سوناک: برای جلوگیری از تنش با نتانیاهو صحبت‌می‌کنم

کد خبر: 1285687

نخست‌وزیر انگلیس:با نتانیاهو همتای اسرائیلی خود در مورد چگونگی جلوگیری از تنش گفتگو خواهم کرد.

سوناک: برای جلوگیری از تنش با نتانیاهو صحبت‌می‌کنم

نخست وزیر انگلیس پاسخ ایران به اقدام تجاوزگرانه رژیم اسرائیل علیه ساختمان کنسولی سفارت کشورمان در دمشق را یک اقدام «بی‌سابقه» توصیف کرد و گفت که درباره جلوگیری از تشدید تنش‌ها با «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی گفت‌وگو خواهد کرد.

ریشی سوناک روز دوشنبه در جلسه اضطراری مجلس عوام انگلیس پیرامون تحولات خاورمیانه، ادعاها علیه دفاع مشروع ایران را تکرار و ادعا کرد: شنبه شب ایران تلاش کرد تا خاورمیانه را به یک بحران دیگر سوق دهد. آن‌ها رگباری از موشک‌ها و پهپادها را بر فراز عراق و اردن به سمت اسرائیل شلیک کردند. سطح این حمله و اینکه اقدام صورت گرفته به طور مستقیم اسرائیل را هدف قرار داد بی سابقه بود.

وی با بیان این ادعا که اقدام ایران «بی‌ملاحظه و خطرناک» بود، مدعی شد که این حمله موفقیت‌آمیز نبود و تمام موشک‌ها رهگیری شد.

نخست وزیر انگلیس سپس در تداوم حمایت‌های بی‌دریغ لندن از رژیم صهیونیستی ادعا کرد: ایران با این حمله بار دیگر چهره واقعی خود را نشان داد. آن‌ها مایلند که در حیاط خلوت خود بحران ایجاد و خاورمیانه را بی‌ثبات کنند. این درحالیست که هدف ما حمایت از ثبات و امنیت است؛ زیرا هرچند خاورمیانه هزاران کیلومتر با ما فاصله دارد اما بر امنیت و آبادانی ما تاثیر مستقیم دارد.

وی مدعی شد: ما با متحدان‌مان در تلاش هستیم تا تنش‌ها را کاهش دهیم و از خونریزی بیشتر جلوگیری کنیم. باید خونسردی خود را حفظ کنیم و تمام تلاش‌های دیپلماتیک خود را در این زمینه به کار ببندیم.

سوناک در همین پیوند گفت: من به زودی با (بنیامین) نتانیاهو صحبت خواهم کرد تا همبستگی خود را با اسرائیل در برابر حمله صورت گرفته، اعلام و درباره نحوه جلوگیری از تشدید تنش‌ها صحبت کنم.

وی تصریح کرد: تمام طرف‌ها باید خویشتن‌داری کنند.

به گزارش ایرنا، ایران با بهره گیری از حق ذاتی دفاع از خود مبتنی بر ماده ۵۱ منشور ملل متحد و در پاسخ به تجاوزات نظامی مکرر رژیم اسرائیل، به ویژه حمله نظامی علیه مکان دیپلماتیک ایران که در روز ۱۳ فروردین ماه (اول آوریل ۲۰۲۴) در نقض آشکار حقوق بین الملل و بند ۲ منشور ملل متحد صورت گرفت و متعاقب آن ناتوانی شورای امنیت برای اتخاد تدابیر لازم برای محکومیت و مسوولیت پذیر کردن متجاوز، مجموعه ای از حملات نظامی علیه اهداف نظامی در سرزمین های اشغالی را انجام داد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران شنبه گذشته با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که به منظور تنبیه متجاوز، با استفاده از توانمندی‌های راهبردی اطلاعاتی، موشکی و پهپادی خود به اهداف نظامی مهم ارتش تروریستی صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی حمله و آنها را با موفقیت مورد اصابت قرار داد و منهدم کرد.

جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که به اهداف و اصول حقوق بین الملل و منشور ملل متحد متعهد است اما در بکار گیری حق ذاتی دفاع از خود بر اساس حقوق بین الملل در هنگام ضرورت تردید نخواهد کرد.

موضع لندن درقبال بحران غزه تغییری نکرده است

نخست وزیر انگلیس در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم توقف جنگ در غزه تاکید و تصریح کرد: تحولات ۴۸ ساعت گذشته بر موضع این کشور نسبت به بحران انسانی در این منطقه تاثیر نگذاشته است. آمار وحشتناک قربانیان غیرنظامی رو به افزایش است و گرسنگی و قحطی همچنان جریان دارد.

وی افزود: تمام مردم کشور خواهان پایان خونریزی و ورود بیشتر اقلام بشردوستانه به داخل غزه هستند. افزایش اخیر حجم واردات کمک‌ها به این منطقه یک تحول مثبت است اما همچنان کافی نیست. ما باید شاهد بازگشایی گذرگاه‌های بیشتر، به مدت طولانی‌تری باشیم تا کمک‌های حیاتی منتقل شود.

سوناک با تکرار موضع لندن در خصوص برقراری آتش‌بس موقت در غزه ادعا کرد: این سریع‌ترین راه برای خروج گروگان‌ها (اسرای اسرائیلی)، انتقال کمک‌ها به داخل غزه و خاتمه درگیری‌ها در این منطقه است.

به گزارش ایرنا، رژیم صهیونیستی در نزدیک به ۶ ماه گذشته، کشتار گسترده‌ای را در غزه به راه‌ انداخته و ضمن بستن تمام گذرگاه‌ها، این منطقه را به یک ویرانه تبدیل کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دو هفته پیش قطعنامه‌ای را در حمایت از برقراری آتش‌بس فوری در نوار غزه تصویب کرد. در این قطعنامه از تمام طرف‌ها خواسته شده است که به توقف فوری درگیری‌ها احترام بگذارند اما جنایات رژیم اشغالگر علیه مردم مظلوم فلسطین، با وجود تصویب این قطعنامه، کماکان ادامه دارد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها