رد شدن توافق آتش‌بس از سوی نتانیاهو/حماس بازی نتانیاهو را خراب کرد

کد خبر: 1289922

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که به هر بهانه‌ای و در راستای منافع شخصی خود مخالف پایان دادن به جنگ در نوار غزه است امروز (سه‌شنبه) مدعی شد که طرح پیشنهادی جنبش حماس با خواسته‌های ضروری این رژیم فاصله دارد.

رد شدن توافق آتش‌بس از سوی نتانیاهو/حماس بازی نتانیاهو را خراب کرد

نخست‌وزیر  رژیم صهیونیستی که به هر بهانه‌ای و در راستای منافع شخصی خود مخالف پایان دادن به جنگ در نوار غزه است امروز (سه‌شنبه) مدعی شد که طرح پیشنهادی جنبش حماس با خواسته‌های ضروری این رژیم فاصله دارد.

به نقل از شبکه الجزیره، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در این باره مدعی شد: هدف از پیشنهاد دیروز جلوگیری از ورود نیروهای ما به رفح بود، اما این اتفاق نیفتاد.

نتانیاهو با رجزخوانی دوباره و تکرار تهدیدهای توخالی خود، گفت: اجازه نمی‌دهیم حماس توانایی‌های نظامی خود را بازسازی کند. اسرائیل اجازه نخواهد داد که حماس در نوار غزه حکومت کند.

وی در تکاپو برای آرام کردن جبهه داخلی و اعتراضات علیه خود به دلیل تلاش برای ادامه جنگ در راستای منافع شخصی‌اش نیز افزود: ورود ما به رفح گام بسیار مهمی است و ارتش ما برای از بین بردن چهار تیپ حماس در آنجا است.

نتانیاهو همچنین با تکرار توهم نابودی حماس، اضافه کرد: ورود به رفح، ۲ هدف اصلی جنگ را برآورده می‌کند و این اهداف آزادی افراد ربوده شده (اسرای صهیونیست در نوار غزه) و از بین بردن حماس است.

این اظهارات پس از آن بیان شد که دیروز (دوشنبه) جنبش حماس اعلام کرد «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی این جنبش در گفتگوی تلفنی با «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» نخست‌وزیر و وزیر خارجه قطر و «عباس کامل» رئیس دستگاه اطلاعات مصر از موافقت حماس با پیشنهاد قطر و مصر درباره آتش‌بس در نوار غزه خبر داده است.

شبکه «المیادین» نیز به نقل از یکی از رهبران مقاومت فلسطین گزارش داد که میانجی‌گران و جنبش حماس به یک فرمول جدید و محکمی درباره برقراری آتش‌بس دست یافتند و این مشکل نیز حل شد.

وی گفت که حماس نرمش بیشتری برای دستیابی به توافق از خود نشان داد و اکنون توپ در زمین رژیم صهیونیستی است.

«طاهر النونو» از رهبران حماس نیز گفت که با پیشنهادی که شامل برقراری آتش‌بس، بازسازی ویرانه‌ها، بازگشت آوارگان فلسطینی و آزادسازی اسراست، موافقت کردیم.

وی افزود: منتظریم ببینیم میانجی‌گران در پاسخ به جوابیه رهبران حماس چه کار خواهند کرد، هیات حماس نیز به زودی برای بررسی توافق آتش‌بس به قاهره می‌رود.

تحلیل رسانه عبری زبان: حماس بازی نتانیاهو را خراب کرد

به اعتراف یک تحلیل‌گر معروف اسرائیلی، السنوار بار دیگر توپ را به زمین نتانیاهو انداخته و او را در مخمصه بدی قرار داده است.

به گزارش گروه عبری خبرگزاری تسنیم، آوی یسخاروف تحلیل‌گر روزنامه یدیعوت آحارانوت در یادداشتی که ظهر امروز سه شنبه در خروجی وبگاه آنلاین این رسانه عبری زبان منتشر شد، تاکید کرد، به رغم آن که پیش نویس طرح مصری قطری قبلا از سوی اسرائیل رد شده بود اما پاسخ مثبت حماس به این پیش نویس، بازی اسرائیل را به شدت دچار تلاطم کرده است تا بار دیگر توپ را در زمین خودمان ببینیم تا امروز اسرائیل به رهبری نتانیاهو به این صرافت بیافتد که آیا قصدی برای پاسخ مثبت به این پیشنهاد موافق دارد و حاضر به پایان جنگ حتی پیش از آغاز آن (در رفح ) را دارد.

در صورت موافقت باید اسرائیل در همان فاز اول با پایان جنگ موافقت کرده و یا حداکثر این مهم را فاز دوم آن به انجام برسد یا آنکه به این پیش نویس پاسخ رد داده و باعث شود تا در نگاه جهانی به عنوان طرفی که حاضر به پایان جنگ نشده دیده شود.

این تحلیل‌گر صهیونیست در ادامه نوشت، این بار دیگر حماس با شفافیت کاملی این موافقت خود را اعلام کرد، این بار دیگر خبری از این منبع یا آن منبع آگاه نبود بلکه اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی حماس رسما آن را تلفنی به اطلاع شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی نخست وزیر قطر و کمال عباس وزیر اطلاعات مصر رساند و به آنها گفت که جنبش پیشنهاد آنها را در مورد آتش بس می‌پذیرد.

یک مسئول عالی‌رتبه مصری هم اعلام کرد که هیئتی از این جنبش ترجیحا امروز برای تکمیل تماس‌های مربوط به این توافق به قاهره خواهد آمد.

در بخش دیگری از این یادداشت آمده است، این به ان معنی است که یحیی السنوار رهبر حماس در غزه، مردی که ثابت کرده می‌داند چگونه با بنیامین نتانیاهو تعامل کند، امروز هم در محل اختفای خود و در شرایطی که تصور می‌شود در یکی از پیچیده‌‌ترین شرایط سیاسی خود قرار داشته باشد، کابینه جنگ اسرائیل را مجبور کرد تا هیئتی را گرچه در سطح کارشناسان به قاهره اعزام کند و در عین حال گرچه شرایط توافق جدید با سقف خواسته‌های قبلی حماس تفاوت دارد اما با این توافق هم حکومت حماس همچنان حفظ خواهد شد و این یکی از اهدافی بود که از همان ابتدا این سازمان به دنبال آن بود.

به اعتراف این تحلیل‌گر، اگر اسرائیل پاسخ مثبتی به این پیشنهاد بدهد، حماس می‌تواند جنگ را پایان یافته بداند و بدین شکل به عنوان طرف پیروز این جنگ معرفی ‌شود، این نگاه به حماس، صرفا در جهان عرب نیست بلکه حتی در اسرائیل هم حماس طرف پیروز دیده خواهد شد.

نویسنده در پایان تاکید می‌کند جنگ غزه نگاه جهانیان را به فلسطینیان تغییر داده است و اسرائیل را در چشم بسیاری از مردم منفور و مطرود کرده است، از اینرو می‌توان در اوج هم این جنگ را متوقف کرد و همه چیز به نفع اهداف حماس به پایان خواهد رسید.

 همانطور که گفتیم امروز توپ در زمین اسرائیل است و باید ببینیم واکنش نتانیاهو به آن چگونه خواهد بود./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها