پیش بینی وضعیت هوا/ خلیج فارس و دریای عمان مواج می‌شوند

کد خبر: 1120117

سازمان هواشناسی نسبت به بارش باران و وزش باد شدید در برخی استان‌ها و افزایش ارتفاع موج در خلیج فارس و دریای عمان خبر داد.

پیش بینی وضعیت هوا/ خلیج فارس و دریای عمان مواج می‌شوند
سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از فعالیت سامانه بارشی طی بازه زمانی شنبه( ۱۱ دی ماه) تا  اواخر وقت سه‌شنبه( ۱۴ دی ماه) خبر داد.

نوع مخاطره حاصل از این سامانه بارش باران خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه شنبه ( ۱۱ دی ماه) استان‌های هرمزگان و جنوب شرق سیستان و بلوچستان و یک‌شنبه ( ۱۲ دی ماه) استان‌های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، نیمه شمالی کرمان، شرق سیستان و بلوچستان، جنوب خراسان جنوبی، جنوب یزد و غرب اصفهان خواهد بود.

دوشنبه ( ۱۳ دی ماه) این شرایط برای مناطقی نظیر نیمه شرقی هرمزگان، جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و خراسان رضوی و سه‌شنبه ( ۱۴ دی ماه) در جنوب سیستان و بلوچستان پیش‌بینی می‌شود.

خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی از مخاطرات این سامانه خواهد بود.

توصیه می‌شود در مزارع و باغات زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با توجه به بارش‌ها انجام شود همچنین از انجام آبیاری، محلول‌پاشی و سم‌پاشی با توجه به وقوع بارش‌ها پرهیز شود. استحکام سازه‌های باغی در برابر بارش‌های شدید، انجام آبیاری در خاک‌های شور بعد از وقوع باران یا برف به منظور آبشویی شوری از محیط ریشه، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان‌های مسقف ، خودداری از انجام چالکود در باغات با توجه به رخداد بارش سنگین و تسریع در برداشت مرکبات استان کرمان نیز باید در دستور کار قرار گیرد.

در سالن‌های پرورش قارچ، گلخانه و انبار لازم است  تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن‌ها با توجه به کاهش دما و وقوع بارش‌ها انجام شود همچنین استحکام و ترمیم سقف گلخانه‌ها در برابر بارش شدید نیز ضروری است. توصیه می‌شود کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری‌های قارچی و بسته نگهداشتن دریچه‌های گلخانه‌ها هنگام کاهش دما و بارش در دستور کار قرار گیرد.

در سالن‌های مرغداری و دامداری نیز خودداری از استفاده از آب باران برای دام‌ها، جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان‌آب به داخل سالن‌ها و جمع‌آوری کود از واحدهای دامداری قبل از وقوع بارش لازم است.

توصیه‌های سازمان هواشناسی برای استخرهای پرورش ماهی شامل پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه‌های ورودی و خروجی آب استخرها، جلوگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با توجه به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه‌ها، خودداری از کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم‌آبی و کاهش غذادهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی می‌شود.

عشایر و زنبورداران نیز در این شرایط موظفند از تردد در ارتفاعات خودداری کنند همچنین توقف در حاشیه رودخانه‌‌ها و مسیل‌ها با توجه به وقوع بارش‌ها‌ جایز نیست. عایق‌بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، کاهش دما و وزش باد و تغذیه کمکی کلونی‌ها جهت زمستان گذرانی، عدم چرای دام در مراتع و ارتفاعات و انتقال دام‌ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش نیز ضروری است.

توصیه‌های سازمان هواشناسی برای ماشین آلات و ادوات کشاورزی شامل تخلیه آب و جمع‌ آوری لوله‌ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار به دلیل بارش‌های سنگین و انتقال ماشین‌‌آلات و ادوات کشاورزی از مزارع به مکان‌های امن به دلیل آغاز بارش‌‌ها می‌شود.

سازمان هواشناسی در ادامه از وزش باد شدید طی روزهای یکشنبه و دوشنبه( ۱۲ و ۱۳ دی ماه) خبر داد.

بر اساس این هشدار وزش باد شدید از مخاطرات این سامانه خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه یک‌شنبه( ۱۲ دی ماه) استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان، دوشنبه( ۱۳ دی ماه) جنوب شرق اصفهان، هرمزگان، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی خواهد بود.

اثر این مخاطره خسارت به گلخانه‌ها و شکستن شاخه درختان است.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط شامل استحکام نهال‌های تازه کشت شده با نصب قیم جهت مقاومت در برابر باد، خودداری از محلول پاشی و سم‌پاشی، استحکام و ترمیم سقف و سازه‌های گلخانه‌ها، عایق بندی و محافظت از کندوها، استفاده از بادشکن جهت جلوگیری از شکستگی شاخه و تنه درختان و حتی ریشه کن شدن درخت می‌شود.

همچنین با توجه به باد و سرما در مناطق سردسیر، ضروری است دامداری‌ها نسبت به خشک نگهداشتن سطح زمین و مسدود نگهداشتن درب های سالن ها اقدام کنند. عدم انجام آبیاری جهت جلوگیری از سست شدن ریشه گیاهان به دلیل باد، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی و نهاده‌های کشاورزی بر روی زمین و عدم آهک‌پاشی در استخرهای خاکی که آب آن تخلیه شده به دلیل شدت بالای وزش باد ضروری است.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ از وزش باد نسبتا شدید با جهت جنوب‌ شرقی-جنوب‌ غربی به همراه بارش باران طی بازه زمانی شنبه ( ۱۱ دی ماه) تا سه‌شنبه( ۱۴ دی ماه) خبر داد.

مخاطره حاصل از این پدیده افزایش ارتفاع موج حداکثر ۲ تا ۲.۵ متر خواهد بود./ایسنا

این سامانه شنبه (۱۱ دی ماه) خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر و هرمزگان و یکشنبه (۱۲ دی ماه) خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل خوزستان، بوشهر و هرمزگان و سیستان و بلوچستان را درگیر خواهد کرد.

دوشنبه (۱۳ دی ماه) خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان و سه‌شنبه ( ۱۴ دی ماه) تنگه هرمز و دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل و شرق هرمزگان و سیستان و بلوچستان شرایط حاصل از فعالیت این سامانه را تجربه خواهند کرد.

تاثیرات فعالیت این سامانه شامل خسارت به تاسیسات دریایی و ساحلی، خطر غرق‌شدن قایق‌های سبک و نیمه‌سنگین و اختلال در تردد با شناورهای سنگین و آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی خواهد بود.

توصیه می‌شود از فعالیت‌های تفریحی پرهیز شود و محدودیت در سایر فعالیت‌های دریایی به‌ویژه در مناطق فراساحل، جمع آوری تورها و لوازم صیادی و اتخاذ تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت در دستور کار قرار گیرد.

در پایان سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از ادامه فعالیت سامانه بارشی خبر داد. این سامانه فعالیت خود را از شنبه ( ۱۱ دی ماه) آغاز می‌کند و تا سه‌شنبه( ۱۴ دی ماه) ادامه خواهد داشت.

مخاطرات ناشی از فعالیت این سامانه بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد، در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف و رخداد مه خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه شنبه (۱۱ دی ماه) در استان‌های کرمانشاه، جنوب فارس و ارتفاعات البرز و یکشنبه( ۱۲ دی ماه) در استان‌های لرستان، خراسان رضوی، ایلام و ارتفاعات استان‌های تهران و البرز قابل پیش‌بینی است.

این شرایط دوشنبه ( ۱۳ دی ماه) در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، سمنان، قم، تهران، آذربایجان شرقی، اصفهان، اردبیل و سه‌شنبه( ۱۴ دی ماه) در استان‌های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، چهارمحال و بختیاری پیش‌بینی می‌شود.

فعالیت این سامانه می‌تواند سبب آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها و مسیل‌ها، لغزندگی جاده‌ها، پدیده مه، کاهش دید بویژه در جاده های کوهستانی و مرتفع و احتمال تاخیر در پرواز شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو و آمادگی برای برف‌روبی در مناطق سردسیر است.

به گزارش ایسنا در هشدار  نارنجی ‌رنگ  سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود که پدیده‌ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت‌های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده‌باش دستگاه‌های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت‌زا صادر می‌شود. هشدار  زرد رنگ  به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند./ایسنا

انتهای پیام

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    تازه های سایت

    سایر رسانه ها