ذاتی دفاع از خود مبتنی بر ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم اسرائیل، به ویژه حمله نظامی علیه مکان دیپلماتیک ایران که در روز ۱۳ فروردین ماه (اول آوریل ۲۰۲۴) در نقض آشکار حقوق بین الملل و بند ۲ منشور ملل متحد صورت گرفت و متعاقب آن ناتوانی شورای امنیت برای اتخاد تدابیر لازم برای محکومیت و مسئولیت پذیر کردن متجاوز، مجموعه ای از حملات نظامی علیه اهداف نظامی در سرزمین های اشغالی را انجام داد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران شنبه شب با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به منظور تنبیه متجاوز، با استفاده از توانمندی‌های راهبردی اطلاعاتی، موشکی و پهپادی خود به اهداف نظامی مهم ارتش تروریستی صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی حمله و آنها را با موفقیت مورد اصابت قرار داد و منهدم کرد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها