رسانه عبری: اسرائیل در حال باختن است

کد خبر: 1289906

اسرائیل در حال باختن است، آمار و ارقام این مسئله را می‌گویند و گزارش موسسه اندیشه اسرائیل هم آن را تایید کرده است.

رسانه عبری: اسرائیل در حال باختن است

روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارانوت در گزارشی که امروز سه شنبه منتشر شد، اعتراف، کرد، اسرائیل در حال باختن همه چیز است و این مسئله از آمار و ارقام منتشر شده در مورد آن کاملا هویدا است.

یووال حنینوویچ در این گزارش آورده است، موسسه اندیشه اسرائیل در گزارش جدید خود اعلام کرد، اسرائیل در جایگاه بسیار بدی قرار گرفته است و بسیاری از پارامترهای بین المللی دچار افت شدیدی شده و در رده 83 در میان 146 کشور جهان در کنار زامبیا و اندونزی قرار گرفته است، در مورد شرایط اقتصادی روز به روز اوضاع بحرانی تر می‌شود، آموزش به قهقرا رفته و احساس امنیت بشدت تضعیف شده است، به رغم آن که اسرائیل خود را یک قدرت منطقه‌ای نظامی و الکترونیکی می‌داند اما جایگاهش در سال‌های اخیر در ابعاد امنیتی و اقتصادی به شدت افول کرده است.

این نویسنده در ادامه می‌افزاید، آمار و ارقام بهتر از کلمات و تصاویر سخن می‌گویند و به ما اطلاع داده و حتی نهیب می‌زنند که اسرائیل در حال باختن است.

این جمله پرفسور ایوا ایلوز است زمانی که می‌خواست در رابطه با نتایج شوک آور گزارش اسرائیل 2024 سخن بگوید، گزارشی که هفته جاری صادر شد.

این گزارش چکیده تحقیق عمیقی است که موسسه اندیشه اسرائیل انجام و در چارچوب آن پژوهشگران این موسسه مجموعه متنوعی از شاخص‌های بین المللی تجربی در زمینه‌‌هایی همچون امنیت، دموکراسی، قدرت اقتصادی، سرمایه‌های انسانی و شرایط نظام حاکم را مورد بررسی قرار داده و اسرائیل را در این زمینه‌ها با بقیه جهان مورد مقایسه قرار می‌دهند.

این گزارش نشان می‌دهد که اسرائیل در شاخص‌های بین المللی در اکثر زمینه‌ها دچار پس رفت شده و برخی از شاخص‌ها به نقطه قعر در میان اعضای سازمان همکاری‌های اقتصادی و توسعه رسیده است، که به خودی خود بیانگر ضعف عملکرد ساختار حاکم است.

به طور مثال در شاخص نرمش اجتماعی اسرائیل در یکی از پایین‌‌ترین ردها و در رتبه 83 از 146 قرار دارد و در بعد سرمایه‌های انسانی در بعد فساد حاکمیتی هم اسرائیل رتبه 45 و در شرایط دموکراسی هم در این لیست 44 ام هستیم.

در ادامه این مقاله آمده است، محققان این مرکز تاکید دارند شکاف اجتماعی و اقتصادی روز به روز در حال افزایش است در حالی که شرایط آموزش قبل از تکمیلی هم به شدت اوضاع وخیمی دارد.

شرایط اقتصادی در اسرائیل در شرایط بحرانی قرار گرفته و شرایط دموکراسی هم در آن در حال فروپاشی هر چه بیشتر است و اعتماد به ساختار‌های حاکمیتی هم به شدت دچار شکنندگی شده است.

موردخای کوهن پژوهشگر میهمان در این مرکز تحقیقات اسرائیلی و مدیر سابق وزارت امور داخلی (رژیم صهیونیستی) هم در رابطه با این گزارش می‌گوید: اسرائیل امروز در بحران عمیق حاکمیتی به سر می‌برد، براساس شاخص‌های بین المللی، سیاست فشار بر خدمات عمومی در اسرائیل به آن و به ساکنانش زیان وارد کرده است، مدیریت عمومی طی سال‌های اخیر دچار ضعف شده و سرمایه‌های زیادی که در بخش آموزش و آموزش عالی صورت گرفته نتیجه چندانی به همراه نداشته و در مقایسه با شرایط بین المللی اسرائیل در زمره و دسته عقب افتاده‌ها قرار می‌گیرد.

دکتر ساگی الباز دیگر پژوهشگر این مرکز هم از اسرائیلی‌ها می‌خواهد تا از خواب بیدار شوند، زیرا نتایج گزارش فراگیر در مورد اسرائیل 2024 باید هر اسرائیلی را نسبت به آینده اسرائیل دچار نگرانی کند، زیرا نتایج آن به وضوح نشان می‌دهند که اسرائیل در شاخص‌های محوری بین المللی در حال پس رفت به سوی پایین‌‌ترین نقاط این لیست است.

در بخش دیگری از این گزارش هم اسرائیل در شاخص تروریسم در رتبه دوم قرار می‌گیرد که خود بیانگر ناامنی شدید در آن است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها