ارائه بسته کمک به اوکراین و اسرائیل در کنگره آمریکا

کد خبر: 1286665

مجلس نمایندگان آمریکا سرانجام یک بسته کمک ۹۵میلیارددلاری به اوکراین، اسرائیل و تایوان را در جریان یک رأی‌گیری دوحزبی ارائه کرد.

 ارائه بسته کمک به اوکراین و اسرائیل در کنگره آمریکا

قانون‌گذاران مجلس نمایندگان آمریکا سرانجام پس از ماه‌ها انتظار با غلبه بر جمهوری‌خواهان سرسخت مخالف، یک بسته قانونی کمک 95 میلیارد دلاری آمریکا به اوکراین، اسرائیل و تایوان را در جریان یک رأی‌گیری گسترده دوحزبی ارائه کردند.

براساس این گزارش، رأی‌گیری روز گذشته، جمعه، که با 316 رأی موافق در برابر 94 رأی مخالف برگزار شد، مورد حمایت گسترده دموکرات‌ها قرار گرفت تا بدین ترتیب موافقان طرح بر مخالفانی که ماهها از تصویب لایحه مصوب سنا خودداری کرده بودند، غلبه کنند و بسته‌ای مشابه لایحه مورد تصویب سنای آمریکا برای اختصاص کمک‌های خارجی در ماه فوریه، مطرح شود.

براساس این گزارش، در این بسته قانونی علاوه بر اختصاص کمک‌ها برای کشورهای دوست، لایحه‌ای برای انتقال دارایی‌های مسدودشده روسیه به اوکراین، وضع تحریم‌هایی علیه حماس و ایران و ملزم کردن مالک تیک‌تاک به فروش این شبکه اجتماعی و یا ممنوع شدن در سراسر آمریکا، در نظر گرفته شده است.

در این بسته کمکی بیش از 95 میلیارد دلار در قالب کمک‌های امنیتی از جمله 9/1 میلیارد دلار برای کمک‌های بشردوستانه که دموکرات‌ها آن را درخواست کرده بودند، اختصاص یافته است.

اگر این بسته در کنگره تصویب شود، همان‌گونه که انتظار می‌رود، مجلس سنا نیز پس از تصویب آن را برای امضای نهایی و تبدیل شدن به قانون، به‌روی میز جو بایدن رئیس جمهور، خواهد فرستاد.

در همین حال چاک شومر رئیس اکثریت سنا خطاب به سناتورهای آمریکایی گفت که در صورت نیاز، برای برگرداندن این لایحه در پایان هفته آماده باشند.

در حالی که برخی قانون‌گذاران محافظه‌کار مخالف ارسال کمک‌های بیشتر به اوکراین هستند، دونالد ترامپ نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای انتخابات 2024، تاکنون نظرات نامشخص و مختلفی درباره این موضوع عنوان کرده است.

این در حالی است که هفته گذشته استیو اسکالیس رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد پس از حمله تلافی‌جویانه موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی به اسرائیل قانون‌گذاران کنگره با تغییر در برنامه جلسات خود، لایحه اختصاص بودجه حمایتی برای رژیم اسرائیل و پاسخگو کردن ایران بعد از این حمله را هفته آینده بررسی می‌کنند.

هفته گذشته مشخص نبود که اسکالیس به یک لایحه جداگانه کمک‌ها برای رژیم صهیونیستی اشاره می‌کند و یا منظور او همان لایحه مکمل 95 میلیارد دلاری در بودجه آمریکاست که شامل 14 میلیارد دلار کمک برای این رژیم، به‌علاوه 60 میلیارد دلار کمک برای اوکراین، و اختصاص بودجه کمکی برای تایوان در مقابله با نفوذ چین و اختصاص میلیاردها دلار کمک‌های بشردوستانه است.

این لایحه مکمل در فوریه سال جاری با حمایت 70 درصد اعضای سنا به تصویب رسید اما در کنگره مسدود باقی ماند و به رأی‌گیری گذاشته نشد زیرا قانون‌گذاران کنگره با اختصاص بودجه کمکی بیشتر برای اوکراین مخالف هستند. این لایحه همچنین با مخالفت گروهی از دموکرات‌های چپگرا به اختصاص کمک‌های بیشتر برای اسرائیل در حالی که مردم بی‌گناه غزه را قتل‌عام می‌کند، روبه‌رو شده است.

دو روز بعد از اعلام این خبر از سوی اسکالیس، "مایک جانسون"، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد که موضوع ارائه کمک‌های مضاعف به اوکراین در کنگره ایالات متحده در قالب بسته‌ای جداگانه بررسی خواهد شد.

جانسون در صفحه خود در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «این هفته ما لوایحی جداگانه را با فرآیند اصلاح ساختاری و مناسب بررسی خواهیم کرد. این بسته‌ها شامل اختصاص بودجه لازم برای ارائه کمک به اسرائیل، اوکراین و تایوان است که این بار هر کدام از آنها به‌طور جداگانه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.»

نشریه پانچ‌بال (Punchbowl) در این رابطه یادآور شده است که نیاز به این روش برای تأمین بودجه مورد نیاز اسرائیل به‌دلیل حمله اخیر ایران است و مقامات تل‌آویو به بودجه بیشتری برای دفاع از خود نیاز دارند و به همین دلیل مجلس نمایندگان آمریکا بسته کمکی را تصویب نمی‌کند که در آن به اوکراین هم اشاره شود که در شرایط کنونی چندان مورد توجه نیست.

پیش از آن نیز مایک جانسون وعده داد که لایحه مربوط به کمک به اوکراین ممکن است هفته آینده در مجلس نمایندگان بررسی شود، اما اختلافات در حال ظهور بر سر لایحه دوحزبی می‌تواند از این امر جلوگیری کند.

پیشتر دو بار تلاش جانسون برای تصویب لایحه کمک به اسرائیل بدون اختصاص هیچ کمکی برای اوکراین بی‌نتیجه مانده است.

در اواسط ماه مارس، کاخ سفید بودجه پیشنهادی خود را برای سال مالی 2025 منتشر کرد. دولت جو بایدن از کنگره خواست درخواست کمک 61.4 میلیارد دلاری به اوکراین را تأیید کند. مجموع هزینه‌های دفاعی ایالات متحده در سال 2025 باید 850 میلیارد دلار باشد که 34 میلیارد دلار بیشتر از میزان تصویب‌شده در بودجه سال 2024 این کشور است.

بامداد روز شنبه 25 فروردین ماه روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد که در پاسخ به جنایت‌های متعدد رژیم صهیونیستی از جمله حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و به شهادت رساندن جمعی از فرماندهان و مستشاران نظامی کشورمان در سوریه، نیروی هوافضای سپاه ده‌ها فروند موشک و پهپاد را به‌سمت اهداف معینی در داخل سرزمین‌های اشغالی شلیک کرد.

به گزارش تسنیم، این عملیات در پاسخ به حمله روز 13 فروردین رژیم صهیونیستی به کنسولگری ایران در دمشق و شهادت مستشاران ارشد ایرانی در این کشور است.

درهمین حال مجلس نمایندگان آمریکا مجموعه‌ای از لوایح را با هدف تحت فشار قرار دادن ایران به‌لحاظ مالی پس از حمله موشکی و پهپادی تلافی‌جویانه تهران علیه رژیم صهیونیستی، تصویب کرد.

براساس این لوایح، مجازات‌های مالی به‌طور گسترده بر ایران، و کسانی که از آن حمایت می‌کنند و شبکه گروه‌های نیابتی آن وضع می‌شود. این لوایح شامل لایحه‌ای برای پایان دادن به وضعیت معافیت مالیاتی سازمان‌های غیرانتفاعی است که به‌زعم آنها از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند، لایحه‌ای با هدف مختل کردن خرید نفت و محصولات پتروشیمی توسط چین از ایران و تلاش برای قطع دسترسی دولت ایران به استفاده از سیستم مالی آمریکاست./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها