یورش پلیس خشن وبی‌رحم امریکا به ۴۰ دانشگاه

کد خبر: 1287885

پلیس خشن، بی‌رحم و یکه‌بزن امریکا با تک‌تیرانداز روی پشت‌بام‌های دانشگاه‌ها نشست و با اسب و نیرو‌های تعلیم‌دیده حمله خشنی را به حامیان غزه و فلسطین در دانشگاه‌های این کشور ترتیب داد. صحنه‌های دستگیری بسیار خشن دو مدیر زن از دپارتمان‌های فلسفه و اقتصاد، جهان را مبهوت کرد. اعتراضات دانشجویی در حمایت از فلسطین به فرانسه، کانادا و استرالیا هم رسید. گارل شارو، طنزپرداز انگلیسی هم نوشت «اگر کشور دیگری این تعداد دانشجو و استاد را در یک روز دستگیر می‌کرد، امریکا عمیقاً نگران می‌شد!»

یورش پلیس خشن وبی‌رحم امریکا به ۴۰ دانشگاه

 امواج بلند اعتراضات دانشجویی علیه رژیم صهیونیستی از لس‌آنجلس تا نیویورک در حمایت از مردم فلسطین و آرمان عادلانه آن‌ها در حال گسترش است. این موج ضدصهیونیستی نوپا چنان زلزله‌ای در جهان به راه انداخته که نیرو‌های پلیس و گارد ملی امریکا با خشونت تمام به صحنه آمده‌اند تا این قیام بی‌سابقه را خنثی کنند، اما این بگیر و ببند‌ها نتیجه عکس داده و سایر دانشگاه‌های جهان هم به کمپین اعتراضی امریکایی‌ها پیوسته‌اند تا خیزش جهانی می‌۱۹۶۸ دوباره در اذهان زنده شود. مقابله وحشیانه پلیس با حامیان ملت فلسطین نشان داد که حد و مرز آزادی بیان در امریکا تا جایی است که خط قرمز حمایت از صهیونیست‌ها را محترم شمارد.

دولتمردان امریکا از زمان شروع جنگ در غزه با تلاش‌های دیپلماتیک سعی کردند جهان را به حمایت از رژیم صهیونیستی و مقابله با جنبش حماس متقاعد کنند، اما موج اعتراضات گسترده ضد صهیونیستی در خاک امریکا در هفتمین ماه این جنگ، ثابت کرد که رهبران کاخ سفید حتی در همسو کردن مردم خود هم ناکام مانده‌اند.

پس از اعتراضات خیابانی در ماه‌های اخیر، اکنون دانشگاه‌های امریکا علم حمایت از فلسطین را برافراشته‌اند. اعتراضات ضدصهیونیستی که از دانشگاه کلمبیا به صورت محدود توسط شماری از دانشجویان شروع شد اکنون ابعاد گسترده‌ای به خود گرفته است. اعتراضات حمایت از فلسطین در دانشگاه کلمبیا که از هفته پیش شروع شده است، کماکان ادامه دارد و مسئولان این دانشگاه اعلام کرده‌اند که اگر بحث با دانشجویان موفقیت‌آمیز نباشد، باید گزینه‌های دیگری را برای بازگرداندن آرامش در محوطه دانشگاه در نظر بگیرند. براساس آمار ارائه شده شبکه ان. بی. سی، دانشجویان حداقل ۴۰ دانشگاه و کالج امریکایی و کانادایی برای همبستگی با غزه چادر تحصن برپا کرده‌اند و این تحصن‌ها با وجود هشدار و دخالت پلیس همچنان ادامه دارد.

کانال تلگرامی شبکه الاقصی عکسی از دانشگاه اوهایو را منتشر کرد که یک تک‌تیرانداز بالای یکی از ساختمان‌های مشرف بر چادر‌های اعتصاب دانشجویان که برای همبستگی با غزه برپا کرده‌اند کمین کرده است.

به گزارش العربی‌الجدید، سازمان‌دهندگان اعتراضات در دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس در پیامی گفتند: «به مدت ۲۰۱ روز، جهان در سکوت شاهد کشتار بیش از ۳۰هزار فلسطینی به دست اسرائیل بود. امروز دانشگاه کالیفرنیا به دانشجویان سراسر کشور می‌پیوندد و از دانشگاه‌های دیگر می‌خواهد ارتباط خود را با شرکت‌هایی که از اشغال، آپارتاید و نسل‌کشی در فلسطین سود می‌برند قطع کنند.»

در کالج امرسون در بوستون در پی درگیری پلیس با معترضان، کلاس‌های آموزشی روز پنج‌شنبه لغو شد.

اعتراضات ضد صهیونیستی در تگزاس هم گسترده بود و هزاران دانشجو در بخشی از چمن دانشگاه آستین اردو زده و مخالفت خود را با جنایات اسرائیل در غزه ابراز کردند.

دانشجویان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا، چادری برپا کردند و از مقامات دانشگاه خواستند که از کمک مالی غیرمستقیم به اسرائیل خودداری کنند.

دانشجویان دانشگاه جورج واشینگتن با انتشار عکس‌هایی از اردو زدن خود در محوطه این دانشگاه، از طریق شبکه‌های مجازی اعلام کردند که به این زودی‌ها قصد جمع‌آوری چادر برای حمایت از فلسطین را ندارند.

در سایر دانشگاه‌ها هم اعتراضات ضد اسرائیلی برقرار شده و گفته می‌شود که در روز‌های آینده دانشگاه‌های زیادی به این اعتراضات بپیوندند. در برخی دانشگاه‌ها دانشجویان پرچم‌های فلسطین، حماس و حزب‌الله را در دست داشتند تا نشان دهند که افکار آن‌ها با سیاستمداران‌شان متفاوت است.

طبق گزارش سی‌ان‌ان، «تظاهرات‌ها در بسیاری از دانشگاه‌ها را ائتلافی از گروه‌های دانشجویی سازمان‌دهی کرده‌اند. این گروه‌ها تا حد زیادی مستقل از هم عمل می‌کنند. اگرچه برخی از دانشجویان می‌گویند تظاهرات‌ها در دیگر دانشگاه‌ها الهام‌بخش آن‌ها بوده است.»

دانشجویان معترض خواستار آتش‌بس دائمی در غزه، پایان دادن به کمک‌های نظامی امریکا به اسرائیل، واگذاری سرمایه‌گذاری دانشگاه‌ها از شرکت‌های تأمین تسلیحات و سایر شرکت‌هایی که از جنگ سود می‌برند، و توقف هرگونه اقدام انضباطی علیه دانشجویان حامی فلسطین هستند.

با توجه به تاریخچه جنبش اعتراضی دانشجویی در امریکا، معمولاً این‌گونه اعتراضات از دانشگاهی به دانشگاه دیگر می‌رود و شاهد افزایش شدت و عزم همیشگی برای رسیدن به اهداف خود است.

برای اولین بار، دانشگاه‌های امریکا با این شدت در برابر اسرائیل و سیاست‌های ایالات متحده در قبال جنگ غزه قیام می‌کنند و این امر دانشجویان را در تیررس تحریک و هدف قرار گرفتن توسط لابی قدرتمند یهود در امریکا قرار می‌دهد که در ۷۵ سال گذشته بر ساختار‌های حاکمیتی این کشور سایه انداخته است.

 خشونت وحشیانه پلیس

با وجود اینکه این اعتراضات در داخل دانشگاه‌های امریکا به صورت مسالمت‌آمیز در حال برگزاری است، پلیس و نیرو‌های امنیتی امریکا با ورود به این دانشگاه‌ها به سرکوب شدید و بازداشت دانشجویان امریکایی اقدام کرده‌اند.

پلیس در سرکوب معترضان و دستگیری صد‌ها نفر از آن‌ها معطل نکرد. صحنه‌های زنده‌ای که در شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده در بحبوحه درخواست‌ها برای اعزام گارد ملی برای شکستن این اعتراضات پخش شد نیز حاکی از سرکوب معترضان است.

پلیس امریکا پس از یورش به دانشگاه ایندیانا اعلام کرد که حداقل ۳۳ نفر در محوطه دانشگاه پس از خودداری معترضان از برداشتن سازه‌های چادری دستگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، پلیس امریکا بیش از ۱۰۰ نفر از معترضان به جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه را نزدیک کالج امرسون در بوستون بازداشت کرد. بر اساس اخبار منتشر شده، رئیس بخش فلسفه دانشگاه اموری در میان بازداشت‌شدگان است. بر اساس تصاویر و فیلم‌های منتشر شده در این دانشگاه، پلیس ضد شورش با گلوله لاستیکی و گاز اشک‌آور به سمت آنان حمله می‌کند.

رسانه‌های امریکایی اعلام کردند که در این موج از سرکوب‌ها ۹۳ دانشجوی معترض در دانشگاه کالیفرنیا و ۳۴ دانشجوی معترض در دانشگاه تگزاس از سوی پلیس امریکا به شدیدترین شکل سرکوب و بازداشت شده‌اند.

شبکه الجزیره در حساب کاربری خود در شبکه ایکس تصاویری از سرکوب شدید دانشجویان زن و مرد امریکایی منتشر کرد و نوشت: اینجا امریکا است.

همچنین، به گزارش اسکای‌نیوز، مأموران پلیس دانشجویان حامی فلسطین را که در دانشگاه تگزاس تحصن کرده بودند بازداشت کردند.

علاوه بر دانشجویان، شماری از اساتید دانشگاه ضدصهیونیست هم به دست نیرو‌های پلیس دستگیر شدند. در یک فیلم که از دانشگاه جورجیا منتشر شده، پلیس «کارولین فولین» استاد اقتصاد این دانشگاه را با خشونت هر چه تمام روی زمین می‌خواباند و به دستانش دستبند می‌زند و این استاد چندین بار می‌گوید که پروفسور است، اما زجه‌های او برای رهایی از دست پلیس فایده‌ای ندارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، روز پنج‌شنبه پلیس در «بوستون و لس‌آنجلس» نیز گزارش داد اقدام به دستگیری تظاهرات‌کنندگان در دانشگاه‌های این شهر‌ها کرده‌اند.

برخی از دانشگاه‌ها برای جلوگیری از ورود پلیس به محوطه دانشگاه تمهیداتی را اندیشیده‌اند و دانشگاه کالیفرنیا تحت فشار دانشجویان حامی فلسطین و افکار عمومی اعلام کرده که اطراف محل تحصن معترضان موانع فلزی قرار داده تا امنیت آن‌ها را تأمین کند.

استفاده از خشونت و ابزار‌های پلیسی برای مقابله و سرکوب تجمعات و اعتراضات آرام و روزافزون دانشجویان و جوانان امریکایی و ورود پلیس به محیط دانشگاهی، مخالف ادعا‌های آن کشور درباره اصل آزادی بیان و آزادی تجمعات بوده و محیط و مراکز علمی را امنیتی می‌سازد. این‌گونه سرکوب‌های خشونت‌آمیز در امتداد سیاست حمایت علنی از کشتار‌ها و جنایات جنگی اسرائیل به شمار می‌رود و موجب تشویق آن رژیم به ادامه تنش‌آفرینی، جنگ‌افروزی و نسل‌کشی خواهد شد.

صحنه‌هایی که از خشونت پلیس علیه دانشجویان معترض در دانشگاه‌های امریکا منتشر شده است، اگر در کشور‌های متخاصم مانند روسیه، چین و ایران رخ می‌داد، صدای حمایت از حقوق بشر ادعایی غربی‌ها گوش جهانیان را کر می‌کرد، اما بگیر و ببند‌های گسترده پلیس امریکا نشان داد که آزادی بیان و دفاع از حقوق بشر در این کشور تا زمانی پابرجا است که از خط قرمز دشمنی با صهیونیست‌ها عبور نکند.

اعتراضات دانشجویی معمولاً تأثیر مستقیمی بر وضعیت سیاسی و انتخاباتی در ایالات متحده دارد و تخمین زده می‌شود که اعتراضات دانشجویی، کمپین انتخاب مجدد جو بایدن در انتخابات آتی را در موقعیت دشواری قرار دهد، به‌ویژه که دولت او به‌طور بی‌سابقه‌ای نسبت به اسرائیل تعصب دارد.

 

 سرایت اعتراضات به سایر کشور‌ها

 طبق معمول، تظاهرات در دانشگاه‌های امریکا به سرعت الهام‌بخش دانشجویان دیگر دانشگاه‌های غربی شده است. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که دانشجویان دانشکده حقوق و علوم سیاسی پاریس نیز کلاس‌های خود را در همین راستا تعطیل کرده‌اند. معترضان ضداسرائیلی ساختمان انستیتوی مطالعات سیاسی در پاریس را اشغال کردند و ویدئو‌های منتشر شده نشان می‌دهد که معترضان مقابل ورودی دانشگاه را با تخته و سطل‌های بزرگ زباله مسدود کرده‌اند. گزارش‌های تأیید نشده در رسانه‌های اجتماعی حاکی از آن است که دانشجویان در همبستگی با دانشجویان امریکایی از سراسر پاریس برای اعتراض به جنگ جاری در غزه و ترغیب امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای برقراری آتش‌بس، تجمع کرده‌اند. دانشجویان کانادایی نیز به این کمپین خودجوش پیوستند. به گزارش کانال تلگرامی یورونیوز، دانشجویان دانشگاه ملبورن در استرالیا هم به جنبش دانشجویان دانشگاه امریکایی و اروپایی پیوستند و برای حمایت از غزه و محکومیت جنگ اسرائیل علیه غزه در حیاط دانشگاه چادر بر پا کردند. به گزارش رویترز، تعدادی از دانشجویان دانشگاه سیدنی نیز از تمامی دانشجویان این دانشگاه خواستند با پیوستن به اعتراضات دانشجویی از همکاری این دانشگاه با مشارکت دانشگاه‌ها و سازندگان اسلحه اسرائیل جلوگیری کنند. در ترکیه هم دانشجویان در برخی دانشگاه‌ها تحصن کرده و مخالفت خود را با جنایات اسرائیل در غزه ابراز کردند.

منبع: روزنامه جوان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها