ادعای رسانه صهیونیستی/ هواپیمای رئیس موساد در ریاض به زمین نشست

کد خبر: 1288113

رسانه‌های صهیونیستی مدعی شدند که این پرواز در راستای تلاش‌ها برای عادی سازی روابط بین تل آویو و ریاض انجام گرفته است.

ادعای رسانه صهیونیستی/ هواپیمای رئیس موساد در ریاض به زمین نشست

سازمان رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی مدعی شد که هواپیمای رئیس موساد شنبه شب در ریاض به زمین نشسته است.

به گزارش خبرگزاری شهاب فلسطین، سازمان رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی مدعی شد که هواپیمای مخصوص رئیس موساد شنبه شب و تنها دو روز مانده به سفر آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به عربستان سعودی در ریاض به زمین نشسته است.

بر اساس گزارش رسانه‌های صهیونیستی، این هواپیما که پیش از این مقامات موساد و شاباک را برای رایزنی درباره آتش بس غزه به مصر و قطر منتقل کرده بود، از فرودگاه بن گوریون تل آویو پرواز خود را آغاز و سپس در فرودگاه امان پایتخت اردن توقف داشته و ازآنجا به مقصد ریاض پرواز کرده است.

رسانه‌های صهیونیستی مدعی شدند که این پرواز در راستای تلاش‌ها برای عادی سازی روابط بین تل آویو و ریاض انجام گرفته است.

پیش تر رسانه آمریکایی آکسیوس به نقل از دو مقام آمریکایی و یک مقام عرب گزارش داده بود که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا پس از سفرش به چین، این هفته قصد دارد به عربستان سعودی سفر کند.

همچنین منابع خبری شنبه شب در گزارش‌هایی به برخورد سرد چینی‌ها با بلینکن اشاره کرده و نوشتند: بلینکن هنگام ترک چین تنها توسط سفیر آمریکا بدرقه شد

بنا بر اعلام این منابع خبری، در سفر وزیر خارجه آمریکا به چین، هیچگونه استقبالی از سوی طرف چینی از وی انجام نشد و فرش قرمزی هم برای او هنگام ورود به پکن پهن نشد.

همچنین بلینکن پس از دیدار با رئیس جمهور و مقامات چینی، بدون حضور نماینده‌ای از وزارت خارجه چین در لحظه ترک فرودگاه تنها توسط سفیر کشورش بدرقه شد.

به گفته این منابع، انتظار می‌رود بلینکن در نشست ویژه مجمع جهانی اقتصاد که ۲۸ تا ۲۹ آوریل (۹ و ۱۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳) در ریاض برگزار می‌شود، شرکت کند.

بلینکن همچنین با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی و دیگر رهبران منطقه‌ای دیدار خواهد کرد.

دولت بایدن به کار به سمت یک توافق بالقوه که می‌تواند راه را برای عادی سازی روابط عربستان با (رژیم) اسرائیل هموار کند، ادامه می‌دهد اما اکثر مقامات آمریکایی آن را یک رویا تلقی می‌کنند.

مقامات آمریکایی می‌گویند که بلینکن همچنین در نظر دارد با سفر به سرزمین‌های اشغالی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و دیگر مقامات ارشد این رژیم دیدار کند.

بلینکن هفته گذشته در دیدار با رهبران یهودی - آمریکایی گفت که امیدوار است در اواخر آوریل یا اوایل ماه می در اسرائیل باشد. جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید سفر برنامه ریزی شده خود به عربستان سعودی را سه هفته پیش به دلیل آسیب به قفسه سینه و شکسته شدن یک دنده‌اش، به تعویق انداخت.

انتظار می‌رفت سالیوان با ولیعهد عربستان دیدار کند تا پیش نویس معاهده دفاعی آمریکا و عربستان سعودی و تفاهمات مربوط به حمایت واشنگتن از برنامه هسته‌ای غیرنظامی عربستان را مورد بحث قرار دهد.

مقامات آمریکایی امیدوارند این توافقنامه‌ها بتواند راه را برای عادی سازی روابط با اسرائیل هموار کند و به توافقی دوجانبه با سعودی‌ها برسند و به طور بالقوه آن را به نتانیاهو ارائه کنند که یکی از شرایط توافق، تعهد به راهکار دو کشوری باشد.

در این صورت، نتانیاهو با یک انتخاب روبرو می‌شود؛ اگر موافقت کند، می‌تواند یک توافق صلح با عربستان سعودی را به دست آورد و اگر او نه بگوید، ممکن است به عنوان یک مرد مخالف جلوه کند و حمایت باقی مانده از سوی آمریکا را از دست بدهد.

با ادامه جنگ اسرائیل و حماس و چند ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مقامات کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا اذعان می‌کنند که شانس بسیار کمی برای دستیابی به توافقنامه عادی سازی روابط میان عربستان و (رژیم) اسرائیل وجود دارد.

موانع پیش روی این توافق شامل جنگ در غزه، وابستگی نتانیاهو به شرکای ائتلاف راست افراطی خود و سیاست داخلی آمریکا است. سعودی‌ها به صراحت اعلام کرده‌اند که برای پیشبرد عادی‌سازی روابط با اسرائیل، جنگ غزه باید پایان یابد و اسرائیل باید به یک مسیر غیر قابل بازگشت به سمت راه کار دو کشور متعهد شود.

به نظر نمی‌رسد نتانیاهو به سمت پایان دادن به جنگ حرکت کند و او نه تنها با راهکار دو کشوری مخالف است، بلکه صرفاً ایده اجازه دادن به تشکیلات خودگردان فلسطین در اداره غزه پس از جنگ را رد می‌کند.

ایرنا

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها