مُهر پایان طوفان الاقصی و وعده صادق بر دوره آمریکایی خاورمیانه

کد خبر: 1286887

تحلیل‌گر ارشد جهان عرب نوشت که دو عملیات طوفان الاقصی و وعده صادق به دوره آمریکایی- صهیونیستی منطقه پایان می‌دهد و عملیات دیروز تل‌آویو در عراق نیز با واکنش جدی مقاومت عراق مواجه خواهد شد.

مُهر پایان طوفان الاقصی و وعده صادق بر دوره آمریکایی خاورمیانه

تحلیل‌گر ارشد جهان عرب نوشت که دو عملیات طوفان الاقصی و وعده صادق به دوره آمریکایی- صهیونیستی منطقه پایان می‌دهد و عملیات دیروز تل‌آویو در عراق نیز با واکنش جدی مقاومت عراق مواجه خواهد شد.

به نقل از رأی الیوم، عبدالباری عطوان تحلیلگر مسائل راهبردی منطقه و سردبیر این روزنامه در مقاله‌ای با اشاره به عملیات موشکی و پهپادی تنبیهی جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم صهیونیستی نوشت که این واکنش نقطه تحول استراتژیک و غیر منتظره‌ای برای رژیم صهیونیستی بود و باعث شد ایران به دولتی در تقابل مستقیم با این رژیم تبدیل شود.

وی ادامه داد که حمله موشکی دیروز رژیم صهیونیستی به پایگاه حشد شعبی در عراق نیز احتمالاً نه تنها با واکنش نظامی و انتقامی این نیروها همراه خواهد شد، بلکه ممکن است عرصه نبرد را به مرزهای اردن و سوریه بکشاند و از این مناطق به عنوان پایگاهی برای حمله به عمق سرزمین‌های اشغالی استفاده شود.

عطوان با اشاره به اینکه آمریکا در جنگ و اشغالگری خود در عراق بالغ بر ۶ تریلیون دلار هزینه کرده، ابراز داشت که این اقدام به تحریک اسرائیل و برای ممانعت از تبدیل شدن این کشور به یک دولت مبارزه کننده ضد اسرائیل بود و تل‌آویو در این جنگ تلاش کرد توانمندی‌های نظامی آن و آرمان‌های هسته‌ای این کشور را از بین ببرد و زمینه‌ساز عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با تل‌آویو و ایجاد محور موسوم به اعتدال عربی در منطقه با حمایت و نظارت مستقیم آمریکا شود، همین انگیزه باعث فتنه انگیزی آمریکا در سوریه و لیبی و یمن شد.

حمله موشکی مستقیم رژیم صهیونیستی به پایگاه نیروهای حشد شعبی در استان بابل عراق احتمالاً باعث از بین رفتن تمامی طرح‌های پرهزینه آمریکا در عراق خواهد شد و عراق را بار دیگر در رهبری محور متخاصم با پروژه آمریکایی صهیونیستی در منطقه قرار خواهد داد، چرا که نیروهای حشد شعبی علاوه بر پهپادها و موشک‌های زیادی که در اختیار دارند، از بستر عقیدتی و مردمی بسیار قوی در ابعاد سیاسی و نظامی برخوردار هستند و مورد حمایت یک دولت بزرگ منطقه‌ای به نام ایران قرار دارند.

به نوشته این مقاله مقاومت عراق در حال حاضر سهم برجسته‌ای در نقشه راهبردی منطقه در برابر رژیم صهیونیستی ایفا می‌کند و حملات تأثیرگذاری به اهداف اسرائیلی داشته و بندر ایلات را در دریای سرخ و خلیح عقبه هدف قرار داده و سکوهای استخراج گاز اسرائیل در میدان گازی «کاریش» در سواحل مدیترانه را نیز بعلاوه بندر حیفا هدف قرار داده است. این محور همچنین مناطق نظامی صهیونیست‌ها در جولان اشغالی را نیز مورد حمله خود قرار داده است.

عطوان در ادامه می‌افزاید که بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل دست کم از ۱۰ سال پیش تاکنون به دنبال وارد کردن آمریکا در جنگ ضد ایران است، ولی به نظر می‌رسد این بار شکست بسیار سختی در غزه دریافت کرده و تلفات بسیار بالای انسانی و مادی و معنوی آن باعث شده قمار گسترش دایره جنگ در شرایط کنونی را بپذیرد و از ضعف جو بایدن رئیس جمهور آمریکا و حرف شنوی وی و حزب متبوع وی از لابی‌های صهیونیستی در آمریکا در این عرصه سواستفاده کند.

این مقاله تاکید می‌کند که رژیم صهیونیستی در حال حاضر با ۵ جبهه ایدئولوژیک به رهبری ایران مواجه است که شامل حزب الله لبنان و انصارالله یمن و حشد شعبی عراق و حماس و جهاد اسلامی در غزه و خود ایران می‌شود. عطوان تاکید کرد: ما اعتقاد نداریم که آمریکا نیز با وجود تمامی حمایت‌های گسترده نظامی و سیاسی و مالی بتواند از این جنگ پیروز خارج شود. آمریکا در افغانستان دچار شکست شده و با شکست قریب الوقوع دیگری در اوکراین مواجه است و در حال حاضر شکست دیگری را نیز از طریق منطقه معجزه آسای غزه دریافت خواهد کرد.

این تحلیلگر ارشد عربی می‌افزاید که آمریکا و رژیم صهیونیستی در استبداد خود روی رژیم‌های فاسد و سازشکار عربی حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند، چرا که به اشتباه تصور می‌کنند این رژیم‌ها از بستر مردمی برخوردار هستند.

وی در پایان تصریح می‌کند که طوفان الاقصی در غزه و وعده صادقِ ایران چهره منطقه خاورمیانه را به کلی دگرگون خواهند کرد و به دوره آمریکایی اسرائیلی در این منطقه پایان خواهند داد و نقشه جدیدی برای جهان و مراکز قدرت آن ترسیم خواند کرد. نقشه‌ای که عراق و یمن و فلسطین و لبنان به آن باز می‌گردند و اسرائیل از آن خارج خواهد شد./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها