واکنش‌ها به تصویب بسته کمک نظامی به اوکراین

کد خبر: 1286821

تصویب بسته کمک نظامی آمریکا برای اوکراین بعد از مدت‌ها بلاتکلیفی، واکنش‌های زیادی را در محافل سیاسی جهان به همراه داشت.

واکنش‌ها به تصویب بسته کمک نظامی به اوکراین

به گزارش یورونیوز، مجلس نمایندگان آمریکا دیروز بسته کمک خارجی ۹۵ میلیارد دلاری برای اوکراین، رژیم صهیونیستی و تایوان را تصویب کرد؛ اقدامی که بعد از مدت‌ها بلاتکلیفی و مناقشه حزبی در کنگره آمریکا، واکنش‌هایی را به همراه داشته است.

روند رای‌گیری و تصویب لایحه کمک ۶۰ میلیارد دلاری برای اوکراین، ظرف چند دقیقه انجام شد؛ اتفاقی که بعد از چند ماه بلاتکلیفی لایحه در مجلس نمایندگان، حاکی از آن است که قانونگذاران آمریکایی فارغ از تمایلات حزبی، به طور متفق‌القول حامی تداوم حمایت از اوکراین هستند.

لایحه کمک به اسراییل نیز با مخالفت چندانی روبه‌رو نشد. این لایحه کلی برای تصویب نهایی راهی سنای آمریکا خواهد شد و احتمالا سه‌شنبه به تصویب نهایی خواهد رسید. جو بایدن، رییس جمهور آمریکا متعهد شد تا این لایحه را بلافاصله امضا کند.

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین در واکنش به این کمک ضمن قدردانی از هر دو حزب کنگره آمریکا، از مایک جانسون، سخنگوی مجلس نمایندگان، قدردانی ویژه‌ کرد و در «ایکس» نوشت که این تصمیم جانسون «تاریخ را در مسیر درست حفظ کرد.»

رهبران اتحادیه اروپا نیز از این تصمیم استقبال کردند. اورسولا فون در لاین، رییس کمیسیون اتحادیه اروپا درباره این موضوع گفت: اوکراین لایق تمام حمایتی از است که در جنگ برابر روسیه دریافت می‌کند. حالا از سنای آمریکا می‌خواهیم تا هر چه زودتر آن را تصویب کند زیرا جان انسان‌ها در خطر است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو نیز گفت: تصویب این لایحه، تداوم حمایت فراحزبی از اوکراین را نشان داد. افزایش چشمگیر کمک‌ها، تکمیل‌کننده کمکی است که متحدان اروپایی برای اوکراین فراهم می‌کنند.

در سوی مقابل، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه با ابراز ناخرسندی از تصویب این لایحه، گفت که کمک به اوکراین، اسراییل و تایوام بحران‌های جهانی را تشدید خواهد کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز تاکید کرد که این کمک «آمریکا را بیش از پیش ثروتمند و اوکراین را ورشکسته‌تر خواهد کرد.»

مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها