روایت پزشک مصری از اوضاع فاجعه‌بار غزه

کد خبر: 1287087

یک پزشک مصری که در نوار غزه حضور دارد، اوضاع و مشکلات مردم در آن منطقه را غیر قابل توصیف می‌داند.


روایت پزشک مصری از اوضاع فاجعه‌بار غزه

احمد عبدالعزیز، استاد جراحی استخوان در دانشکده پزشکی دانشگاه قاهره در اظهارتی گفت رسانه‌ها میزان مشکلات و رنج‌های مردم غزه را بازتاب نمی‌دهند و در حال حاضر وسیله‌ای برای برداشتن آوارها در آن منطقه وجود ندارد و ساختمان‌های ویران‌شده به گورستان‌های جمعی  تبدیل شده و برخی خانواده‌ها به‌طور کامل زیر آوار مانده‌اند.

وی در گفت‌وگو با شبکه الجزیره تاکید کرد: همه طرف‌ها باید به هر طریقی که شده است برای توقف جنگ تلاش کنند و فعالیت پزشکی باید متناسب با فاجعه موجود باشد.

پیش از این در شبکه‌های اجتماعی اعلام شد این پزشک مصری مطب خود در کشورش را تعطیل کرده و جزو اولین پزشکانی بوده که بعد از هفتم اکتبر به‌طور داوطلبانه در کمک‌های انسانی به مردم غزه مشارکت کرد.

وی که اخیرا به شمال نوار غزه رفته است، می‌گوید: ویرانی کامل در نوار غزه رخ داده است و کم پیش می‌آید خانه‌ای پیدا کنی که قابل سکونت باشد، وضعیت صدها هزار نفر غیر انسانی است و خانواده‌ها به گونه‌ای زندگی می‌کنند که تنها یک پتو بر روی یک طناب فاصله بین آن‌ها با خانواده دیگر است و سقفی به جز آسمان بالای سر آن‌ها نیست. آب شرب، خدمات بهداشتی، غذا و نیازهای زندگی در نوار غزه وجود ندارد. حجم رنج‌ها باورنکردنی و تخیلی است.

این پزشک مصری تاکید کرد: مردم غزه مکانی ندارند که به آنجا بازگردند و در این وضعیت فاجعه‌بار مانده‌اند زیرا حتی مکانی برای ساخت و ساز وجود ندارد و همه جا پر از آوار است.

وی با اشاره به نبود امکانات درمانی و دشواری کار تیم‌های پزشکی تاکید کرد: بیش از ۷۰ هزار مجروح در غزه وجود دارد که استخوان‌های آن‌ها شکسته و از پوست بیرون زده است. با این حال تنها چیزی که هیچکس نتوانست و نمی‌تواند آن را ویران کند، صبر و مقاومت مردم غزه و پافشاری‌شان برای ماندن در سرزمین خود است.

رزمایش توپخانه‌ای ارتش مصر/ توصیه دبیرکل اتحادیه عرب به نتانیاهو درباره محک نزدن مصری‌ها

نیروهای مسلح مصر همزمان با جشن چهل و دومین سالگرد آزادسازی سینا در مصر، قدرت توپخانه‌ای خود را به نمایش گذاشتند. دبیرکل اتحادیه عرب نیز از نخست وزیر رژیم صهیونیستی خواست مصر را محک نزند.

به گزارش ایسنا، در این رزمایش ارتقای کارایی رزمی و فنی یگان‌های توپخانه ریاست جمهوری به نمایش درآمد که پس از توسعه بر اساس جدیدترین سیستم‌های رزمی به تشکیلات تاکتیکی و مدیریت توپخانه ملحق شدند.

مراحل رزمایش با ارائه گزارش‌هایی در مورد کارایی رزمی یگان‌های توپخانه و قابلیت آنها برای انجام کلیه مأموریت‌های رزمی تحت شرایط مختلف آغاز شد.

«محمد زکی» وزیر دفاع مصر با حضور در این رزمایش تصریح کرد نیروهای مسلح در دوره گذشته شاهد جهش‌های پی در پی در توسعه سیستم‌های آموزشی و تسلیحاتی در همه شاخه‌ها، تشکیلات و یگان‌های اصلی برای پشتیبانی از توان رزمی خود بر اساس مبانی دقیق علمی بوده‌اند که آنها را قادر به مقابله با چالش‌هایی می‌کند که ممکن است امنیت ملی مصر را در تمام جهات استراتژیک هدف قرار دهد.

وی با اشاره به نقش تاریخی نیروهای توپخانه که حماسه‌های قهرمانی و فداکاری را در تاریخ ارتش مصر رقم زدند، از آنها خواست در شرایط مختلف به آموزش رزمی ادامه دهند تا توپخانه قدرت نظامی اصلی باقی بماند.

از سوی دیگر، رسانه‌های عبری زبان فاش کردند که مصر به طور کامل برای عملیات نظامی احتمالی اسرائیل در شهر فلسطینی رفح در مرز خود با غزه آماده می ‌ود.

شبکه عبری زبان I۲۴News نوشت که بر اساس آنچه اخیراً در رسانه‌های محلی مصر منتشر شده است، مقامات مصری نسبت به عملیات نظامی آتی اسرائیل در رفح، جنوبی‌ترین شهر نوار غزه ابراز نگرانی کرده‌اند و قاهره به دنبال راه‌های دیپلماتیک برای اجتناب از این حمله است. این کشور در حال آماده شدن برای تعیین خطوط قرمز برای محافظت از شهروندان خود است.

به گفته کارشناسان نظامی مصر، مصر فعالانه به دنبال راه‌های دیپلماتیک برای جلوگیری از چنین عملیاتی است، اما همچنین در حال آماده شدن برای تعیین خطوط قرمز برای محافظت از شهروندان خود در صورت وقوع واقعی است.

همچنین «احمد ابوالغیط» دبیرکل این اتحادیه گفت اگر «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی نیروهای نظامی خود را در مرزهای مشترک با مصر مستقر کند به نفع صلح نخواهد بود.

وی در گفت‌وگو با «احمد موسی» روزنامه‌نگار توضیح داد: «زیرا آینده صلح در منطقه فراتر از منافع یک نخست وزیر برای ادامه قدرت است تا از زندانی شدن او جلوگیری کند».

ابوالغیط پیامی به نتانیاهو فرستاد و گفت: به نتانیاهو توصیه می‌کنم نه مصر را آزمایش نکند و نه سختی سنگ گرانیت شهر اسوان را.

دبیرکل اتحادیه عرب تصریح کرد تلاش‌های اعراب در رابطه با مساله فلسطین ادامه دارد و مردم غزه منبعی برای غذای روزانه پیدا نمی‌کنند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها