تلاش بایدن برای جلوگیری از صدور قرار دستگیری برای نتانیاهو

کد خبر: 1288534

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند دولت جو بایدن در تلاش است از صدور قرار بازداشت برای بنیامین نتانیاهو در دیوان بین‌المللی کیفری جلوگیری کند.

تلاش بایدن برای جلوگیری از صدور قرار دستگیری برای نتانیاهو

وب‌سایت اسرائیلی والانیوز در گزارشی از «تماس‌های بی‌وقفه» نتانیاهو با بایدن برای جلوگیری از  این اقدام خبر داده است. گفته می‌شود که جو بایدن و وزیر خارجه او «آنتونی بلینکن» که از حامیان سرسخت اسرائیل هستند با اقدام دیوان بین‌المللی کیفری علیه مقام‌های ارشد سیاسی و امنیتی اسرائیل مخالف هستند. علی‌رغم این، خبرگزاری رویترز گزارش داده برخی از مشاوران بلینکن گفته‌اند ادعاهای مقام‌های کابینه نتانیاهو مبنی بر عدم وقوع جنایت‌های جنگی در غزه صحت ندارند. با آنکه آمریکا جزو کشورهای امضاکننده اساسنامه رم برای تشکیل دیوان کیفری بین‌المللی نیست اما این دادگاه بابت اثرپذیری از نظرات مقام‌ها در واشنگتن مورد انتقاد قرار گرفته است. واشنگتن پیش از این برخی از مقام‌های دیوان بین‌المللی کیفری را به دلیل تلاش برای محاکمه مقام‌های آمریکایی بابت ارتکاب جرائم جنگی در فهرست تحریم‌ها قرار داده است. علی‌رغم این، رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند نتانیاهو از احتمال صدور قرار تعقیب علیه خودش به شدت نگران است، چرا که صدور چنین حکمی سفر او به بسیاری از کشورها را با مشکل مواجه خواهد کرد.

نتانیاهو چند روز پیش از این در شبکه ایکس تلاش کرده بود صدور حکم علیه مقام‌های اسرائیل از سوی این دادگاه را کم اهمیت جلوه دهد. او نوشت: «اسرائیل هرگز هیچگونه تلاشی از سوی دیوان بین‌المللی کیفری برای تضعیف حق دفاع از خودش را نخواهد پذیرفت.» وی اضافه کرد: «با آنکه دیوان بین‌المللی کیفری تأثیری بر اقدامات اسرائیل نخواهد داشت اما چنین اقدامی پایه‌گذار رویه‌ای خطرناک خواهد شد و تهدیدی برای سربازان و مقام‌های تمامی دموکراسی‌های در حال جنگ با تروریسم وحشی خواهد بود.»«کریم خان»، دادستان دیوان بین‌المللی کیفری احتمال صدور حکم قریب‌الوقوع برای دستگیری سران اسرائیل را تأیید نکرده است./فارس

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها