وقتی اجرای قانون جدید چک مشکل ایجاد می‌کند

مجازات مشتری!

کد خبر: 1259300

قصه اجرای قانون چک قصه عجیبی است. قانونی که به باور بسیاری می‌تواند از حجم چک‌های برگشتی به شکل معناداری بکاهد اما در اجرای آن بانک‌ها چنان بدسلیقگی کرده‌اند که نه تنها بازدارندگی برای صدور چک بی‌محل را از دست داده است بلکه به نوعی حالا علیه مشتری بخت‌برگشته‌ای است که در دستش چک بی‌محل دارد. به این معنا که بی‌سلیقه‌گی در اجرای این قاننون چنان شده که دارنده چک مجازات می‌شود تا صادرکننده آن!

مجازات مشتری!

در بند بخشنامه رفع سوء‌اثر این اوراق بهادار که سال ۹۷ با عنوان بخشی از قانون جدید چک به تصویب رسیده این‌گونه عنوان شده اگر در زمان سررسید مبلغ کمتری نسبت به رقم درج‌شده در چک وجود داشت، رقم باقیمانده مسدود خواهد شد. حالا به‌منظور رفع سوء‌اثر باید صادرکننده چک بقیه مبلغ را پرداخت کند اما آنچه اکنون در بانک‌ها اتفاق می‌افتد متفاوت است.

درواقع رویه به این صورت شده که اگر یک نفر صادرکننده یک چک ۱۰۰میلیون تومانی است و ۹۰ میلیون تومان در حساب دارد علاوه بر مسدود شدن مبلغ موجودی باید ۱۰۰میلیون در حساب خود واریز کند تا چک به‌اصطلاح پاس شود و بعد بتواند به ۹۰ میلیون تومان خود دست پیدا کند. درواقع کمیسیون اصل ۹۰ مجلس و بانک‌مرکزی بخشنامه‌ای را صادر کردند تا به چک به‌عنوان یکی از اوراق بهادار اعتبار ببخشند اما در اجرا آن‌قدر وضعیت پیچیده و استفاده از آن سخت شده که افراد ترجیح می‌دهند کمتر با آن معامله انجام دهند. بانک‌ها می‌گویند بانک‌مرکزی مسدود می‌کند و بانک‌مرکزی اعلام کرده اصلا این اقدام را انجام نداده است. اکنون فقط سه بانک سامان، بانک توسعه صادرات و بانک مشترک ایران و ونزوئلا این بخشنامه را اجرا کرده‌اند اما نکته اینجاست که بانک‌های تجاری که بیشترین سهم را در نقل‌وانتقال مبالغ از طریق چک در اختیار دارند از اجرای آن استنکاف کردند. آن‌طور که مدیر اداره نظارت بر بانک‌ها و موسسات اعتباری اعلام می‌کند ایراد از شعب است و در صورت مشاهده بانک‌مرکزی برخورد می‌کند. براساس بخشنامه‌ای که بانک‌مرکزی در اردیبهشت امسال ابلاغ کرد، برای رفع سوء‌اثر از چک‌های برگشتی، تکمیل رقم کسری چک کافی است؛ اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد بانک‌ها این بخشنامه را اجرا نمی‌کنند. بانک مرکزی هم اعلام کرده مردم بانک‌های متخلف را به شماره‌های ۲۹۹۵۱ و ۶۴۴۶۱ گزارش کنند. 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها