لاوروف: حمله به غزه فورا متوقف شود

کد خبر: 1296272

در پایان اجلاس دو روزه بریکس لاوروف به خبرنگاران گفت: هژمونی جدید برای محافظت از خود در حال تکه تکه شدن است.

لاوروف: حمله به غزه فورا متوقف شود

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که واشنگتن همچنان در تلاش برای حفظ هژمونی جهانی خود است.

لاوروف تحریم‌های آمریکا را نامشروع خواند و گفت: هدف بریکس متحد کردن کشورها و ایجاد فرصت‌های عادلانه برای هر کشور و ایجاد پل بین کشورهاست، غرب فقط دیوار می‌سازد. با این حال روسیه و شرکای بریکس درها را به روی غرب نبسته‌اند.

وی همچنین گفت که وزرای خارجه کشورهای بریکس بر «لزوم فشار بر اسرائیل برای توقف عملیات خود در غزه» تاکید کردند. وزیر خارجه روسیه کشتن صدها غیرنظامی بی گناه در النصیرات برای آزادی اسیران اسرائیلی را غیرقابل قبول خواند.

لاوروف گفت: عملیات اسرائیل در غزه باید فورا متوقف شود و پس از حل مشکلات انسانی و آتش‌بس تشکیل کشور فلسطین ضروری است. باید با این واقعیت به جلو حرکت کنیم، آتش‌بس تضمین شود و راه حلی فوری برای مشکلات انسانی پیدا شود. پس از آتش بس تشکیل کشور فلسطین آغاز شود که نیازمند قطعنامه مناسب از سوی سازمان ملل است.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: بریکس خود را از بقیه جهان جدا نمی‌بیند بلکه به صورت عینی یک گروه از کشورهایی است که علاقمند به برقراری عدالت در عرصه جهانی است.

لاوروف مذاکرات آتی در سوئیس را بی فایده خواند زیرا بر اساس «فرمول صلح مطلقا بی معنی زلنسکی» برپا شده است.

 وزیر امور خارجه روسیه اذعان داشت که پلتفرم‌های صلحی که وزرای خارجه چین و برزیل ارائه کرده‌اند، سودمندتر است زیرا آنها هر دو طرف را در نظر می‌گیرند.

وی تاکید کرد: روسیه تلاش‌های کشورهای غربی برای انجام اقدامات تحریک‌آمیز هسته‌ای را می‌بیند و با آنها مخالف است، اما مسکو بخشی از هیچ ائتلافی با پکن یا پیونگ یانگ نیست. در مورد زرادخانه‌های چین، کره شمالی و زرادخانه‌های استراتژیک روسیه، ما به هیچ وجه در یک اتحاد نیستیم. از این نظر، ما تنها در این واقعیت متحد هستیم که هر سه کشور اهداف سیاست تهاجمی اعلام شده‌اند.

لاوروف گفت: روسیه با «بازی با کارت هسته‌ای» غرب مخالف است. ایالات متحده مطمئن است که در صورت تحریک جنگ هسته‌ای، تنها اروپا از عواقب آن متضرر خواهد شد، در حالی که واشنگتن از این وضعیت سود خواهد برد. در اینجا سؤال این است که ایالات متحده چه احساسی در مورد اروپا دارد؟ آنها مطمئن هستند که اگر جنگ هسته‌ای را تحریک کنند، که فعالانه درگیر آن هستند، فقط اروپا متضرر خواهد شد و آمریکا مانند همیشه برنده./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد