طفره آمریکا از پاسخ به استفاده از پایگاه نظامی پاکستان

کد خبر: 1286490

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر درباره گزارش‌ها مبنی بر اینکه اسلام‌آباد در نزدیکی مرزهای افغانستان و ایران پایگاه هوایی در اختیار آمریکا قرار داده است، خودداری کرد.

طفره آمریکا از پاسخ به استفاده از پایگاه نظامی پاکستان

 «ودانت پاتل» معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از پاسخ به گزارش‌‌ها مبنی بر اینکه اسلام‌آباد دو پایگاه هوایی در بلوچستان و در نزدیکی مرزهای افغانستان و ایران را در اختیار آمریکا قرار داده، خودداری کرد.

پاتل در نشست خبری هفتگی خود در واکنش به پرسشی مبنی بر اینکه آیا گزارش‌ها دراین‌باره را تأیید یا رد می‌کند، با خودداری از پاسخ گفت: «اجازه دهید همکارانم در وزارت دفاع در مورد هرگونه همکاری نظامی که ممکن است(با پاکستان) وجود داشته باشد، صحبت کنند».

اخیراً «شیرافضل مروت» نماینده پارلمان پاکستان و عضو ارشد حزب تحریک انصاف در گفتگو با رسانه‌ها خبر در اختیار گذاشتن دو پایگاه هوایی در بلوچستان و در نزدیکی مرزهای افغانستان و ایران را مطرح کرده بود.

گزارش‌ها مبنی بر مذاکرات واشنگتن با اسلام‌آباد برای استقرار پایگاه نظامی آمریکا در این کشور پیش از به قدرت رسیدن طالبان نیز وجود داشت.

پیش از خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان، «دیوید هیلوی» دستیار معاون وزارت دفاع آمریکا در امور هند و اقیانوس آرام گفته بود پاکستان به آمریکا اجازه دسترسی و استفاده از حریم هوایی خود را داده تا از این طریق از حضور نظامی در افغانستان حمایت کند.

 «عمران خان» نخست‌وزیر مخلوع پاکستان در پادکستی از تلاش آمریکا برای استفاده از پایگاه‌های نظامی پاکستان و حریم هوایی این کشور برای نظارت بر افغانستان پرده برداشت.

این در حالی است گشت‌زنی پهپادهای آمریکایی در آسمان افغانستان افزایش یافته و مقامات طالبان نیز پایگاه‌های نظامی پاکستان را مبدأ این پروازها می‌دانند.

اخیراً نیز «رحمت‌الله نبیل» مشاور امنیت ملی سابق افغانستان گفته بود: آمریکا با نفوذ خود بر نهادهای مالی بین‌المللی، از جمله بانک جهانى و صندوق بین‌المللی پول مواضع خود را برای تضمین وام برای پاکستان تعدیل کرده است که در مقابل پاکستان با راه اندازی پایگاه نظامی «شمسى» در بلوچستان، موافقت کرده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها