مرزبانان روسی در منطقه مرزی «تاووش» چه می کنند؟

کد خبر: 1286726

«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان اظهار داشت: مرزبانان روسیه پس از تعیین مرز و تحدید حدود، منطقه مرزی استان «تاووش» ارمنستان را ترک خواهند کرد.

مرزبانان روسی در  منطقه مرزی «تاووش» چه می کنند؟

«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان اظهار داشت: مرزبانان روسیه پس از تعیین مرز و تحدید حدود، منطقه مرزی استان «تاووش» ارمنستان را ترک خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری تاس، نخست‌وزیر ارمنستان در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد: «تنها یک دلیل وجود داشت که پایگاه‌های مرزی روسیه در آنجا ایجاد شد و آنچه اکنون اتفاق می‌افتد، حاصل از تغییرات قابل توجه در وضعیت است.»

پاشینیان ادامه داد: «این بدان معناست که ما خط درگیری نداریم بلکه یک مرز داریم و مرز نشانه صلح است.»

وی افزود: «این موضوع همچنین به این معنی است که مرزبانان ارمنستان و آذربایجان همکاری خواهند کرد و می‌توانند به تنهایی از مرز محافظت کنند.»

از سوی دیگر، مقامات هر 2 کشور جمهوری آذربایجان و روسیه در بیانیه‌های جداگانه‌ای که روز چهارشنبه صادر کردند، از خروج نیروهای حافظ صلح روسیه از منطقه قره‌باغ کوهستانی خبر دادند. نیروهای روسی از سال ۲۰۲۰ تاکنون در این منطقه مستقر بودند.

به گزارش ایرنا، درگیری میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر قره‌باغ سابقه طولانی و تاریخی دارد ولی درگیرهای معاصر در قره‌باغ از ابتدای سال ۱۹۹۰ میلادی و همزمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی میان جمهوری‌های تازه استقلال یافته جمهوری آذربایجان و ارمنستان آغاز و در سال ۱۹۹۴ پس از کشته شدن ۳۰ هزار نفر از ۲ طرف متوقف شد.

بحران قره‌باغ که در فوریه سال ۱۹۸۸ تبدیل به یک جنگ ویرانگر شد و تا مارس ۱۹۹۴ ادامه یافت، در ناحیه‌ای به همین نام در جنوب جمهوری آذربایجان رخ داد. در این منطقه که عمده جمعیت آن ارمنی هستند با پشتیبانی ارمنستان و مقابله جمهوری آذربایجان یک جنگ تمام عیار شکل گرفت و حدود ۶ سال به طول انجامید که طی آن حدود ۳۵ هزار نفر کشته و بیش از ۸۰۰ هزار نفر نیز آواره شدند.

پس از جنگ دوم قره‌باغ در سال ۲۰۲۰ که با قرارداد آتش بس به میانجیگری روسیه به پایان رسید، سه تا ۶ هزار نیروی حافظ صلح روسی در منطقه مستقر شدند و تلاش برای برقراری آتش بس بین طرفین را آغاز کردند ولی در ۳۳ ماه گذشته، آتش بس بین طرفین آذری و ارمنی بارها نقض شده است.

جمهوری آذربایجان در جریان درگیری‌های نظامی ۴۴ روزه سال گذشته توانست سرزمین‌های خود در قره باغ که نزدیک به ۳۰ سال تحت اشغال قرار گرفته بود را آزاد کند.

این درگیری‌های نظامی با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان، روسیه و نخست وزیر ارمنستان در ۲۰ آبان‌ماه ۱۴۰۱ به پایان رسید و دولت باکو در پی این پیروزی اجرای برنامه گسترده بازسازی را در مناطق آزاد شده، آغاز کرد./ایرنا

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها