واکنش زلنسکی به بسته کمکی آمریکا

کد خبر: 1286908

رئیس‌جمهوری اوکراین از کنگره آمریکا به‌خاطر تصویب بسته کمکی ۶۰.۸ میلیارد دلاری تشکر و اعلام کرد که کی‌یف با دریافت کمک‌های جدید واشنگتن شانس پیروزی در جنگ خواهد داشت.

واکنش زلنسکی به بسته کمکی آمریکا

رئیس‌جمهوری اوکراین از کنگره آمریکا به‌خاطر تصویب بسته کمکی ۶۰.۸ میلیارد دلاری تشکر و اعلام کرد که کی‌یف با دریافت کمک‌های جدید واشنگتن شانس پیروزی در جنگ خواهد داشت.

به گزارش ان‌بی‌سی، ولودیمیر زلنسکی امروز یکشنبه از رهبران سیاسی ایالات متحده برای تصویب بسته کمکی به اوکراین تشکر کرد و گفت که کمک‌های جدید به کشور او فرصت «پیروزی» می‌دهد چراکه حالا کشورش قادر به دفاع از خود در برابر روسیه است.

کنگره آمریکا روز گذشته لایحه کمک ۶۰.۸ میلیارد دلاری به اوکراین را تصویب کرد. طبق تصمیم مایک جانسون رئیس اکثریت کنگره، سه بخش مربوط به اوکراین، اسرائیل و تایوان به‌صورت لوایح جداگانه رأی‌گیری و تصویب شدند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا از سنا خواست با شتاب بخشیدن به روند کار خود امکان تأیید این لایحه توسط ریاست‌جمهوری و تبدیل شدن به قانون را جلو بیاندازند.

زلنسکی با تأکید بر اهمیت حیاتی سلاح‌های دوربرد و سامانه پدافند هوایی در جبهه اوکراین، ابراز امیدواری کرد که روند تصویب این لوایح در سنا شتاب گیرد و ظرف ۶ تا ۹ ماه آینده محقق شود.

او در پاسخ به این سؤال که آیا این بسته به پیروزی اوکراین کمک می‌کند یا فقط جنگ را طولانی‌تر می‌کند، گفت: «بستگی دارد که چه زمان مهمات را دریافت کنیم. اگر ظرف نیم‌سال آینده آن را دریافت کنیم، تلفات سربازان و تجهیزات ما نیم‌سال دیرتر متوقف می‌شود».

زلنسکی با «غیرقابل اعتماد» خواندن ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه خواستار آن شد که مبنای رویه‌های غرب نه سخنان و وعده‌های پوتین و اطرافیان او، بلکه «اوضاع ملموس در اوکراینِ مستقل و دموکراتیک» باشد و اطمینان داد که چنین رویه‌ای مطابق با منافع هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه است.

طی ماه‌های گذشته، ارتش اوکراین بخش قابل توجهی از تجهیزات خود را از دست داده و ناچار به تخلیه شهر آودیوکا در ماه فوریه (بهمن-اسفند) شده است.

زلنسکی در هفته‌های گذشته به صورت مستمر در حال تکرار درخواست‌های خود از غرب برای ارسال کمک‌های بیشتر برای مقابله با ارتش روسیه است.

او در واکنش به اعتراضات گسترده به کمک‌های اقتصادی آمریکا از جنگ، با «متمدنانه» خواندن حمایت از جنگ گفت: «ارتش ایالات متحده ناچار نیست برای حمایت از کشورهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بجنگد. اوکراین این کار را می‌کند. کافی است جهان متمدن سلاح را تأمین کند»./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها