تبعات فاجعه بار عملیات زمینی در رفح از دید بورل

کد خبر: 1289701

مسوول سیاست خارجی اروپا با اشاره به بحران انسانی در غزه هشدار داد: هرگونه عملیات زمینی در رفح، پیامدهای فاجعه‌بار و غیرقابل قبولی به همراه خواهد داشت.

تبعات فاجعه بار عملیات زمینی در رفح از دید بورل

 مسوول سیاست خارجی اروپا با اشاره به بحران انسانی در غزه هشدار داد: هرگونه عملیات زمینی در رفح، پیامدهای فاجعه‌بار و غیرقابل قبولی به همراه خواهد داشت.

جوسپ بورل در یادداشتی برای نشریه نشنال‌نیوز نوشت: با گذشت بیش از ۶ ماه از جنگ غزه، این منطقه همچنان در لبه پرتگاه قرار دارد. حمله حماس در هفتم اکتبر، که در آن یک هزار و ۲۰۰ اسرائیلی کشته شدند و واکنش نامتناسب اسرائیل در غزه - کشته شدن بیش از ۳۴ هزار فلسطینی، عمدتا زن و کودک، و تحمیل قحطی به ۲.۳ میلیون نفر- این منطقه را در بدترین چرخه خشونت در دهه‌های اخیر فرو برده و باعث رنج و ویرانی بی‌سابقه انسانی شده است.

وی با بیان اینکه این بحران باید پایان یابد، افزود: نوار غزه تا حد زیادی غیر قابل سکونت شده است. مردم زیر اوراق پلاستیکی، بدون آب و برق زندگی می کنند. فقط چند بیمارستان فعال باقی‌ مانده‌اند.

استفاده از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی در حالی که غذا در آن سوی مرزها انباشته شده، جرم و کاملا غیر اخلاقی است.

این مقام اروپایی تاکید کرد: استفاده از گرسنگی به عنوان سلاح جنگی در حالی که غذا در آن سوی مرزها انباشته شده، جرم و کاملا غیر اخلاقی است.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: علاوه بر شرایط غیرانسانی غزه، شاهد این هستیم که چگونه جمعیت کرانه باختری و قدس شرقی اشغالی توسط شهرک نشینان که اغلب توسط نیروهای امنیتی محافظت می شوند، وحشت زده‌اند.

وی با تاکید بر اینکه «مصادره زمین، تخریب و تخلیه مردم با هدف غیرممکن ساختن تشکیل کشور مستقل فلسطین کاملا غیرقابل قبول است»، افزود: اتحادیه اروپا گسترش شهرک سازی‌ها را محکوم و در این زمینه تحریم‌هایی را علیه شهرک نشینان افراطی وضع کرده است. اما باید کارهای بیشتری صورت گیرد.

بورل درباره راه حل خروج از وضع موجود نوشت: ما اول باید به رنج مردم غزه پایان دهیم. این امر مستلزم آزادی همه گروگان ها (اسرا) و برقراری آتش بس پایدار است. علاوه بر این، دسترسی کامل و بدون مانع برای انتقال کمک های بشردوستانه باید تضمین شود.

وی اضافه کرد: دوم، ما باید از یک جنگ تمام عیار منطقه ای جلوگیری کنیم. من با شرکای خود در جهان عرب در مورد اینکه چگونه می توانیم به طور جمعی از کشیده شدن کشورهای بیشتری به جنگ جلوگیری کنیم و از یک محیط بین المللی امن تر و باثبات تر حمایت کنیم، رایزنی کرده ام.

مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد:‌ هیچ راه حل نظامی برای مناقشه فلسطین و اسرائیل وجود ندارد. گلوله نمی تواند ایده ها را از بین ببرد و خشونت فقط باعث خشونت می شود. یک پیروزی نظامی که به قیمت جان غیرنظامیان تمام می شود، کوتاه مدت است، زیرا بذر نفرت را برای نسل های آینده می کارد.

وی ادامه داد: بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ممکن است راه حل دو دولتی را رد کند، اما این تنها راه برای قادر ساختن فلسطینیان و اسرائیلی ها برای زندگی در صلح و امنیت پایدار در کنار یکدیگر است. اگر کسی راه حل بهتری دارد باید آن را توضیح دهد.

بورل یادداشت خود را این گونه به پایان برد: اکنون زمان عمل است. کلمات به کودکان گرسنه فلسطینی غذا نمی دهند. ما باید از اهرم‌های خود برای تبدیل این فاجعه غیرقابل توصیف به مسیری برای برداشتن گام های برگشت ناپذیر به سوی صلح استفاده کنیم./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها