«فردا» گزارش می‌دهد؛

شکست اطلاعاتی صهیونیستها

کد خبر: 1287463

استعفای رئیس اطلاعات نظامی اسرائیل چه معنایی دارد ؟ آهارون حلیوه، اولین و تنهاترین مقام صهیونیستی است که پس از عملیات طوفان الاقصی مسئولیت شکست را پذیرفت و تاکید کرده بود که در انجام وظایفش اشتباهاتی صورت گرفته است.

شکست اطلاعاتی صهیونیستها

گروه بین‌الملل سایت فردا - حنیف غفاری: زمانی که عملیات طوفان الاقصی به وقوع پیوست، نهادهای امنیتی، نظامی و سیاسی رژیم اشغالگر قدس انگشت اتهام را به سوی یکدیگر نشانه رفته و یکدیگر را مقصر اصلی این شکست تاریخی جلوه دادند. اگرچه رژیم صهیونیستی پس از آن جنگ غزه و نسل کشی در این منطقه محاصره شده را آغاز کرد، اما مقاومت همه جانبه فلسطینیان و حماس اجازه تبدیل شدن غزه به جولانگاه صهیونیستها را نداد. اکنون با شکست میدانی و فرامتنی صهیونیستها در جنگ غزه، بار دیگر تمرکز نهادهای صهیونیستی بر روی حادثه هفتم اکتبر دوچندان شده و همین مسئله تبدیل به پاشنه آشیل مثلث قدرت ( موساد، کابینه جنگ و ارتش) در تل آویو گردیده است. 

با اعلام ارتش رژیم اشغالگر قدس ، آهارون حلیوه، رئیس اطلاعات این نهاد نظامی به دلیل شکست اطلاعاتی در جریان حمله ۷ اکتبر حماس به اسرائیل از سمت خود کنار می‌رود.این کناره گیری هفت ماه بعد از جنگ غزه رخ داده و قطعا اگر جنگ غزه سرنوشتی دیگر پیدا می کرد( اهداف رژیم اشغالگر قدس در آن محقق می شد) شاهد چنین کناره گیری هایی نبودیم. طی روزهای اخیر، طوفان الاقصی و جنگ غزه تبدیل به اسم رمز برکناری سران نظامی و امنیتی در اراضی اشغالی شده و در آینده ای نزدیک، این مسئله به کابینه نتانیاهو نیز تسری پیدا خواهد کرد. نظرسنجی های صورت گرفته در اراضی اشغالی نشان می دهد که اکثر ساکنان اراضی اشغالی، نتانیاهو و بحرانسازی های داخلی آن در اراضی اشغالی ( خصوصا بر سر لایحه اصلاحات قضایی ) را پیش در آمدی بر ضعف اطلاعاتی و نظامی در تل آویو و متعاقبا، آسیب پذیری مطلق این رژیم در برابر حماس و گروههای مقاومت تلقی می کنند. 

آهارون حلیوه، اولین و تنهاترین مقام صهیونیستی  است که پس از عملیات طوفان الاقصی  مسئولیت شکست را پذیرفت و تاکید کرده بود که در انجام وظایفش اشتباهاتی صورت گرفته است. قرار است به محض معرفی جانشین او، حلیوه از سمت خود کنار رود. این کناره‌گیری می‌تواند زمینه را برای استعفای بیشتر در میان مقام‌های ارشد امنیتی اسرائیل فراهم سازد که نتوانستند تحرکات و برنامه‌ریزی‌های گروه حماس را پیش‌بینی کنند. اما همان گونه که اشاره شد، این موضوع معطوف و محدود به چند مقام نظامی -امنیتی نخواهد ماند و گریبانگیر سیاستمداران رژیم اشغالگر قدس (  ودر راس آنها نتانیاهو،بن گویر و اسموتریج) نیز خواهد شد. 

پیشتر رسانه‌ها فاش کرده بودند که افسران اطلاعاتی  ارشد اسرائیلی در مقر فرماندهی اراضی اشغالی  هشدار دقیق در مورد وقوع این حمله را یک «سناریوی تخیلی» نامیده و به آن بی‌اعتنایی کرده بودند. با این حال مقامات ارتش و حتی برخی سران موساد، نتانیاهو و سیاستهای تنش آمیز وی و اعضای کابینه اش را زمینه ساز بروز این خطای بزرگ و جبران ناپذیر راهبردی و امنیتی تلقی می کنند.

حلیوه در متن استعفای خود نوشته است: «اداره اطلاعات تحت فرمان من به وظیفه‌ای که به ما سپرده شده بود عمل نکرد. من آن روز سیاه را از آن زمان با خودم حمل می‌کنم. این درد وحشتناک تا همیشه همراه من خواهد بود.»

طبق نظرستجی های صورت گرفته ، ساکنان اراضی اشغالی انتظار داشته اند  که پس از آن شکست اطلاعاتی و امنیتی گسترده تاکنون بسیاری از مقام‌های ارتش این کشور از سمت خود کناره‌گیری کنند یا برکنار شوند. با این حال اصرار نتانیاهو و همراهانش مبنی بر ماندن در مسند قدرت، منجر به تشدید خشم صهیونیستهای شکست خورده شده است. در حالی که حلیوا مسئولیت خود را پذیرفته بنیامین نتانیاهو و سایر اعضای کابینه رژیم اشغالگر قدس  چنین نکرده‌ و با وجود فشارها و انتقادات در خصوص ناکارآمدی‌های پیش آمده، همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

 

۱

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها