واکنش اردوغان به موافقت حماس با طرح پیشنهادی

کد خبر: 1289715

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه شب از موافقت حماس با طرح پیشنهادی برای آتش‌بس قدردانی کرد و گفت: اسرائیل نیز باید با آن موافقت کند.

واکنش اردوغان به موافقت حماس با طرح پیشنهادی

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دوشنبه شب از موافقت حماس با طرح پیشنهادی برای آتش‌بس قدردانی کرد و گفت: اسرائیل نیز باید با آن موافقت کند.

به نقل از خبرگزاری «سما» فلسطین، اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس نیز تلفنی با اردوغان گفت و گو کرد و او را در جریان موافقت این جنبش با طرح پیشنهادی کشورهای میانجی برای آتش‌بس در غزه قرار داد.

وی همچنین از کشورهای غربی خواست تا فشار بر اسرائیل برای توقف جنگ در غزه افزایش دهند.

این تماس تلفنی ساعاتی پس از آن روی می دهد که جنبش حماس عصر امروز اعلام کرد که «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی این جنبش با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر و «سید عباس کامل» رئیس دستگاه اطلاعات مصر تلفنی گفت‌وگو کرد.

هنیه در این تماس تلفنی از موافقت حماس با پیشنهاد قطر و مصر درباره آتش‌بس در نوار غزه خبر داد.

شبکه «المیادین» نیز به نقل از یکی از رهبران مقاومت فلسطین گزارش داد که میانجی‌گران و جنبش حماس به یک فرمول جدید و محکمی درباره برقراری آتش‌بس دست یافتند و این مشکل نیز حل شد.

وی گفت که حماس نرمش بیشتری برای دستیابی به توافق از خود نشان داد و اکنون توپ در زمین رژیم صهیونیستی است.

«طاهر النونو» از رهبران حماس نیز گفت که با پیشنهادی که شامل برقراری آتش‌بس، بازسازی ویرانه‌ها، بازگشت آوارگان فلسطینی و آزادسازی اسراست، موافقت کردیم.

وی افزود: منتظریم ببینیم میانجی‌گران در پاسخ به جوابیه رهبران حماس چه کار خواهند کرد، هیات حماس نیز به زودی برای بررسی توافق آتش‌بس به قاهره می‌رود.

رسانه‌های صهیونیستی نیز گزارش دادند که خانواده‌های اسرای صهیونیست خیابان ایالون در تل‌آویو را مسدود کرده و خواستار بازگرداندن اسرا شدند.

خانواده «سینگوکر» اسیر صهیونیست در این خصوص گفت: حماس با تبادل اسرا موافقت کرد و اکنون وقت بازگرداندن اسراست و در غیر این صورت همه جا را به آتش می‌کشیم.

پیشتر شبکه القاهره الاخباریه مصر به نقل از یک منبع عالی‌رتبه این کشور گزارش داد که هیأت حماس فردا (سه‌شنبه) با هدف تکمیل مذاکرات مربوط به آتش‌بس در نوار غزه، به قاهره بازمی‌گردد.

هیأت حماس یکشنبه شب پس از پایان مذاکرات در قاهره به منظور مشورت با رهبران این جنبش در قطر، عازم دوحه شد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها