انتشار فیلم پرداخت رشوه ماجرای دستفروشی را تغییر می‌دهد؟

شهرداری توان ساماندهی دستفروشان را دارد؟

کد خبر: 1240916

قصه دست‌فروشی در شهر حالا دارد وجوه پنهان خودش را نشان می‌دهد، یکی از وعده‌های پرتکرار مدیریت شهری طی دو سال گذشته ساماندهی دستفروشان در پایتخت بوده است، موضوعی که البته هر بار با موانعی رو به رو می‌شده و البته اقدامات حداقلی شهرداری در این راستا (همچون جمع‌آوری دست فروشان از فضای پارک شهر) با اقبال بالای شهروندان رو به رو شد. اما پای غائله دست‌فروشی از چند روز پیش به پارلمان شهری هم باز شد. جایی که یکی از اعضای شورای از برخی از مامورانی گفت که با دریافت رشوه در تداوم وضعیت موجود نقش دارند.

شهرداری توان ساماندهی دستفروشان را دارد؟

اجاره برای دستفروشی

یک عضو شورای شهر تهران می‌گوید برخی عوامل شهرداری «رشوه» می‌گیرند تا سد معبر جمع‌آوری نشود. این جمله ابتدا در برخی رسانه‌ها با پیشوند «اعتراف شورای شهر» نقل شد اما برکسی پوشیده نیست که ماجرای فساد اینگونه محدود به دوره کنونی شهرداری نیست و البته پرواضح است که نمی‌توان آن را به تمامی ماموران تعمیم داد. اما این ملاحضات هم دلیلی بر عدم وقوع چنین اتفاقی نیست. حتی ماه پیش یک روزنامه‌نگار برای تایید این نکته در پوشش یک دستفروش در یکی از میادین تهران اقدام به فعالیت کرد تا از چند و چون این ماجرا مطلع شود. نتیجه تلاش یک ماهه او هم به نوعی تایید این موضوع بود. به این معنا که در گزارش او به این نکته اشاره شده که خرید و فروش یا اجاره محل دستفروشی با پرداخت وجوهی به ماموران شهرداری به نوعی یک امر معمولی است.

رها کردن وظیفه اصلی

اما در گفته‌های مهدی اقراریان عضو پارلمان شهری تهران می‌توان به تاکید او در بازه مدیریت علیرضا زاکانی پی برد. جایی که او می‌گوید « بر اساس گزارشات واصله، برخی عوامل شهرداری رشوه می‌گیرند تا سد معبر جمع آوری نشود. دو سال است که این موضوع را می گوییم اما خروجی آن به کجا رسید؟» گفته‌های او از جایی مهم است که بدانیم موضوع سدمعبر یکی از وظایف اصلی شهرداری تهران است، به این معنا که تنها متولی ساماندهی به این موضوع شهرداری تهران است اما مدیریت شهری بیش از آنکه به وظیفه ذاتی خود در این حوزه عمل کند سعی دارد در زمینه آسیب‌های اجتماعی (که او تنها یکی از 16 متولی ساماندهی آن است) ورود داشته باشد تا جایی که برای این موضوع قرارگاهی تشکیل می‌دهد و حتی وعده‌هایش در این زمینه (از جمله جمع‌آوری 6 ماهه معتادان متجاهر از سطح شهر) محقق نمی‌شود.

ماجرای تلخ رشوه

تیر آخر این ماجرا اما با انتشار فیلمی از رسانه ملی بود. جایی که دوربین مخفی صداوسیما نشان می‌دهد که در مناطق مختلف تهران دستفروشان با پول‌دادنِ با واسطه به برخی ماموران شهرداری اجازه دستفروشی پیدا می‌کنند و اگر پول ندهند بساطشان جمع می‌شود. رئیس شرکت ساماندهی مشاغل شهرداری در واکنش به این موضوع اعلام کرد ماموران متخلف را شهرداری شناسایی کرده و با آن‌ها برخورد خواهد کرد. البته که انتشار این ویدئو در تیرماه امسال بود و چند روز پیش هم ویدئویی در شورای شهر تهران نمایش داده شد که نشان می‌داد مامورانی با دریافت رشوه به ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه 19 تهران تداوم می‌بخشند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد