بازار پرنده‌فروشان فریدون کنار بالاخره تعطیل شد

پایان مهمان‌کُشی؛ باور کنیم؟

کد خبر: 1264552

تعطیلی بازار پرنده‌فروشان فریدون‌کنار از جمله پرتکرارترین خبرهای پیرامون حوزه محیط زیست ایران ایران است، آنقدر تکراری که کمتر کسی دیگر اعتمادی به این خبر دارد. تازه‌ترینش امروز از زبان عطاءالله کاویان مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران عنوان شده که این بازار بالاخره با پیگیری‌های مستمر تعطیل شده است. بازاری که صاحب رکورد منفی جهانی است، به عنوان دومین قتلگاه پرندگان مهاجر جهان معرفی شده است، جایی که از 3 میلیون پرنده مهاجر ورودی به آبگیرهای این منطقه نزدیک به 1.5 میلیون پرنده سلاخی می‌شوند.

پایان مهمان‌کُشی؛ باور کنیم؟

عطاءالله کاویان مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران گفت: با پیگیری های مستمر از سوی محیط زیست استان و شهرستان فریدونکنار و همراهی قاطعانه مسئولین محترم شهرستان فریدونکنار اعم از فرماندار، دادستان و دستگاههای امنیتی و انتظامی،معتمدین شهر،اصحاب رسانه ، مطالبه دیرینه دوستداران حیات وحش و عموم علاقمندان به محیط زیست محقق شد و بازار غیرقانونی عرضه، فروش و تجارت پرندگان وحشی برچیده و تعطیل شد.

وی با اشاره به اینکه امسال بازار غیرقانونی فروش پرندگان مهاجر در فریدونکنار برپا نشد، تاکید کرد: مامورین محیط زیست به صورت لحظه‌ای و مستمر در حال رصد بازار جمع شده هستند و در صورت مشاهده هرگونه تخلف، با متخلفین برخورد قضایی خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران افزود: ساماندهی شکار و زنده گیری پرندگان وحشی در تالاب فریدونکنار در مسیر بهره‌برداری صحیح قرار گرفته و با حذف بازار غیر قانونی سوداگری پرندگان مهاجر، بهره‌برداری به سمت و سوی استفاده پایدار قرار گرفته است.

کاویان با اشاره به حذف بازار و برچیدن روش های غیر قانونی زنده گیری پرندگان مهاجر، بهره برداری سنتی و پایدار که همان روش سنتی و پذیرفته شده "دوما" است را در منطقه ضروری دانست که موجب احیاء و امنیت زیستی برای زمستانگذرانی پرندگان مهاجر به تالاب می شود.

وی از حمایت های همه جانبه مسئولین شهرستان فریدونکنار، جوامع محلی، دامگاهداران و سماکان که در جمع آوری بازار غیر قانونی پرندگان مهاجر وحشی با مجموعه اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران و اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فریدونکنار، همکاری و همراهی نمودند، تشکر کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران تاکید کرد: سازمان حفاظت محیط زیست و به تبع آن مجموعه اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران با احترام به حقوق ذینفعان تالاب و مجموعه دامگاهداران، بر حفاظت مشارکتی تالاب و بهره برداری معقول از منابع زیستی با اعمال روش های سنتی و پذیرفته شده "دوما" در منطقه همواره تاکید نموده و از توسعه و ترویج فعالیت های گردشگری و پرنده نگری برای بقای منطقه حمایت می کند.

لازم به ذکر است تالاب بین المللی فریدونکنار مشتمل بر دامگاههای سه‌گانه سرخرود، ازباران و لپوی فریدونکنار دارای حدود دویست بهره بردار است، که در دو دهه اخیر بدلیل تغییر روش برداشت شکار سنتی از دوما به روش غیر مجاز و صید تجاری "کرس " چالش های زیادی در حفاظت و مدیریت تالاب و حیات وحش ایجاد نمود و عده ای سودجو و زیاده خواه نیز در به انحراف کشاندن شیوه سنتی مدیریت و مشارکت حفاظت تالاب در این فرآیند نقش داشته و از این رو عمده دامگاهداران زحمتکش را ناخواسته در مسیری که در تقابل با اهداف و برنامه حفاظت از محیط زیست بود را قرار دادند.

پس از سال‌ها دغدغه و نگرانی دوستداران محیط زیست و مطالبات افکار عمومی و در اجرای مواد قانونی قانون شکار و صید و ۸ آیین نامه اجرایی همین قانون، ماده ۸ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و ماده ۶۸۰ قانون مجازات اسلامی و با پیگیری های مستمر از سوی محیط زیست استان و همراهی مسئولین و معتمدین شهرستان فریدونکنار و دستگاه قضایی، بازار غیرقانونی عرضه، فروش و تجارت پرندگان وحشی در فریدونکنار برچیده و تعطیل شده است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها