انتقاد پکن به تصویب بسته کمک نظامی اخیر آمریکا برای اوکراین

کد خبر: 1288459

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به تصویب بسته کمک نظامی اخیر آمریکا برای اوکراین، رژیم صهیونیستی و تایوان که شامل بندهای منفی علیه چین به دلیل روابط تجاری با ایران می‌شود، اعلام کرد که این مصوبه مبادلات قانونی تهران و پکن را تهدید به تحریم می‌کند.

انتقاد پکن به تصویب بسته کمک نظامی اخیر آمریکا برای اوکراین

سخنگوی وزارت امور خارجه چین با اشاره به تصویب بسته کمک نظامی اخیر آمریکا برای اوکراین، رژیم صهیونیستی و تایوان که شامل بندهای منفی علیه چین به دلیل روابط تجاری با ایران می‌شود، اعلام کرد که این مصوبه مبادلات قانونی تهران و پکن را تهدید به تحریم می‌کند.

لین جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز (دوشنبه) در واکنش به امضای قانون بسته کمک نظامی آمریکا برای اوکراین، رژیم صهیونیستی و تایوان بیان کرد: پکن قاطعانه تصویب و امضای قانون بسته کمک نظامی که حاوی محتوای منفی علیه چین است را رد می‌کند.

قانون بسته کمک نظامی واشنگتن علاوه بر ارسال سلاح برای اوکراین، رژیم صهیونیستی و تایوان همچنین جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را ملزم می‌کند، افرادی که در عملیات تجارت نفت با ایران شراکت دارند را تحریم کند. آمریکا مدعی است که چین تحریم‌هایش را برای خرید فرآورده‌های نفتی ایران دور می‌زند.

لین جیان در این خصوص تاکید کرد: این قانون تهدید می‌کند که تحریم‌های یک‌جانبه بر مبادلات اقتصادی و تجاری عادی بین چین و ایران در چارچوب قوانین بین‌المللی اعمال کند که موانع جدی برای همکاری چین و آمریکا در زمینه‌های مربوطه ایجاد خواهد کرد.

همچنین این بسته کمک نظامی که شامل ارائه کمک هشت میلیارد دلاری به تایوان می‌شود، واکنش سخنگوی وزارت خارجه چین را برانگیخت. پکن معتقد است که تایوان روزی باید با سرزمین اصلی چین ادغام شود.

لین جیان با بیان اینکه بسته کمکی به شدت حاکمیت چین را نقض می‌کند، افزود: این بسته شامل کمک‌های نظامی بزرگ به تایوان است که به طور جدی اصل چین واحد و سه بیانیه مشترک چین و آمریکا را نقض می‌کند و سیگنالی اشتباه به نیروهای جدایی طلب «استقلال تایوان» می‌فرستد./ایرنا

چین: عدم مداخله در امور داخلی کشورها، اصل دیپلماسی پکن است

 سخنگوی وزارت امور خارجه چین، درباره ادعای وزیر امور خارجه آمریکا درباره دخالت پکن در امور داخلی دیگر کشورها و انتخابات آمریکا، گفت: این موضوع برخلاف اصول اصلی دیپلماسی چین است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سایت رسمی وزارت امور خارجه چین، لین جیان سخنگوی وزارت امور خارجه چین در پاسخ به سوالی درباره ادعای آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر تلاش چین برای تأثیر و دخالت احتمالی در انتخابات ایالات متحده اظهار داشت: عدم مداخله در امور داخلی سایر کشورها یک اصل اساسی برای دیپلماسی چین است. انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موضوع داخلی آمریکاست. ما هیچ وقت هیچ منفعتی در این انتخابات نداشته ایم و به هیچ وجه در آن دخالت نخواهیم کرد.

وی افزود: با این وجود، ما قاطعانه هر اتهامی را رد می کنیم. ایالات متحده باید پارانویا و تعقیب سایه‌ها را متوقف کند، از متهم کردن چین برای منحرف کردن توجه‌ها نسبت به حقایق و سرزنش کردن دیگران دست بردارد، واشنگتن باید به شکل گرفتن یک رابطه پایدار میان چین و آمریکا و رفاه ۲ ملت کمک کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین درباره بسته نظامی آمریکا علیه چین اضافه کرد: این بسته شامل کمک های نظامی بزرگ به تایوان است که به طور جدی اصل چین واحد و سه بیانیه مشترک چین و آمریکا را نقض می کند و سیگنالی اشتباه به نیروهای جدایی طلب «استقلال تایوان» می فرستد.

جیان تصریح کرد: این قانون اصول اقتصاد بازار و رقابت منصفانه را با پیگرد شرکت‌های دیگر کشورها به نام «امنیت ملی» تضعیف و بار دیگر ماهیت سلطه‌جویانه و قلدری ایالات متحده را آشکار می‌کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها