در دیدار 2.5 ساعته اردوغان با هنیه چه گذشت؟

کد خبر: 1286702

رئیس جمهور ترکیه در دیدار با رهبر جنبش حماس گفت: کلید صلح پایدار در منطقه ایجاد دولت فلسطینی است.

در دیدار 2.5 ساعته اردوغان با هنیه چه گذشت؟

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه امروز شنبه میزبان اسماعیل هنیه رهبر جنبش حماس و دیگر رهبران این جنبش از جمله خالد مشعل بود.

دیدار آنها در استانبول به مدت 2.5 ساعت به طول انجامید.

بر اساس بیانیه نهاد ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه، در این دیدار،  حمله رژیم صهیونیستی به غزه و وضعیت انسانی آن، کمکهای انسانی به غزه به صورت کافی و مستمر و ایجاد یک صلح عادلانه و پایدار در منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

اردوغان با اشاره به تلاش های دیپلماتیک ترکیه برای توجه جامعه جهانی به ظلم روا شده علیه مردم فلسطین و لزوم پایان دادن هر چه سریعتر به وحشت به راه افتاده در غزه و آتش بس پایدار، اظهار داشت: اسرائیل حتماً یک روز تاوان ظلم علیه مردم فلسطین را خواهد داد. ترکیه در هر جایی قتل عام علیه مردم غزه را به گوش دنیا می رساند. کلید صلح پایدار در منطقه ایجاد دولت فلسطینی است.

وی با تاکید بر لزوم اتحاد همه فلسطینی ها، گفت: محکمترین پاسخ به اسرائیل از مسیر اتحاد فلسطینی هاست که باید آرمان و حقایق فلسطین را بیان کرد که افکار عمومی بین المللی را گمراه می کند.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به کمکهای انسانی این کشور به مردم غزه اظهار داشت: تاکنون 45 هزار تن کمکهای انسانی به منطقه ارسال شده است. روابط تجاری با اسرائیل کاهش یافته است و یکسری تحریم ها علیه اسرائیل وضع شده است.

اردوغان همچنین در خصوص افزایش تنش بین اسرائیل و ایران نیز گفت: نباید به اسرائیل اجازه داد که از آنچه اتفاق افتاده برای خود جایگاهی پیدا کند. باید فعالیت هایی انجام داد که دوباره توجه را به غزه جلب کند.

وی به هنیه بابت شهادت فرزندان و نوه هایش در حملات رژیم اسرائیل تسلیت گفت.

در این دیدار، هاکان فیدان وزیر خارجه، ابراهیم کالین رئیس سازمان اطلاعات این کشور و مشاوران اردوغان نیز حضور داشتند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها