افزایش ۱۵ برابری همسرآزاری در مشهد

کد خبر: 1005673

رئیس اداره بهزیستی مشهد با اشاره به اینکه در چهار ماهه ایام شیوع کرونا، 1932 مورد کودک آزاری گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7/7 برابر افزایش داشته است، گفت: همچنین در این مدت همسرآزاری 15 برابر، سالمندآزاری 5 برابر و معلول‌آزاری 16 برابر افزایش داشته است.

افزایش ۱۵ برابری همسرآزاری در مشهد

خبرگزاری ایسنا: رئیس اداره بهزیستی مشهد با اشاره به اینکه در چهار ماهه ایام شیوع کرونا، 1932 مورد کودک آزاری گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7/7 برابر افزایش داشته است، گفت: همچنین در این مدت همسرآزاری 15 برابر، سالمندآزاری 5 برابر و معلول‌آزاری 16 برابر افزایش داشته است.

محسن مروی اظهار کرد: تعداد تماس‌های شهروندان با خط اورژانس اجتماعی بهزیستی در حوزه آسیب‌های اجتماعی در ایام شیوع کرونا در مشهد، از اسفند 98 تا پایان خرداد 99 ، 32 هزار و 141 مورد بوده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 30 برابر افزایش داشته است.

وی در خصوص علت افزایش تماس‌ها با اورژانس اجتماعی در این مدت، گفت: پاسخگویی 19 مرکز فعال اورژانس اجتماعی استان در این مدت به عهده مرکز مشهد بوده است همچنین پیامک‌های وزارت بهداشت در این حوزه به 123 گزارش شده است.

مروی افزود: در 4 ماهه ایام شیوع کرونا، 1932 مورد کودک آزاری گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 7/7 برابر افزایش داشته است. همچنین در این مدت همسرآزاری 15 برابر، سالمندآزاری 5 برابر و معلول‌آزاری 16 برابر افزایش داشته است.

رئیس سازمان بهزیستی مشهد گفت: در این مدت افکار و اقدام به خودکشی نسبت به مدت مشابه سال قبل 44 درصد کاهش داشته است.

افزایش 25 برابری اختلافات حاد خانوادگی

وی در خصوص آمار بالای اختلافات حاد خانوادگی، بیان کرد: در این مدت تعداد 5240 مورد اختلافات حاد خانوادگی گزارش شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 25 برابر افزایش داشته است. آمار کودکان خیابانی و نیز آمار افراد بدسرپرست و بی سرپرست نیز در این مدت افزایش داشته است.

مروی خاطر نشان کرد: خط 123 در 24 ساعت شبانه روز فعال است و روزانه 15 نفر از کارشناسان روانشناس و مددکار اجتماعی به تماس‌ها پاسخ می‌دهند. پس از برقراری تماس اقداماتی انجام می‌گیرد که اکثر این موارد در مشاوره تلفنی قابل حل است و در خصوص لزوم برای پیگیری به واحد عملیاتی ارجاع داده می شود.

وی عنوان کرد: با توجه به شرایط کرونایی و به منظور کاهش اضطراب مردم با افزایش ظرفیت خط 1480 به عنوان خط مشاوره تلفنی در سطح شهر مشهد، از ساعت 8 تا 12، تعداد 16 مشاور در هر شیفت به ارائه خدمات مشاوره‌ای می پردازند که در این مدت روزانه 30 تماس مرتبط با حوزه کرونا برقرار شده است.

رئیس سازمان بهزیستی مشهد با بیان اینکه اخیرا برای پیشگیری از طلاق، زوج‌های متقاضی طلاق پیش از مراجعه سیستم قضایی باید به سامانه تصمیم بهزیستی به منظور مشاوره و پیشگیری از طلاق، مراجعه کنند، افزود: در سال گذشته تعداد 15 هزار و 523 زوج متقاضی طلاق به این سامانه مراجعه کردند که بیش از 14 درصد از این تقاضاها منجر به سازش شده است و بقیه برای پیگیری طلاق به پیشخوان قضایی مراجعه کردند. در چهار ماه اخیر با توجه به تعطیلی فروردین بیش از 7 درصد از تقاضاهای طلاق منجر به سازش شده است.

وی عنوان کرد: اعتیاد، خیانت و عدم مسئولیت پذیری و نیز کمبود مهارت‌های سازگارانه از علت‌های عمده طلاق است.

مروی با تاکید بر اینکه پس از برقراری ارتباط با 123 در صورت نیاز به مداخله و حضور کارشناس در محل، اورژانس سیار به محل اعزام می‌شود، عنوان کرد: در این مرحله در صورت لزوم اقدامات لازم مانند جدا کردن فرزند، همسر صورت می گیرد و آسیب دیدگان به خانه امن بهزیستی منتقل می‌گردند. در این مدت 612 مورد ماموریت اورژانس سیار انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه مسائل اجتماعی، مسائل تک بعدی نبوده بلکه در هم تنیده و مجموعه عوامل هستند، افزود: از عوامل مهم آسیب‌های اجتماعی مسائل اقتصادی است. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد که یکی از عوامل افزایش بروز همسرآزاری در ایام شیوع کرونا میزان حضور بیش از حد خانواده‌ها در کنار یکدیگر بوده است و به نظر می‌رسد متاسفانه مدت گفتگوهای دو طرفه در روز نباید بیشتر از 30 دقیقه باشد. عدم مهارت و توانایی در کنترل فرزندان، همچنین دلایل فرهنگی و تربیتی از علل دیگر بروز آسیب‌های اجتماعی در خانواده‌ها است.

رئیس سازمان بهزیستی مشهد اظهار کرد: اولویت اول سازمان بهزیستی، کنترل آسیب‌های اجتماعی است. ما معتقدیم برای مشهد یک مورد کودک‌آزاری و همسرآزاری هم زیاد است و این یک کار بین‌بخشی است که باید همه دستگاه‌ها در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی باید به مسئولیت اجتماعی خود عمل کنند.

وی موضوع آموزش را یکی از راهبردها در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دانست و ادامه داد: در سطح شهر مشهد سالانه به 10 تا 15 هزار نفر مهارت‌های زندگی آموزش داده می شود اما این تعداد برای جمعیت سه میلیون و 700 هزار نفری قطعا کافی نیست.

مروی با اشاره به همکاری بهزیستی با شهرداری در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، عنوان کرد: در این خصوص در حال انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری هستیم تا امسال میزان آموزش‌ها را به 8 برابر افزایش دهیم و به سطح 80 تا 100 هزار نفر در محلات برسانیم.

وی افزود: همچنین در این تفاهم‌نامه برای زنان سرپرست خانوار طرح پایلوتی در سطح شهر مشهد ایجاد می شود که در آن به یک صد نفر آموزش‌های مورد نیاز زن سرپرست خانوار مانند تربیت فرزند تک والد داده می شود.

رئیس سازمان بهزیستی مشهد در ادامه گفت: در حوزه کودکان خیابانی که اکثر آنان اتباع خارجی هستند در مرکز ساماندهی کودکان خیابانی، آموزش‌های فنی و حرفه ای به صورت عملیاتی انجام می گیرد.

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهرستان مشهد، وی خاطر نشان کرد: همچنین باید برای تامین مسکن زنان سرپرست خانوار که در معرض آسیب هستند، کمک کنیم زیرا با آمار بالای طلاق در مشهد سالانه به آمار زنان سرپرست خانوار افزوده می‌شود و تنها بهزیستی نمی‌تواند در این حوزه کار کند و دیگر دستگاه‌ها و بانک‌ها باید مسئولیت خود را در قبال جامعه انجام دهند و در این حوزه بهزیستی باید به سمت مطالبه‌گری حرکت کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  نیازمندیها

  تازه های سایت

  سایر رسانه ها

   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد