کارشناس آمریکایی: پاسخ ایران به اسرائیل موید ناتوانی آمریکاست

کد خبر: 1285877

تارنمای بیزنس اینسایدر به نقل از یک کارشناس آمریکایی سیاست خارجی و امنیت ملی نوشت: حمله پهپادی ایران به مواضع رژیم اسرائیل، ناتوانی دولت جو بایدن در کاهش تنش ها در خاورمیانه و کنترل جنگ غزه را نشان داد.

کارشناس آمریکایی: پاسخ ایران به اسرائیل موید ناتوانی آمریکاست

بیزنس اینسایدر نوشت: شان مک فیت کارشناس سیاست خارجی در مدرسه «شهروندی و امور عمومی» دانشگاه سیراکیوس گفت: حمله ایران به مواضع رژیم اسرائیل نشان داد که دولت بایدن کنترل درگیری ها در غزه را از دست داده است.

این کارشناس آمریکایی همچنین اظهار داشت: نادیده گرفتن هشدار بایدن از سوی ایران، نتیجه اقدامات راهبردی ناسازگار دولت آمریکا در مدیریت جنگ غزه است.

بایدن روز جمعه به خبرنگاران گفت انتظار دارد ایران به زودی به رژیم اسرائیل حمله کند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین بر حمایت واشنگتن از رژیم صهیونیستی تاکید کرد و در پیامی کوتاه از ایران خواست از حمله به اسرائیل خودداری کند.

مک فیت گفت: ایران با این حملات به جامعه بین المللی نشان داد که به دنبال حملات رژیم اسرائیل به کنسولگری این کشور در دمشق، دارای قدرت تلافی آن است. اما این حمله همچنین نشان داد که حمله حماس در ۷ اکتبر (۱۵ مهر) به مواضع صهیونیستی، چگونه اوضاع خاورمیانه را آشفته کرده است.

مک فیث مدعی شد که حماس این حمله را با هدف جلوگیری از عادی شدن روابط بین رژیم اسرائیل و کشورهای خلیج فارس آغاز کرد. روزنامه واشنگتن پست نیز به نقل از بایدن نوشت: حماس با این حمله تلاش کرد اقدامات دولت بایدن را برای عادی سازی روابط بین رژیم اسرائیل و عربستان و دیگر کشورهای عربی منطقه مختل کند.

این کارشناس همچنین گفت: آمریکا با جنگ غزه خود را وارد درگیری کرد و تاکنون پیام های ضد و نقیضی را با ادامه حمایت نظامی خود از رژیم اسرائیل و همزمان کمک ها به غزه نشان داده و این امر باعث شد تا کشورهای حوزه خلیج فارس مانند ایران احساس کنند به تدابیر دفاعی بیشتری نیاز دارند.

مک فیت افزود: این حقیقت که دولت بایدن از یک سو اسرائیل را تسلیح می کند و از سوی دیگر به غزه کمک ارسال می کند تا به جهان نشان دهد که تیمش فاقد صلاحیت راهبردی است و آنها تاکنون نیز کنترل درگیری ها در غزه را از دست داده اند.

کارشناس امنیت ملی آمریکا، به جنگ کنونی بین روسیه و اوکراین به عنوان نمونه دیگری از شکست های راهبردی دولت بایدن اشاره کرد.

وی همچنین گفت: "به نظر من دولت بایدن باید حمایت نظامی به رژیم اسرائیل را مشروط کند، چون در برخورد با اسرائیل بزدلانه رفتار کرده است."

بیزنس اینسایدر نوشت: بایدن بعد از حملات ایران به مواضع رژیم اسرائیل ضمن محکومیت این حملات گفت که با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر (رژیم) اسرائیل تلفنی گفت و گو کرده و تاکید کرد که آمریکا قویا از این رژیم حمایت می کند.

یک مقام ارشد کاخ سفید به شبکه خبری سی ان ان گفت: بایدن با این حال در همین تماس تلفنی به نخست وزیر رژیم اسرائیل گفت که آمریکا مخالف حملات متقابل این رژیم علیه ایران است.

بیزنس اینسایدر نوشت: سخنگوی کاخ سفید از پاسخ فوری به درخواست این رسانه برای اظهارنظر در این زمینه خودداری کرده است.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها